Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Drewniany domek dla lalek to zabawka, którą polecają psycholodzy. Zobacz dlaczego!

Drewniany domek dla lalek to zabawka, którą polecają psycholodzy. Zobacz dlaczego!

przez Redakcja

Drewniane domki dla lalek od zawsze towarzyszyły dzieciom w zabawach podczas wolnych chwil. Obecnie te zabawki wracają do łask, co sprawia, że maluch może rozwijać swoją wyobraźnię oraz spędzać miło czas na zabawie z rodzicami czy rówieśnikami. Obecnie domki dla lalek z drewna są nieco unowocześnione, ale nadal odgrywają ważną rolę w zabawach, zwłaszcza jeśli zawierają wiele elementów. Dzięki tego typu zabawce pociechy mogą rozwijać się w prawidłowy sposób, ucząc się nowych umiejętności. Sprawdźmy, co o domkach z drewna mówią psycholodzy. Czy warto zakupić zabawkę naszemu dziecku?

Drewniany domek dla lalek – z czego się składa?

Drewniany domek dla lalek najczęściej posiada dwa piętra i składa się z kilku pomieszczeń. Ma on idealnie odwzorowywać rzeczywiste domy, dlatego zawiera wyposażenie, tj. meble, czy też zabawkowy sprzęt AGD. Taka zabawka pozwala dziecku na własne komponowanie aranżacji w pomieszczeniach dla lalek. Do zestawu dołączone są również małe figurki, a także w wielu przypadkach ubrania, buty i ozdobne dodatki. Zabawkowe domki dla lalek zawsze zachęcały dziewczynki do zabawy, zarówno w samotności, jak i z koleżankami. W ten sposób maluchy uczą się współpracy oraz umiejętności rozdzielania obowiązków czy ról.

Domek dla lalek drewniany — co na to psychologia?

Drewniany domek dla lalek z mebelkami jest bardzo popularną zabawką dla najmłodszych. Dzieci uwielbiają naśladować rodziców, ponieważ jest to naturalna część ich rozwoju. Dzięki temu uczą się zachowań dorosłych i przenoszą je do pełnych fantazji zabaw. Przez to mogą poznawać świat oraz kształtować zachowania, które przydadzą im się w przyszłości. Dodatkowo maluchy bardzo chętnie wcielają się w różne role, co z kolei pozwala na lepsze odzwierciedlanie swoich potrzeb. Domek dla lalek z wyposażeniem, np. ze sklepu dollo.pl: https://dollo.pl/zabawki_dla_dzieci/domki_dla_lalek_drewniane.html, umożliwia samodzielne kreowanie świata, co z kolei pogłębia wyobraźnię malucha. Lalki, które są dołączone do takiej zabawki, jak drewniany domek dla lalek z mebelkami, mogą być rodzajem przekaźnika emocji dla dziecka. Maluch poprzez zabawę uczy się emocji oraz reakcji.

Domek dla lalek drewniany pozwala również na rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Dziecko uczy się ustawiania wyposażenia, kierunków: góra dół, przód, tył. Może samo aranżować przestrzeń według własnych wyobrażeń. Ma także pełną swobodę zabawy, ponieważ czuje na sobie pełną decyzyjność odnośnie do toku zabawy oraz wyglądu domku dla lalek. Kształtuje wobec tego także poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Samodzielnie decyduje o wyglądzie wszystkich pomieszczeń. Może zmniejszać lub rozbudowywać go. Podczas zabaw dzieci są swego rodzaju opiekunami lalek, którym poprzez umeblowanie domku stwarzają warunki do „życia”.

Dom drewniany dla lalek pozwala również rozwinąć w dziecku poczucie estetyki oraz daje mnóstwo możliwości na samodzielnie wykonanie elementów wystroju. Aby maluch nie miał jedynie wizji projektanta domku, obecnie zabawki pozwalają na dobranie dodatkowych elementów wyposażenia. Daje to znacznie lepsze możliwości kreacyjne dla dzieci, które uwielbiają bawić się w projektowanie wnętrz. Psychologowie podkreślają również, że zabawka, jaką jest drewniany dom dla lalek, nie jest jedynie przeznaczona do samodzielnej zabawy. Można nią z powodzeniem bawić się także z rówieśnikami, rodzicami, czy rodzeństwem. Wielość elementów pozwala dziecku rozdzielić role i wymyślać różne historie. Dzięki temu wspólnie spędzony czas jest pełen przygód i niezapomnianych wrażeń.

You may also like

Zostaw komentarz