Start LifestyleDzieciak po godzinach Czy zapisać trzylatka do przedszkola?

Czy zapisać trzylatka do przedszkola?

przez Redakcja

Zaczynają się zapisy do przedszkoli. Wiele młodych mam zastanawia się czy zapisać swojego 3-latka, czy też zostawić go jeszcze do domu. Jakie argumenty za i przeciw widzicie w tak wczesnym posłaniu dziecka do przedszkola? Wiele rodziców myśli, że ich maluch może sobie nie poradzić w nowym środowisku. Boją się o wielki stres i i możliwość nieprzystosowania się do nowej sytuacji. Jednak możemy być pewni, że początki będą trudne, jednak nasze dziecko szybko zaaklimatyzuje się wśród nowych przyjaciół, opiekunek oraz całej sytuacji. Jak go do tego przygotować?

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

By wiadomość tym, że dziecko od września pójdzie do przedszkola nie była dla niego szokiem, należy go odpowiednio wcześniej przygotować do tej sytuacji. Zacznijmy to robić na spokojnie, na kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Nie zaskakujcie dziecka na koniec wakacji decyzją, że kilka dni później będziecie rozstawać się na kilka godzin dziennie. Przygotowujecie go do tego zaraz po tym, jak podejmiecie decyzję o zapisaniu dziecka do przedszkola.

  • Świetnym sposobem na przygotowanie dziecka na przedszkole jest czytanie książek o tematyce przedszkolnej. Przy okazji czytania bajeczek możemy podjąć rozmowy z dzieckiem i opowiadać mu o tym jak fajnie będzie w przedszkolu, ile tam jest dzieci, zabawek, przygód i o wszystkich ciekawych rzeczach, które na niego tam czekają.
  • Koniecznie wybierzcie się również na dni adaptacyjne w przedszkolu, gdzie dziecko będzie mogło zapoznać się ze swoją przyszłą nauczycielką, samym budynkiem przedszkola, a także zobaczyć jak wygląda przedszkolne życie. Z pewnością wychowawczynie odpowiedzą na nurtujące was pytania i uspokoją nieco.
  • Wybierzcie się razem na przedszkolne zakupy, gdzie dziecko będzie mogło wybrać przedszkolny kocyk, kapcie czy szczoteczkę do zębów. Możecie wspólnie wybrać jakiegoś przyjaciela – maskotkę/lalkę/autko, które będzie towarzyszyć maluchowi, kiedy Was nie będzie blisko.
  • Starajmy się rozstawać z dzieckiem na kilka godzin w ciągu tygodnia, by przyzwyczaić malucha do tego, jak będzie wyglądać nasze życie, kiedy już zacznie dzienne przedszkole. Może wtedy udać się do babci, czy ulubionej cioci.
adaptacja w przedszkolu

Co powinien umieć trzylatek przed pójściem do przedszkola?

Bardzo ważne jest również stwierdzenie tego, czy nasz 3-latek nadaje się, by pójść do przedszkola. Niektóre dzieci nie są na to przygotowane fizycznie oraz emocjonalnie, dlatego to do rodzica należy decyzja czy dziecko do przedszkola posłać, czy nie. Jeżeli mamy podejrzenia, że nie jest ono gotowe, możemy udać się do specjalisty – pediatry czy też psychologa dziecięcego.

Zastanówmy się wspólnie co 3 latek powinien potrafić, zanim stanie się przedszkolakiem.

  • Po pierwsze dzieci w przedszkolu muszą potrafić korzystać z toalety, czyli nie tylko skorzystać z nocnika czy też ubikacji, lecz również zasygnalizować swoją potrzebę. Ważne jest również nauczenie dziecka wycierania pupy po załatwieniu swoich potrzeb, a także przyzwyczajenie do samodzielnego mycia rączek.
  • Po drugie samodzielne ubieranie się. Przede wszystkim właśnie przy załatwianiu własnych potrzeb fizjologicznych – dziecko powinno potrafić poradzić sobie samodzielnie w ubikacji, czyli ściągnąć i założyć spodenki czy tam spódniczkę. Świetnie gdy potrafiło by również założyć buty oraz kurtkę – zdecydowanie ułatwia to paniom nauczycielkom sprawniejsze wyjście na spacer.
  • Samodzielne jedzenie. Z reguły w publicznym przedszkolu nauczycielki nie karmią dzieci, więc Twój maluch powinien poradzić sobie z łyżką i widelcem oraz w miarę czystym zjadaniem posiłków.
  • Sprzątanie. Każdy przedszkolak wie, że po skończonej zabawie należy odłożyć zabawki na miejsce – tego wymaga się od nich w przedszkolu. Dlatego dobrze już przyzwyczaić dziecko w domu do takiej zasady. Przedszkolaki również mają obowiązek dbania o zabawki i nie niszczenie ich. Twój maluch musi też potrafić dzielić się zabawkami oraz współpracować w grupie – słuchać pani, wykonywać jej polecenia i dostosowywać się do reguł tam panujących.

Czy zapisać trzylatka do przedszkola?

Jeśli więc nadal zastanawiasz się nad tym, czy zapisać trzylatka do przedszkola, musisz sama sobie odpowiedzieć na to pytanie. To Ty najlepiej znasz swoje dziecko. W przedszkolu z pewnością nie stanie mu się krzywda! Dzieci szybko zaczynające edukacje są bardziej zaradne i zaskakują coraz to nowymi umiejętnościami. Sama przekonasz się ile nowych piosenek i wierszyków może pomieścić główka trzylatka 🙂 A jeśli Twój maluch nie odnajdzie się przedszkolu – zawsze możesz zrezygnować. Trzylatki nie mają obowiązku chodzenia do przedszkola, więc nikt nie będzie Was tam na siłę trzymać 🙂

You may also like

Zostaw komentarz