Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Czy musze mieć kurs na drona?

Czy musze mieć kurs na drona?

przez Redakcja

Drony dość długo nie były objęte żadnymi przepisami. Obostrzenia wobec ich użytkowania zaczęły obowiązywać dopiero, gdy ich masowy przyrost wywołał wiele niebezpiecznych sytuacji we Francji. Wkrótce do sprawy odniosły się inne państwa i powieliły przepisy, które w Polsce obowiązują w niemal niezmienionej formie od 2021 roku. Sprawdź, co musisz zrobić, aby legalnie posługiwać się dronem.

Gdzie i kiedy można latać dronem bez kursu?

Na początku 2021 roku wprowadzono trzy nowe kategorie odnoszące się do lotów dronem: otwarta, szczególna i certyfikowana. W ramach kategorii otwartej można używać dronów o masie nieprzekraczającej 25 kg, a maksymalna wysokość od najbliższego punktu na ziemi musi wynosić 120 m. Ponadto dron musi znajdować się w zasięgu wzroku i pozostawać w bezpiecznej odległości od innych osób.

Oczywiście nie wolno także przewozić dronem niebezpiecznych materiałów. Zapis mówiący o zachowaniu bezpiecznej odległości nakazuje zachować dystans przynajmniej 30 m od innych obiektów – co oznacza, że praktycznie wykluczone jest latanie w takich miejscach jak np. centrum miasta. Odległość ta znacznie wzrasta w kategorii dronów A4, które mogą być pilotowane co najmniej 150 m od ludzi i zabudowań.

Kogo obowiązuje kurs na drona?

Do 2021 roku obowiązek odbycia kursu i uzyskania licencji spoczywał jedynie na osobach, które korzystały z dronów profesjonalnie – w celach zarobkowych, oraz na tych, które zamierzały latać w terenie zabudowanym dronami ważącymi więcej niż 600 g. Obecnie odpowiedni kurs, dający właściwe kwalifikacje, powinni przejść niemal wszyscy użytkownicy dronów. Od niedawna w całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, zaczęło obowiązywać ujednolicone prawo, które reguluje zasady korzystania z BSP.

Potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego w lotach w kategorii szczególnej, a także certyfikat wiedzy teoretycznej pozwalają pilotowi drona uzyskać uprawnienia na loty poza zasięgiem wzroku – BVLOS i w zasięgu wzroku – VLOS, oraz uprawnienia INS – czyli szkolenie instruktorskie. Można również wymienić szkolenie NSTS 01. Certyfikat nadany z Urzędu Lotnictwa Cywilnego  operatorowi bezzałogowych statków powietrznych zezwala np. na: loty nad terenami zabudowanymi, loty nad zgromadzeniami,  oraz loty na innych wysokościach.

Jak odbyć kurs na drona?

Nowe przepisy mogą brzmieć nieco skomplikowanie, jednak w praktyce nie ma powodów do obaw. Aby zarejestrować się jako operator BSP nie trzeba wybierać się na osobistą wizytę w urzędzie. Wystarczy jedynie wejść na specjalną stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego – tutaj warto jednak podkreślić, że o uprawnienia operatora systemu bezzałogowego statku powietrznego, w kategorii otwartej, może starać się osoba, która ukończyła 16 rok życia.

Jeśli zamierzasz korzystać z drona ważącego więcej niż 250 g w kategorii otwartej, musisz dodatkowo odbyć bezpłatne szkolenie online i zdać test. Wszystko wykonuje się na tej samej stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Egzamin składa się z 40 pytań wielokrotnego wyboru, a pozytywny wynik uzyskuje się po udzieleniu 75% poprawnych odpowiedzi.

You may also like

Zostaw komentarz