Start Stylowy dzieciakTo się nosi Buty dla niemowląt

Buty dla niemowląt

przez Patrycja Hoffmann
Najwygodniejsze buty dla niemowląt do stawiania pierwszych kroków

Pamiętacie moment, w którym dowiedzieliście się, że zostaniecie rodzicami? Wielu przyszłych rodziców dzieli się tą niesamowitą wiadomością z bliskimi przez zakup małego gadżetu. To właśnie buty dla niemowląt są w pewnym sensie nośnikiem tej radosnej nowiny! O ile te pierwsze, które będą tylko informacją, mogą być naprawdę różne, o tyle te, które dziecko będzie miało zakładane na nóżki i w których będzie stawiało pierwsze kroki muszą spełniać pewne wymagania.

Pierwsze buty dla dziecka

Temat dość trudny i tak naprawdę w każdym domu panuje inna zasada, kiedy takie buciki należy kupić. Jedni mówią, że dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w skarpetkach antypoślizgowych, inni zaś twierdzą, że dzieci powinny przyzwyczajać się do bucików już od pierwszych miesięcy życia. Tak naprawdę najlepszy okres na buty dla niemowląt zaczyna się w ostatnich miesiącach pierwszego roku życia. Wtedy maluszek stawia samodzielnie pierwsze kroki i można wybrać dla niego odpowiednie obuwie. Każdy rodzic musi jednak pamiętać, że buty dla niemowląt, a buty dla starszych dzieci to coś całkowicie innego, dlatego trzeba zwrócić uwagę na niektóre kryteria.

Kryteria doboru butów dla niemowląt

Kiedy już zapadnie decyzja odnośnie do zakupu obuwia dla najmłodszego członka rodziny, warto zapoznać się z kryteriami, którymi należy się kierować przy wyborze. Sprawa wcale nie jest taka łatwa, ponieważ niemowlę nie powie nam czy buciki są za małe, czy cisną, czy są wygodne. Wszystko leży w rękach rodzica. Zacznijmy od doboru właściwego rozmiaru. Pamiętasz jak babcia mierzyła patyczkiem stopę, a później wkładała ją do buta? To stara jak świat metoda, ale do dziś niezawodna. Nie zapomnij o kilku milimetrach luzu! Na szczęście dzisiejsza technika idzie naprzód, dlatego w sklepach mamy już świetne akcesoria, takie jak miarki, skanery czy maleńkie ślady, do których przykłada się stopy dziecka. Dzięki temu pomiar może być dokładniejszy, a ekspedientki z łatwością znajdą buty dla naszej pociechy.

Najwygodniejsze buty dla niemowląt do stawiania pierwszych krokówNajwygodniejsze buty dla niemowląt do stawiania pierwszych krokówNajwygodniejsze buty dla niemowląt do stawiania pierwszych krokówNajwygodniejsze buty dla niemowląt do stawiania pierwszych kroków

O czym należy pamiętać?

Rozmiar to oczywiście najważniejsze, ale nie jedyne kryterium. Buty dla niemowląt muszą być giętkie, to znaczy, że ich podeszwa przy zgięciu musi się łamać w okolicach paluszków maleństwa. Cholewka obuwia niemowlęcego nie może być sztywna, ani zbyt obcisła – może to powodować trudności podczas chodzenia. Dobra stabilizacja to kolejna rzecz, o której rodzice powinni myśleć przy wyborze pierwszych bucików. Maluchy nie potrafią jeszcze samodzielnie wiązać butów, ale to właśnie wiązane okazują się być najlepszymi podczas stawiania pierwszych kroków. Wiązanie stabilizuje stopę i nie pozwala na to, żeby dziecko zgubiło bucik w trakcie chodzenia. Buty dla niemowląt muszą mieć też zaokrąglone i szerokie noski, ponieważ w ten sposób będą mogły swobodnie poruszać paluszkami. Chodzenie nie może też męczyć dziecka, dlatego lekkie buty to podstawa!

Materiały, z jakich wykonuje się buty dla niemowląt

Przyszedł czas na to, by porozmawiać o materiałach najlepszych na buty dla niemowląt. I tutaj sprawa jest bardzo jasna. Obuwie to musi być wyścielone w środku oddychającym materiałem bądź skórą. Zapewnia to ochronę przed nadmiernym pocenie stópek, a tym samym przed całą masą drobnoustrojów, które mogłyby rozwijać się wewnątrz bucików. Tak samo jest z materiałem na zewnątrz – musi pozwolić na oddychanie stóp, dlatego dobrze, żeby materiałem był na przykład Gore-Tex (tkanina, która jest wiatro i wodoodporna, a jednocześnie pozwala skórze oddychać). Zwiększamy tym samym komfort podczas nauki chodzenia nie tylko w domu, ale też na świeżym powietrzu. Wszystkie informacje na temat tego z czego wykonane są buty dla niemowląt możecie zaczerpnąć w sklepach stacjonarnych u ekspedientek. Powinny pomóc w doborze butów dla małego brzdąca.

Buty dla niemowlaka po starszym rodzeństwie

Niewątpliwie buty dla dziecka to duży wydatek, szczególnie, gdy jego stopa nadal rośnie. Czasami przychodzi więc pomysł, by ubrać buciki starszego brata lub siostry, bo szkoda kupować nowe, a za kilka miesięcy i tak będą potrzebne większe. Niestety nie zaleca się zakładania niemowlętom butów używanych wcześniej przez inne dziecko. Jest to związane z niedopasowaniem obuwia do stopy bobasa. Stopa każdego kształtuje się inaczej, dlatego podczas nauki stawiania pierwszych kroków i chodzenia trzeba dobrać odpowiedni rozmiar i materiał butów. Istotnie tylko wtedy dziecko będzie miało szansę na prawidłowy rozwój stóp. Konsekwencje złego dobrania obuwia (a również noszenia tego, po starszym rodzeństwie czy kuzynostwie) mogą być naprawdę daleko idące. Niemowlę może źle przenosić ciężar ciała, wyjątkowo obciążać niektóre jego części, jak na przykład miednicę. A z tego mogą powstać wady postawy, skoliozy czy bóle kręgosłupa. Warto więc zwrócić uwagę na potrzeby dziecka.

Najwygodniejsze buty dla niemowląt do stawiania pierwszych krokówNajwygodniejsze buty dla niemowląt do stawiania pierwszych krokówNajwygodniejsze buty dla niemowląt do stawiania pierwszych krokówNajwygodniejsze buty dla niemowląt do stawiania pierwszych kroków

Gdzie kupić pierwsze buty dla dziecka?

Kiedy zdobyliśmy już najważniejsze informacje na temat tego jakie buty dla niemowląt są najlepsze przyszedł czas na znalezienie wyjątkowych sklepów. Chociaż ceny na ryneczkach, bazarach i w supermarketach są niskie, to jednak nie są najlepsze miejsca na zakupy. Problemem mogą okazać się materiały, a także brak możliwości dobrego dopasowania do stopy dziecka. Rozejrzeć można się u polskich producentów, dla których dobro niemowląt jest jednym z priorytetów. Najbardziej znane marki to Kornecki, posiadający w swojej ofercie buty dla różnego przedziału wiekowego dzieci oraz marka Bartek. Obie te firmy proponują wysokiej jakości obuwie, w których dzieci będę mogły stawiać swoje pierwsze kroki. Ciągle poszerzające się grono klientów stanowi gwarancję najlepszego wyboru butów dla najmłodszych.

Jakie ceny czekają w sklepach?

Nie da się ukryć, że buty dla niemowląt są w cenach zbliżonych do tych dla dorosłych. Nauka chodzenia jest jednak jednym z kluczowych etapów w rozwoju dziecka, dlatego nie powinniśmy na tym oszczędzać. Pierwsze buty niemowlęce w sklepie Bartek to koszt między 90 a 190 złotych. Sezonowe promocje mogą obniżyć ceny o kilkanaście złotych, ale za jakość warto wydać kilka złotych więcej. W sklepie „Kornecki” ceny są mniej więcej takie same, wahają się od 100 do nawet 150 złotych za buty w małych rozmiarach, w sam raz dla kilkumiesięcznych brzdący. Buciki tych dwóch producentów na pewno spełnią oczekiwania rodziców. Zapewnią komfort stawiania każdego kroku oraz oddychanie skóry dziecka, dzięki materiałom, z których zostały wykonane.

Jak widać wybór butów dla niemowlaka wcale nie jest taki łatwy. Wszystko zależy tak naprawdę od zaangażowania rodziców, którzy muszą nie tylko kupić buty, ale zadbać także o odpowiedni rozmiar. W ten sposób wspomagamy prawidłowy rozwój stóp, miednicy, a także wpływamy na dobrą postawę naszego dziecka. Dobrze dobrane buty zniwelują w przyszłości bóle kręgosłupa czy wady postawy. Każdy pierwszy krok w naszym życiu to ogromne wyzwanie. Zadbajmy o to, by kroki naszych dzieci były łatwe, przyjemne i prowadziły na sam szczyt!

You may also like

Zostaw komentarz