Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak usprawnić utrzymywanie domu w czystości?

Jak usprawnić utrzymywanie domu w czystości?

przez Redakcja
Jak ułatwić sobie utrzymywanie domu w czystości?

Utrzymanie czystości w domu stanowi prawdziwe wyzwanie, i to bez względu na metraż nieruchomości. Osadzający się na melbach kurz, błoto, które wnosimy na butach czy nawet brudne naczynia sprawiają, że w domu panuje nieporządek. Jak ułatwić sobie utrzymanie czystości w mieszkaniu, ciesząc się świeżością i wysokim poziomem higieny?

Zakup odpowiednich środków czystości

W utrzymaniu porządku mogą nam pomóc dobrej jakości środki czystości, które poradzą sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami. Ich dobór zależy w dużej mierze od materiałów, jakie chcemy doczyścić. Przykładowo, inne środki chemiczne wybierzemy, jeśli na podłogach położyliśmy kafelki, inne natomiast, jeśli w domu mamy parkiet. Tymczasem niektóre środki czystości sprawdzą się w każdym przypadku i zawsze dobrze mieć ich w domu spory zapas. Mowa tutaj między innymi o:

  • tabletkach do zmywarki,
  • tabletkach/płynach do czyszczenia toalety,
  • mleczkach czyszczących,
  • produktach do dezynfekcji powierzchni.

Chcąc postawić na najwyższą jakość produktów, wybierzmy tabletki do zmywarki, dostępne w sklepie internetowym https://eurochemia.com/28-tabletki-kapsulki-do-zmywarki. Posiłkujmy się wyłącznie sprawdzonymi środkami bądź sami szukajmy takich, które idealnie sprawdzą się w naszych domach.

Dobrej jakości sprzęt

W dzisiejszych czasach nie musimy już sprzątać całego mieszkania na własną rękę. Pomagają nam w tym liczne sprzęty i urządzenie AGD, dzięki którym o wiele łatwiej jest utrzymać czystość we wnętrzach. Warto wybierać wysokiej jakości sprzęt, który posłuży nam przez dłuższy czas. W naszym domu z całą pewnością nie może zabraknąć zmywarki. W około 2-3 godziny jest ona w stanie umyć wszystkie naczynia, oszczędzając przy tym wodę. Wybierzmy też dobrej jakości odkurzacz, którego będziemy mogli używać nawet codziennie. Zakup odpowiedniego modelu zależy od wielu czynników, między innymi od tego, czy posiadamy zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia z funkcją mopowania, które warto wybrać, jeśli chcemy zaoszczędzić jak najwięcej czasu. Możemy też zdecydować się na roboty odkurzające, które całą pracę wykonają bez naszej ingerencji.

Częste sprzątanie dla lepszych efektów

Utrzymanie czystości w domu staje się bardzo trudne, jeśli sprzątamy w nim tylko raz na jakiś czas. Bardzo istotna jest tutaj regularność. Drobny bałagan, na przykład na blacie kuchennym czy na stole w salonie, powinniśmy usuwać każdego dnia, tak aby zapewnić sobie komfort i odpowiedni poziom higieny. Podłogi warto odkurzać i wycierać przynajmniej raz na 3 dni. Podobnie jest ze ścieraniem kurzu. Jeśli na co dzień nie mamy czasu na sprzątanie, dobrze przynajmniej raz w tygodniu zrobić gruntowny porządek w mieszkaniu. Pamiętajmy także o dodatkowych czynnościach, takich jak na przykład mycie okien, drzwi czy balkonu.

Kapsułki do prania czy płyn - co wybrać?

Schowane i uporządkowane

O wiele trudniej jest utrzymać porządek, jeśli w domu rozłożonych jest mnóstwo rzeczy osobistych, takich jak ubrania, książki czy zabawki. Dobrze, aby wszystko było na swoim miejscu, czyli w szafkach. Po przyjściu do domu, zamiast odkładać sweter na krzesło, powieśmy go w garderobie. Dzięki temu oszczędzimy sobie problemu, jakim jest cykliczne sprzątanie rzeczy domowników, a dopiero później przechodzenie do porządków właściwych. Brak rzeczy osobistych, brudnych ubrań czy resztek jedzenia na widoku pozwala uzyskać wrażenie ładu i harmonii, panujących w pomieszczeniach.

Domownicy do pomocy

Utrzymanie czystości w mieszkaniu powinno być obowiązkiem wszystkich domowników. Każdy powinien sprzątać własne rzeczy oraz zajmować się konkretnymi czynnościami w celu utrzymania porządku. W tym celu można stworzyć swego rodzaju grafik prac ustalając, kto jest odpowiedzialny za uporządkowanie konkretnych pomieszczeń. Taki model współpracy powinien obowiązywać wszędzie, bez względu na to, czy mieszkamy z rodziną, przyjaciółmi czy na mieszkaniu studenckim. Utrzymanie czystości we wnętrzach nie może być obowiązkiem wyłącznie jednej osoby, zwłaszcza jeśli mieszkanie ma naprawdę spory metraż.

You may also like

Zostaw komentarz