Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Hulajnoga dla malucha – na co zwrócić uwagę?

Hulajnoga dla malucha – na co zwrócić uwagę?

przez Redakcja

Jazda na hulajnodze to ogromna frajda zarówno dla starszych, jak i dla młodszych dzieci. Aby zabawa była bezpieczna, hulajnoga musi być dopasowana do wieku „kierowcy”. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów? Podpowiadamy, jaką hulajnogę wybrać dla dzieci w wieku 2 i 3 lat.

Nadchodząca wiosna zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Możliwości jest wiele – wspólne spacery, wyprawy do lasu, pikniki… A może jazda na hulajnodze? Taka zabawa dostarcza niezapomnianych wrażeń i jest po prostu świetną przygodą! To przyjemne, a jednocześnie pożyteczne zajęcie – podczas jazdy dziecko uczy się utrzymywania równowagi i rozwija zdolność koordynowania ruchów. To niezwykle cenne umiejętności. Aktywna zabawa na dworze ma korzystny wpływ na układ odpornościowy dziecka – dzięki temu łatwiej będzie mu uniknąć przeziębień i innych infekcji.

Już od małego warto pokazywać, że aktywność fizyczna może być przyjemną rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem. Nawyki wyrobione w dzieciństwie towarzyszą nam przez całe życie.

Hulajnoga dla 2-lata i 3-latka – jaką wybrać?

Zastanawiasz się, jaka hulajnoga będzie odpowiednia dla dziecka w wieku dwóch albo trzech lat? Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Podczas zakupów pod uwagę weź przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo malucha. Małe dzieci nie są w stanie utrzymać równowagi na hulajnodze wyposażonej w dwa koła. Taki model nie będzie dobrym wyborem – zwłaszcza gdy Twoje dziecko dopiero uczy się jazdy. Nieodpowiedni sprzęt może łatwo zniechęcić do dalszej zabawy.

Na starcie najlepszym rozwiązaniem będzie hulajnoga wyposażona w trzy koła. Taka konstrukcja sprawia, że sprzęt jest stabilny, a maluch bez trudu utrzymuje równowagę. Zmniejsza to ryzyko upadku i ułatwia naukę jazdy – a jak wiadomo, początki bywają trudne. Szkoda, by dziecko zraziło się już podczas pierwszych prób.

Zadbaj też o to, by hulajnoga spodobała się maluchowi. Warto zaangażować pociechę w poszukiwania idealnego modelu – to w końcu będzie jego własny „pojazd”! Dwulatkowi i trzylatkowi na pewno spodobają się modele ozdobione wizerunkami superbohaterów i postaci z bajek.

Hulajnoga dla malucha – na co warto zwrócić uwagę?

Bardzo ważne jest też, by wymiary hulajnogi były dopasowane do wzrostu Twojego dziecka. W naszym sklepie znajdziesz modele z regulowaną kierownicą – dzięki temu bez problemu dostosujesz jej wysokość do potrzeb dziecka. Gdy pociecha podrośnie, nie będziesz musiała kupować nowej hulajnogi – wystarczy, że podniesiesz kierownicę. Ważne, żeby uchwyt kierownicy pokryty był materiałem ułatwiającym pewny chwyt – dzięki temu maluch będzie miał większą kontrolę nad „pojazdem”. Ze względów bezpieczeństwa platforma, na której stoi dziecko podczas jazdy, powinna być pokryta antypoślizgowym tworzywem. Zwróć też uwagę na to, czy hamulec wykonany jest z solidnego materiału.

Istotną kwestią jest także waga – w przypadku dwulatków i trzylatków najlepiej sprawdzają się lekkie modele, wykonane z aluminium lub wytrzymałego tworzywa sztucznego. Mała waga ułatwia także „transport” hulajnogi (np. wnoszenie jej po schodach w bloku). Jeżeli planujecie dalsze wycieczki, dobrym rozwiązaniem będzie hulajnoga, którą można złożyć – dzięki temu bez problemu schowasz ją do bagażnika samochodu. Możliwość złożenia kierownicy ułatwia również przechowywanie hulajnogi w domu czy w piwnicy.

Kolejną ważną kwestią są koła. Przed zakupem sprawdź, z jakiego materiału zostały zrobione. Polecamy hulajnogi z dużymi, kauczukowymi kołami – małe, plastikowe kółka gorzej radzą sobie z nierównościami terenu. Sprawdź także, czy łożyska obracają się lekko i nie stawiają oporu. Ciekawym pomysłem są hulajnogi z kółkami, które świecą podczas jazdy – zabawa staje się wtedy jeszcze fajniejsza!

Bezpieczna jazda na hulajnodze – o tym trzeba pamiętać!

Podczas dobrej zabawy nie można zapominać o bezpieczeństwie. Podstawowym wyposażeniem dziecka powinien być kask, który będzie chronił głowę w razie upadku – trzeba liczyć się z tym, że do takich sytuacji może niestety dojść. Wybierz model z odpowiednimi atestami – na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Dobrym pomysłem są też ochraniacze na łokcie i kolana – przydadzą się one zwłaszcza podczas nauki jazdy. Dzięki nim dziecko uniknie otarć i zadrapań.

Zapewnij maluchowi odpowiednie warunki do zabawy. Jazda dziecięcą hulajnogą po ścieżce rowerowej czy osiedlowych uliczkach, po których poruszają się też samochody, to naprawdę zły pomysł. Doskonale za to nadają się do tego parkowe alejki pokryte asfaltem.

Jazda na hulajnodze może być dla dziecka świetną przygodą – pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni sprzęt i zwrócisz uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem.

You may also like

Zostaw komentarz