Start LifestyleDzieciak po godzinach Wybieramy pierwsze sztućce dla dziecka

Wybieramy pierwsze sztućce dla dziecka

przez Redakcja
Wybieramy pierwsze sztućce dla dziecka

Kto z rodziców pamięta moment, gdy maluch zaczął samodzielnie jeść? Pewnie u wielu z Was nie obyło się bez dotykania rączkami całego obiadku. Jaka część jedzenia trafiła do buzi, a jaka wylądowała na ubraniu, stole, czy podłodze? No cóż, taki urok dzieci! W końcu każdy z nas kiedyś uczył się nowych czynności. Do jedzenia przydadzą się sztućce dla dziecka. Jak wybrać te pierwsze? I które są bezpieczne dla dzieci? Pewnie niejeden rodzic zastanawia się też w jakim wieku maleństwa mogą jeść takimi sztućcami, jakimi posługujemy się na co dzień. Wszystkie informacje zebraliśmy w jednym miejscu, aby jak najłatwiej było Wam rozpocząć ten etap w życiu maluszka. Koniecznie przeczytajcie nasze podpowiedzi!

Pierwsze sztućce dla dziecka

Dzieci chętnie podpatrują rodziców w codziennych czynnościach. Kiedy widzą mamę lub tatę jedzących sztućcami, to z pewnością po jakimś czasie same zapragną mieć swój zestaw. Oczywiście ciężkie, metalowe łyżki, widelce i noże są przepiękne i elegancko prezentują się przy każdej zastawie stołowej. Niemniej jednak nie są dostosowane do potrzeb naszych pociech. Sztućce dla dzieci muszą więc spełniać kilka cech, aby stworzyć sprzyjające warunki, by maluchy mogły się uczyć samodzielnie jeść. Manewrowanie łyżką, czy widelcem wcale nie jest łatwe i nauka tych czynności zajmie trochę czasu. Aby umilić moment nauki wystarczy wybrać zestaw sztućców przygotowanych specjalnie dla dzieci. W sklepach z akcesoriami znajdziemy ich niemały wybór. Nie stawiajmy jednak na pierwszy lepszy komplet. Dlaczego? By nie wyrządzić krzywdy naszym pociechom. Sprawdźcie zatem jakie warunki muszą spełniać sztućce dla dzieci.

Moja pierwsza łyżeczka

Dzieci już od pierwszego roku życia będą same chciały chwytać łyżeczkę, na której dostają jedzenie. Należy bacznie obserwować zainteresowanie maluchów takimi akcesoriami. Sztućce dla dzieci poniżej 2. roku życia powinny być wykonane z materiałów lekkich i bezpiecznych. Dobre okażą się więc takie tworzywa jak żywica termoplastyczna, bądź plastik. Aby takie maleństwa mogły z nich korzystać, produkty powinny posiadać informację o dopuszczeniu do kontaktu z artykułami spożywczymi, zgodnie z obowiązującymi w Europie standardami. Do tego wszystkiego krawędzie sztućców powinny być zaokrąglone i gładkie (także w przypadku widelczyków), dzięki czemu maluszek nie będzie miał możliwości skaleczenia się. Tak naprawdę wybór widelców i łyżeczek dla tak małych dzieci jest naprawdę poważną sprawą. Stosowanie ich może się odbywać jedynie pod bacznym okiem osoby dorosłej. Tylko w taki sposób możemy w pełni zadbać o bezpieczeństwo naszej pociechy.

Wybieramy pierwsze sztućce dla dziecka

Cechy sztućców dla dzieci

Każdy rodzic chce jak najbardziej ułatwić życie swojemu dziecku. Już od najmłodszych lat wykorzystujemy więc takie sztućce dla dzieci, które nie zrobią im krzywdy. Pierwszą styczność maluch ma z łyżeczką, którą mama lub tata podają różnego rodzaju zupki. W przyszłości jednak pociecha będzie chciała sama wypróbować używanie łyżeczki. Mogą jej to ułatwić niektóre cechy. Przede wszystkim uchwyt łyżeczki, który musi być miękki i lekki. Dzięki temu nie będziemy obciążać maleńkiej rączki dziecka. Dodatkowo, aby ułatwić zadanie powinna posiadać gładką powierzchnię – tylko na takiej łyżeczce można z łatwością utrzymać higienę. Nie mniej ważne są także materiały, z jakich zostały wykonane sztućce. Muszą być odporne zarówno na niską jak i wysoką temperaturę – nie mogą zmieniać, ani pochłaniać zapachu, a także odpryskiwać, czy zmieniać swojego wyglądu. Rodzice naprawdę muszą dokładnie sprawdzić każdy element. Wszystko to dla zdrowia naszego maleństwa.

A nóż i widelec?

W pewnym momencie starszaki zauważą, że oprócz łyżeczki potrzebny jest im także nóż i widelec. W końcu sztućce dla dzieci wcale nie muszą się różnić od tych, dla dorosłych. Tak naprawdę ważne jest jedynie dobre ich dopasowanie dla dziecka. Nóż nie może być więc ostry, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy, a ząbki widelca nadal powinny mieć owalne zakończenia. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które chcą rozpocząć swoją przygodę z prawdziwymi sztućcami trzeba znaleźć odpowiednie alternatywy. Profilowane rączki z antypoślizgową powłoką oraz wersje sztućców znacznie krótsze, niż te standardowe dla dorosłych. Wygodne posługiwanie się sztućcami jest także uzależnione od dobrego wyważenia poszczególnych elementów. Kiedy dziecko trzyma w dłoniach widelec i nóż to nie powinny się one przechylać w żadną stronę. Ale… ze spokojem! Każdy się przecież kiedyś uczył, więc i nauka posługiwania się sztućcami będzie trochę trwać.

Kiedy zacząć dziecko uczyć jeść sztućcami?

Każdy rodzic z utęsknieniem czeka na moment, kiedy dziecko samo zacznie jeść łyżeczką. Czasem wydaje nam się, że jest to naturalnie postępujący proces – od trzymania butelki, do trzymania łyżeczki. Jednak niestety nie zawsze wygląda to tak łatwo. Początkowo małe dzieci biorą wszystko do rączek, jest to wstęp do kolejnej o wiele cięższej nauki jedzenia sztućcami. Jednak warto przejść również ten etap, ponieważ dziecko biorąc do ręki jedzenie uczy się trafiać nim do buzi. Kiedy damy mu do ręki łyżeczkę, czy widelec naturalnie będzie nim również kierować do buzi i będzie potrafiło samo siebie nakarmić. Kiedy więc dać dziecku pierwszą łyżeczkę? Nie jest to kwestia jednoznaczna. Jedne dzieci zaczynają interesować się sztućcami wcześniej, inne później. Niektóre bardzo szybko dojrzewają do nauki samodzielnego jedzenia, nawet mając niecały rok, inne zaś w ogóle nie wykazują zainteresowania sztućcami nawet grubo po roku. Pamiętajmy jednak o tym, że dzieci szybko kojarzą fakty. Skoro my karmimy łyżeczką dziecko, będzie ono chciało zabrać nam ją i samemu kontynuować jedzenie. Stanie się to prędzej czy później, ponieważ maluchy zazwyczaj naśladują czynności wykonywane przez rodziców. Bardzo ważne jest, by sztućce zainteresowały małego łakomczucha. Dlatego warto kupić mu lekkie i kolorowe sztućce, najlepiej z miękkim i poręcznym uchwytem, a nauka samodzielnego jedzenia sztućcami stanie się dla dziecka czystą przyjemnością. Pierwszą łyżeczkę warto podać dziecku kiedy już samodzielnie i stabilnie siedzi w krzesełku do jedzenia. Może być tak, że zamiast łyżeczki dziecko najpierw zainteresuje się widelcem, którym będzie mogło nadziewać sobie jedzenie i wkładać to buzi. Nóż jest ostatnim ze sztućców, które powinno trafić w ręce naszego malucha i to już grubo po pierwszym roku.

Jak nauczyć dziecko jeść sztućcami?

No dobrze, więc podejmujemy próbę nauczenia dziecka samodzielnego jedzenia sztućcami, a ono zamiast jeść łyżeczką kaszkę zaczyna nią stukać o brzeg miseczki, czy też blat krzesełka do karmienia. Może też za jej pomocą wyrzucać wszystko z miseczki naokoło. Jednak, gdy łyżeczka interesuje dziecko i samo wyciąga po nią rękę, należy mu pozwolić na tą naukę. Jeśli przegapimy ten moment będziemy musieli karmić nasze dziecko nawet do kilku lat! Do nauki jedzenia sztućcami warto rozłożyć pod krzesełkiem jakąś ceratę czy też folię, ponieważ z pewnością skończy się to brudną podłogą. Do nauki przyda się również duży śliniak, czy też ceratowe ubranko, które dostępne jest w wielu sklepach dziecięcych. Do jedzenia zakładajmy również ubrania, których nie będzie nam żal, ponieważ większość jedzenia z pewnością wyląduje właśnie na nich. Stopniowo podawaj dziecku i łyżeczkę i widelec, ponieważ tak jak wspomnieliśmy, niektóre dzieci lubią nabierać łyżką i wkładać pokarm do buzi, inne zaś wolą skorzystać z widelca, żeby bodnąć jedzenie i wtedy łatwiej jest je konsumować. Najprostszym sposobem nauczenia dziecka jedzenia sztućcami jest sadzanie go przy stole podczas wspólnych posiłków. Dzieci obserwują rodziców i naśladują ich poczynania. Zobaczysz, że z każdym dniem będzie lepiej. Nauka samodzielnego jedzenia wymaga poświęceń, aczkolwiek nagrodą jest samodzielnie jedzące dziecko.

Fantazyjne komplety sztućców dla dzieci

Tym razem przejrzeliśmy oferty sklepów z akcesoriami dziecięcymi, w poszukiwaniu wyjątkowych, niespotykanych, a przy tym wszystkim bezpiecznych kompletów sztućców dla dzieci.

Sztućce dla dzieci Gerlach

Sztućce dla dzieci Gerlach zostały zaprojektowane w taki sposób, aby pewnie siedzieć w niewielkiej rączce. Opływowe kształty pozbawione ostrych krawędzi zapewniają maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Marka Gerlach doskonale wie, jak wielu próbom dzieci poddają sztućce, talerzyki i miseczki podczas posiłków, dlatego szczególną wagę przykłada do jakości swoich wyrobów. Sztućce dla dzieci wykonane są z wysokogatunkowego materiału, któremu niestraszne są upadki z dużej wysokości – stali nierdzewnej 18/10. Metal wzbogacony niklem i chromem jest odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, sztućce dziecięce mogą być bezpiecznie myte w zmywarce, co ułatwia utrzymanie ich w nienagannej czystości.  Sztućce dedykowane dzieciom urzekają swoją estetyką. Rączki łyżek, noży i widelczyków ozdobione są tłoczeniem lub kolorowym nadrukiem współgrającym z dziecięcymi gustami.  Niklowa powłoka nadaje sztućcom piękne, srebrzyste wykończenie.

Sztućce dla dzieci Kraina Lodu

Ten zestaw przyśpieszy bicie serca każdej małej dziewczynki. Uwielbiani przez dzieci bohaterowie bajki Frozen zostali uwiecznieni na tym niepowtarzalnym zestawie. Na każdym sztućciu jest inna postać, a wzory na porcelanie sprawią, że dziecko zje całą porcję by tylko zobaczyć co kryje się na dnie. Wygodne i zachwycające, przyniosą radość każdemu posiadaczowi tych wyjątkowych produktów. Unikalny system Cromargan® zapewnia idealnie gładką powierzchnię, bez ryzyka przenikania do potrawy szkodliwych metali. Cromargan jest znakiem towarowym zastrzeżonym dla WMF, a stal szlachetna 18/10 w procesie produkcji jest specjalnie uszlachetniana poprzez dodanie innych metali. Ze względu na specyficzną stal chromową Cromargan® 18/10 wszystkie produkty wykonane z tego materiału są bardzo odporne na zadrapania, łatwe w pielęgnacji, obojętne na zapachy i zdatne do mycia w zmywarkach.

Sztućce dla dzieci Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek i jego przyjaciele wywołają uśmiech na twarzy każdego. Kolorowe motywy a nawet kształt sztućców odzwierciedlają charakter tego znanego bohatera bajek Disneya. Wygodne i zachwycające, przyniosą radość każdemu posiadaczowi tych wyjątkowych produktów. Sztućce wykonane są z polerowanej stali Cromargan®, wytrzymałej i niezwykle odpornej. Magiczne kolory i delikatne kształty sprawią, że każdy posiłek będzie przyjemniejszy. Sztućce nadają się do mycia w zmywarkach.

Sztućce dla dzieci z imieniem

Oryginalny upominek, praktyczne zastosowanie i piękna, personalizowana pamiątka. Połączenie doskonałe. Wiadomo, że każde dziecko to wielki skarb i zasługuje na wszystkie cudowności świata. Dlatego powinno otaczać się samymi najwspanialszymi przedmiotami. Te sztućce z imieniem wyglądają znakomicie i każdy maluszek będzie nimi zachwycony. Będą świetnie prezentować się wśród kuchennych akcesoriów i na pewno zwrócą uwagę gości, którzy będą dopytywać, gdzie takie znaleźć. Zestaw nadaje się na prezent, a po latach będzie jedną z ulubionych pamiątek z dzieciństwa obdarowanej osoby. Zestaw sztućców dziecięcych wykonany jest z polerowanej stali szlachetnej. Każdy element został przyozdobiony wizerunkiem uroczego zwierzaka – słonia, lwa, żyrafy i małpki. Zestaw zapakowany w oryginalne, ozdobne pudełko. Produkt nadaje się do mycia w zmywarce.

Sztućce dla dzieci IKEA

Z myślą o niejadkach i małych wielbicielach jedzenia IKEA zaprojektowała nie tylko naczynia kuchenne i stołowe dla dzieci czy miski i talerze dla dzieci, ale także sztućce. Zostały one stworzone w taki sposób, żeby łatwo było je utrzymać w małych dziecięcych rękach. Sztućce dla dzieci IKEA są bezpieczne i funkcjonalne, a przy tym atrakcyjne wizualnie. Jednym z podstawowych sztućców są łyżeczki dla dziecka. Wykonane są one z bezpiecznych i trwałych materiałów, co pozwoli korzystać z nich przez lata. Zestaw sztućców dla dzieci zawiera nie tylko łyżkę, ale także widelec i nóż. Ten ostatni ma ząbkowaną krawędź, która ułatwia krojenie, pozostając bezpieczną dla dziecka. Zaokrąglona krawędź noża zapobiega przecięciu. Dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które lubią zmiany, będzie komplet wielobarwnych sztućców dziecięcych. Kolory można dowolnie łączyć, czyniąc każdy posiłek innym. Wykonane są z niezagrażającego życiu i zdrowia dziecka tworzywa.

Sztućce dla dzieci Babybjorn

To zestaw dwóch łyżeczek i dwóch widelców w energetycznych kolorach. Przystosowane są do nauki samodzielnego jedzenia. Ich kształt dostosowany jest do anatomii dziecka. Łatwe nabieranie pokarmu zapewnia właśnie odpowiedni kształt. Mogą być wykorzystywane przez dzieci lewo i praworęczne. Wykonane z tworzyw dopuszczonych do kontaktu z artykułami spożywczymi. Nadają się także do ponownego przetworzenia. Przeznaczone dla dzieci od około 4. roku życia. Posiadają gwarancję przez 36 miesięcy, mogą być myte w zmywarce i używane w mikrofalówce.

Wybieramy pierwsze sztućce dla dziecka

Sztućce dla dzieci Zoo Panda marki Skip Hop

To dwuelementowy zestaw, w skład którego wchodzi widelec i łyżka. Wykonane zostały ze stali nierdzewnej. Mają doskonale wyprofilowane kształty i dzięki temu ułatwiają dzieciom nabieranie jedzenia. Mogą wchodzić w kontakt z żywnością. W swoim składzie nie posiadają szkodliwych ftalanów, PVC i BPA. Można je myć w zmywarce. Posiadają dwunastomiesięczną gwarancję. Widzicie ten nietypowy kształt rękojeści? Jest on dostosowany do możliwości motorycznych maluchów, a więc z łatwością będą umiały nimi operować. Taki pierwszy zestaw prawdziwych sztućców będzie nie lada gratką!

Wybieramy pierwsze sztućce dla dziecka

Innowacyjne sztućce dla dzieci marki B. Box

Spójrzcie na zdjęcie poniżej. Te sztućce wyglądają całkiem inaczej niż wszystkie modele jakie znamy. Służą do pierwszych prób samodzielnego jedzenia. Zestaw ten składa się z wyjątkowo wyprofilowanej łyżeczki oraz specjalnie zaprojektowanego widelca, który przypomina mały nakłuwacz. Uchwyty kątowe pozwalają trzymać je w małych rączkach bez żadnego problemu. Gumowa powłoka nie pozwoli na wyślizgnięcie się sztućców, kiedy maluch będzie nabierał jedzenie. Co ważne – nie podrażniają dziąseł maleństwa, a dodatkowo w łatwy sposób można je wyczyścić. Przystosowane są dla dzieci powyżej 9. miesiąca życia.

Kiedy maluch chce być samodzielny…

pozwól mu na to. To właśnie w takich momentach jak pierwsze użycie sztućców dziecko poznaje świat. Odnajduje wzór w rodzicach, którzy podczas jedzenia także posługują się sztućcami i chce dokładnie w ten sam sposób spożywać posiłki. Dzięki dobrze wyprofilowanym, wykonanym z wysokiej jakości materiałów łyżkom i widelcom dziecko będzie mogło nauczyć się samodzielnego jedzenia. Pierwsze próby niech będą podejmowane pod kontrolą dorosłych!

A czy Wasze maleństwa jedzą już samodzielnie sztućcami? W jakim wieku rozpoczęliście tę piękną przygodę?

You may also like

Zostaw komentarz