Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

przez Redakcja
okulary przeciwsłoneczne dla dziecka dla dziewczynki

Słońce coraz śmielej wychyla się zza chmur. Z pewnością wyciągnęłaś już swoje ulubione okulary przeciwsłoneczne. A co z Twoim maluchem? Czy on również posiada własne okulary? Na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dziecka? Czy są one w ogóle potrzebne? Oczywiście!

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Popularne sieciówki i stragany uliczne uginają się od okularów przeciwsłonecznych, nawet tych dla maluszków. Pomyślicie sobie, że noszenie takich okularów jest potrzebne dopiero latem? Okazuje się, że niekoniecznie. Szkodliwe działanie promieniowania UV-A i UV-B może przecież działać przez cały rok! Dlatego też im szybciej kupicie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka, tym lepiej. W pierwszej kolejności należy jednak pamiętać, że to nie jest stylowy dodatek, ale przede wszystkim ochrona dla wrażliwych oczu. Lepiej więc zainwestować w model, który będzie służył maluchom, a nie szkodził! Pomyślicie sobie, że skoro Wasze oczy dają radę filtrować dużą część szkodliwego promieniowania to i dziecięce sobie z tym poradzą. Niestety prawda jest taka, że oczy maluchów nie są tak dobrze przystosowane do filtrowania, a więc zamiast tandetnych okularów z bazarku, powinny mieć wybrane wysokiej jakości okulary z odpowiednimi szkłami.

Od kiedy dziecko może nosić okulary przeciwsłoneczne?

Kiedy już zdamy sobie sprawę z tego, że nasz maluch naprawdę potrzebuje prawdziwych okularów przeciwsłonecznych, zaczniemy się zastanawiać, czy już nadszedł czas na ich noszenie. Mniej więcej, w wieku 12-14 lat dziecko może przefiltrować promienie UV tak jak dorosły człowiek. Maluszki nie są więc przystosowane do tego, by przebywać na słońcu bez odpowiedniej ochrony oczu. Niestety promieniowanie UV może powodować zapalenie siatkówki, rogówki, a także różnego rodzaju odczyny alergiczne. Maleństwa nie powinny przebywać na dworze w pełnym słońcu, a rodzice powinni zadbać o czapki z daszkiem, albo wózki z okryciem chroniącym oczy. Rodzice stosują okulary przeciwsłoneczne dla dziecka mniej więcej od pierwszego roku życia. Dobrze byłoby, gdyby posiadały tasiemki, które nie pozwolą na to, aby okulary upadły na ziemię. To bardzo ważne, w przypadku prawdziwych szkieł, które szybciej mogą się uszkodzić.

okulary przeciwsłoneczne dla dziecka dla dziewczynki

Jakie okulary dla dziecka

Przyszedł czas, by sprawdzić jakie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka będą odpowiednie i jakie normy muszą spełniać. Zacznijmy od głównego wyznacznika, którym jest polaryzacja. Specjalnie przystosowane soczewki polaryzacyjne są przeznaczone tak naprawdę dla każdego. Dzięki nim zostają zredukowane refleksy świetlne, ale także zwiększone jest postrzeganie głębi. Soczewki muszą mieć filtry UVA UVB i UVC, dzięki którym zapewnimy naszym maluchom prawidłową i możliwie największą ochronę oczu. Do tego każdy rodzic powinien zwrócić uwagę na kształt takich okularów. Same soczewki powinny zakrywać całe oko, co znacznie poprawi komfort korzystania z nich każdego dnia. Z pewnością nie uzyskamy takiej jakości podczas zakupu plastikowych modeli ze straganów za 5 złotych. Te mogą jedynie zaszkodzić, a nie pomóc w ochronie nieprzystosowanych jeszcze dziecięcych oczu. Pozwólcie maluchom poczuć się swobodnie podczas spacerów i zabaw w pełnym słońcu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

okulary przeciwsłoneczne dla dziecka dla dziewczynki

Wiecie już jak ważne są szkła i polaryzacja. Na okulary składają się jednak jeszcze inne części, takie jak na przykład oprawki. Tutaj możemy odrobinę zaszaleć i pozwolić dzieciom na wybranie na przykład ulubionego koloru. Należy jednak zwrócić uwagę na ich wykonanie. Wysoka jakość i dobre dopasowanie do użytkownika sprawią, że noszenie okularów przeciwsłonecznych stanie się dla malucha przyjemnością. Powinny więc dobrze przylegać do głowy, a jednocześnie być giętkie. Dobrze byłoby, aby po pierwsze okulary przeciwsłoneczne dla dziecka zgłosić się do optyka. Tam, oprócz odpowiednich szkieł dobierzecie także właściwy rozmiar, dzięki czemu nie będą zjeżdżały z nosa. Dla aktywnych dzieci pojawią się wyjątkowe propozycje – na przykład z elastycznym paskiem, który utrzyma je na swoim miejscu nawet podczas szalonej zabawy! Super, prawda?

Pamiętajcie więc o niezbędnym gadżecie jakim są okulary przeciwsłoneczne! Nie tylko dla siebie, lecz również dla Waszego dziecka. Szczególnie jeśli dziennie spacerujecie razem w słońcu, bądź też wybieracie się na gorrące wakacje 🙂

You may also like

Zostaw komentarz