Start LifestyleDzieciak po godzinach Kiedy zatrudnić nianię?

Kiedy zatrudnić nianię?

przez Redakcja
niania dla dziecka

Powrót do pracy zbliża się wielkimi krokami? To najwyższy czas, aby rozglądnąć się za najlepszą nianią. Kiedy pomoc opiekunki będzie niezastąpiona? Kiedy jest najlepszy moment, żeby wprowadzić nianię do rodziny?

Kierując się troską o własne dziecko, wielu współczesnych rodziców wybiera zatrudnienie niani. Dla malucha, który i tak będzie przeżywać rozłąkę z mamą to jedno z lepszych rozwiązań. Nowa osoba, do której stopniowo się przywiąże to zdecydowanie mniejszy szok niż adaptacja w żłobku czy klubiku pełnym obcych dzieci.

Czy zatrudnienie niani jest koniecznie?

Przy zatrudnieniu niani można kierować się dobrem dziecka, ale też sytuacją życiową. Jest wiele powodów, dla których rodzice wybierają właśnie taką formę opieki. Niania jest dla nich bezpiecznym rozwiązaniem – osobą, która dokładnie zatroszczy się o maluszka i skupi uwagę tylko na nim. Do wyboru opiekunki zachęca też pewna elastyczność. Godziny pracy ustala się indywidualnie, co jest bardzo wygodne w przeciwieństwie do ciągłego myślenia o godzinach otwarcia żłobka czy klubu malucha. W końcu zatrudnienie niani wydaje się łagodniejszą zmianą dla dziecka.

Zdarza się, że nasze dziecko nie dostaje się do żłobka lub klubu malucha z powodu braku miejsc. Takie sytuacje występują i w małych miejscowościach, i w dużych miastach, ponieważ są regiony z małą liczbą placówek. Z usług niani powinnaś skorzystać wtedy, gdy dziecko ma słabą odporność. Wysyłanie go do grupy maluchów, gdzie w sezonie (czyli prawie co miesiąc) panują różne choroby, nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zostawić malucha w domu z zaufaną osobą, aby jego układ immunologiczny rozwijał się w swoim tempie.

Kiedy jest najlepszy czas na zatrudnienie niani?

Czy istnieje złota zasada, co do wieku, w jakim dziecko najłatwiej przyzwyczai się do niani? Raczej nie. Każde dziecko jest inne i będzie różnie reagować na rozłąkę z mamą lub obce osoby. Nianię można zatrudnić do półrocznego dziecka, jak i rocznego bobasa, który ma już swoje upodobania względem osób, z którymi przebywa. Oczywiście im wcześniej niania pojawi się w życiu malucha, tym łatwiej będzie go przekonać do takiej osoby, choć nawet i w tej regule zdarzają się wyjątki.

Tak samo, jak w przypadku posyłania dziecka do placówki, trzeba zorganizować adaptację. Można z dnia na dzień zostawić malucha samego z opiekunką, ale im ten proces będzie stopniowy, tym głowa mamy i dziecka będzie spokojniejsza.

Jak to zrobić? Zaproś nianię codziennie na 2-3 godziny do domu. W tym czasie niech uczestniczy w zabawie, porze jedzenia i innych codziennych zajęciach. Po kilku dniach opiekunka może wyjść z dzieckiem na krótki spacer lub zostać z nim w domu, gdy wyjdziesz np. do sklepu. Sprawdza się tu metoda małych kroczków. Niektóre dzieci potrzebują nawet miesiąca, aby przyzwyczaić się do nowej osoby.

Zatrudnienie niani a dofinansowanie

Dobra wiadomość jest taka, że w ostatnich latach wprowadzono dofinansowanie zatrudnienia opiekunki. Obojętne, czy będzie to niania w Poznaniu, w stolicy czy w mniejszym mieście, wystarczy, że podpiszesz z nią umowę. Od 2018 roku ZUS opłaca składki od połowy minimalnego wynagrodzenia. Jeśli zatrudnisz nianię za minimalne wynagrodzenie (w 2019 roku wynosi 2250 zł), ZUS pokrywa składkę z połowy, czyli od kwoty 1125 zł. Z dofinansowania korzystają rodzice, którzy mają dziecko w wieku od 20 tygodni do 3 lat, nie przebywają na urlopie (np. macierzyńskim, wychowawczym), są zatrudnieni na umowę cywilnoprawną (o pracę, zlecenie) lub prowadzą swoją działalność.

You may also like

Zostaw komentarz