Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak uśpić dziecko? Sprawdzone sposoby

Jak uśpić dziecko? Sprawdzone sposoby

przez Redakcja
jak uśpić dziecko sposoby na uśpienie dziecka

Każdy rodzic wie, że prawdziwym sprawdzianem umiejętności rodzicielskich jest uśpienie dziecka. Oczywiście zdarzają się Złote Dzieci, które po odłożeniu do łóżeczka same zamykają oczka i idą grzecznie spać. Jednak większość rodziców otrzymuje nieco trudniejsze egzemplarze i usypianie znacznie dłużej trwa. Można jednak zastosować kilka trików, które z pewnością pomogą uśpić twoje dziecko. Wystarczy sprawdzić je wszystkie i odkryć, który z nich działa właśnie na twojego malucha. Oto sprawdzone sposoby na to, jak uśpić dziecko nim ono doprowadzi Cię do szału 🙂 

Po pierwsze – zaspokój jego wszystkie potrzeby

Zanim przystąpimy do usypiania dziecka sprawdźmy ,czy wszystkie potrzeby naszego malucha zostały zaspokojone. W ten prosty sposób wykluczymy podstawowe powody, dla których nasze dziecko nie chce szybko zasnąć . Mowa tu przede wszystkim o nakarmieniu maluszka, zmienieniu jego pieluszki, ograniczeniu wrażeń, a także przewietrzeniu pomieszczenia w którym dziecko będzie spało. Jeśli mimo wykluczenia podstawowych powodów do płaczu nadal nie potrafimy uspokoić dziecka, zastanówmy się czy nie dolega mu aby kolka. Zazwyczaj dziecko sygnalizuje ją podkurczając nóżki i stale prężąc się.

jak uśpić dziecko sposoby na uśpienie dziecka

Po drugie – wieczorne rytuały mają moc

Bardzo ważne przy usypianiu maluszka, a także jego prawidłowym funkcjonowaniu podczas dnia i nocy, są rytuały. To w jaki sposób przyzwyczaimy dziecko, będzie miało ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Dlatego tak ważne są również wieczorne rytuały, które wyciszą nasze dziecko i zasygnalizują mu, że już jest czas na spanie. W większości domów odbywa się to w taki sposób, że niemowle jest myte, następnie delikatnie masowane przez rodzica, ubierane do świeżego ubranka, karmione i właśnie usypiane. Cały rytuał wieczorny powinien odbywać się w przytłumionym świetle, najlepiej w ciszy, bądź przy delikatnych dźwiękach kołysanki, czy też odgłosach natury. Starszemu dziecku można przeczytać bajkę, bądź też samodzielnie opowiedzieć. Ważne, by dziecko kojarzyło fakty z porą do spania. W idealnym świecie po wykonaniu rytuałów dziecko odkładamy do łóżeczka, mówimy mu dobranoc, dajemy buziaka i pozostawiamy, by mogło spokojnie zasnąć. No właśnie – tylko nie każdy ma taki idealny świat we własnym domu. Niektóre dzieci są nieco bardziej skomplikowane.. Jak im pomóc?

jak uśpić dziecko sposoby na uśpienie dziecka

Sprawdzone sposoby na usypianie dziecka

  • Jednym ze sposobów sprawdzonych przez wiele mam i przez wielu ojców jest oczywiście usypianie dziecka na rękach. Sposób ten jest wielce krytykowany i wytykany rodzicom, jednak jest to najprostsza metoda, a nawet najszybsza, by nasze maleństwo zapadło w sen. Delikatne bujanie, kołysanie to jest to, co większość niemowląt lubi najbardziej. Z pewnością powinniśmy unikać gwałtownego potrząsania dzieckiem, a także noszenia go przez kilkadziesiąt minut. Po uśpieniu postarajmy się delikatnie odłożyć dziecko (co jest nie lada wyczynem – wiem), ewentualnie jeśli rozbudzi się – nie brać ponownie dziecka na ręce, a delikatnie głaskać go aż zaśnie.
  • kolejnym sposobem na uśpienie dziecka jest ciasne otulenie go kocykiem. bądź też specjalnym otulaczem. Takie otulenie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przypomina czasy, kiedy było w łonie mamy i pozwala na spokojny sen.
  • może twoje dziecko nie lubi zasypiać w ciszy? Spróbuj zapewnić mu delikatne dźwięki natury, cichą muzykę spokojną, czy też muzykę klasyczną – wiele dzieci lubi przy niej zasypiać. Jeśli to nie pomoże wypróbuj szumy – dostępne powszechnie misie szumisie zawierają kilka rodzajów różnych szumów, odgłosów fal, które pomogą wprowadzić dziecko w sen i utrzymać je w nim, dopóki nie przejdzie w fazę twardego snu.
  • jeszcze innym sposobem na uśpienie dziecka jest podawanie smoczka wyłącznie podczas snu. Dziecko kojarzyć będzie smoczek ze snem, dlatego warto podawać go tylko i wyłącznie podczas spania. Jeśli karmisz piersią smoczek możesz zastąpić oczywiście przystawieniem ,jednak odłożenie dziecka może być wtedy trudniejsze.

Jeśli wszystkie sposoby zawiodą zawsze możesz zwrócić się do specjalistki od snu, która zajmuje się wdrażaniem wszelkich potrzebnych sposobów, które pozwolą ci na szybkie uśpienie dziecka, a także przespanie całej nocy. Z pewnością każdy rodzic zrobi wszystko, by pomóc swojemu maluszkowi zasnąć szybko i spać spokojnie – musisz znaleźć sposób, który jest odpowiedni dla ciebie i twojego dziecka

You may also like

Zostaw komentarz