Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Chusty do noszenia dziecka – zalety, wady, od kiedy używać?

Chusty do noszenia dziecka – zalety, wady, od kiedy używać?

przez Redakcja

Noszenie dziecka w chuście może być wspaniałą przygodą zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka. Aby było bezpieczne, należy znać podstawowe zasady motania oraz rodzaje wiązań, trzeba również dobrać właściwą chustę. Różnią się one między sobą m.in. długością, rodzajem splotu, grubością, rodzajem wzoru. Jaka chusta do noszenia dziecka będzie najlepsza w przypadku noworodka, a jaka starszego dziecka?

Czym jest chustonoszenie? Czy jest bezpieczne?

Chustonoszenie (lub chustowanie) to sposób noszenia niemowląt polegający na umieszczeniu dziecka w specjalnie do tego celu przeznaczonej chuście i zawiązaniu jej wokół ciała opiekuna. Ta metoda transportowania maluchów jest znana od wieków, w wielu kulturach była bowiem najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem, aby matka mogła się swobodnie przemieszczać i wykonywać proste prace. Zdecydowana większość małych dzieci bardzo lubi być noszona, czuje się wówczas bezpiecznie i komfortowo, szybko zasypia. Chustowanie powala budować bliską silną więź z maluszkiem, umożliwia dziecku poznawanie otoczenia.

Chusta do noszenia dziecka jest bezpiecznym środkiem transportu, pod warunkiem, że jest prawidłowo dobrana (ma odpowiedni rozmiar i jest przeznaczona wyłącznie do tego celu) oraz jest właściwie zawiązana. Niemowlaka można nosić wyłącznie przodem do świata, trzeba także zadbać o prawidłowe ułożenie kręgosłupa i podwinięcie miednicy: pupa dziecka powinna być ustawiona niżej niż stawy kolanowe, a odwiedzenie nóżek w stawach biodrowych musi mieścić się w przedziale 60-90°C. W chuście można nosić dzieci od urodzenia, również wcześniaki, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. Zaleca się, aby pierwsze wiązania wykonywać pod okiem doradcy chustonoszenia.

Jaka chusta do noszenia dziecka będzie najlepsza?

Podstawowy podział chust do noszenia dzieci obejmuje sposób ich motania. Chusty tkane, tzw. długie, wymagają wykonania specjalnego wiązania (istnieje kilka ich rodzajów), chusty kółkowe natomiast są zakończone metalowymi kółeczkami i wystarczy jedynie włożyć w nie dziecko i dociągnąć materiał. Umieszczenie malucha w chuście kółkowej trwa dosłownie kilkanaście sekund, natomiast motanie chusty tkanej może zająć nawet kilka minut. Minusem kółek jest natomiast fakt, że niesymetrycznie obciążają kręgosłup rodzica, dlatego są one polecane na krótkie dystanse.

Na jakie inne parametry chusty do noszenia niemowlaka należy zwrócić uwagę?

  • Rozmiar – chusty mogą mieć różne długości – od 2,6 m do 5,2 m. Właściwą długość należy dobrać, uwzględniając gabaryty osoby noszącej – im większy nosi ona rozmiar, tym dłuższa powinna być chusta. Warto też wziąć uwagę rodzaj wiązania, jakie zamierzamy wykonywać, niektóre z nich „zabierają” bowiem więcej tkaniny.
  • Skład – na pierwszą chustę do noszenia poleca się zakup takiej wykonanej w 100% z bawełny. Jest ona odpowiednio miękka i mocna, co ułatwia jej wiązanie, jest także przewiewna, nośna i dobrze chłonie wilgoć. Chusty z domieszkami, np. wełny, lnu, jedwabiu, tencelu, konopi czy włókien bambusowych będą odpowiednie dla osób doświadczonych w chustonoszeniu.
  • Grubość (gęstość) – gramatura chusty powinna rosnąć wraz ze wzrostem masy ciała dziecka. Dla noworodków odpowiednie będą chusty cienkie i łatwo dociągające się, czyli od 200 do 230 g/m2. Dla większych dzieci warto wybierać chusty grubsze – 250-300 g/m2.
  • Rodzaj splotu – dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z chustowaniem najlepsze będą chusty tkane splotem skośno-krzyżowym. Chusty wykonane splotem żakardowym, jodełkowym (łamanym), diamentowym, szyszkowym czy serduszkowym są grubsze i trudniej się je dociąga.
  • Wzór – w zasadzie rodzaj wzoru nie ma większego znaczenia, a jego wybór zależy od indywidualnych upodobań. Wyjątkiem jest pierwsza chusta do noszenia, uważa się, że powinna być ona tkana w różnokolorowe pasy, które ułatwiają ocenę poprawności wiązania.

Chusty do noszenia dzieci – rodzaje wiązań

Istnieje kilka rodzajów wiązań – dziecko można nosić zarówno z przodu, na biodrze, jak i na plecach, zawsze jednak musi być ono zwrócone przodem (ewentualnie bokiem) do świata. Czym się charakteryzują najpopularniejsze z nich?

  • Kangurek – to najczęściej stosowane wiązane, szczególnie zalecane w przypadku noworodków i wcześniaków, stosując je, z łatwością można bowiem uzyskać właściwą pozycję zgięciowo-odwiedzeniową. Kangur jest przewiewny, osoba nosząca nie jest ściśle opasana materiałem. Węzeł znajduje się pod pupą malucha.
  • Kieszonka – ten rodzaj wiązania również można stosować u dzieci, które nie trzymają jeszcze stabilnie główki (czyli m.in. noworodków), dla części rodziców jest on prostszy do wykonania niż kangurek. Kieszonka jest jednak nieco mniej przewiewna, ponieważ ściśle oplecione jest zarówno ciało dziecka, jak i rodzica. Węzeł znajduje się na plecach noszącego.
  • Plecak prosty – dziecko przyjmuje taką samą pozycję, jak w kangurze, ale znajduje się na plecach opiekuna. To wiązanie jest zalecane dla osób, które mają już pewne doświadczenie w chustowaniu.
  • Wiązanie na boku – noszenie na biodrze jest polecane dla starszych dzieci i na krótki czas. Do tego rodzaju wiązania wykorzystuje się chustę kółkową, w której dziecko jest ułożone asymetrycznie, obciąża ono także plecy rodzica.

You may also like

Zostaw komentarz