Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Jak wychować szczęśliwe dziecko?

przez Redakcja
jak wychować szczęśliwe dziecko

Jako rodzic jesteś odpowiedzialny za zdrowie i szczęście swojego dziecka, co czasami może być dość stresujące i przytłaczające. Na szczęście możesz wychować swoje dziecko tak, aby było szczęśliwą osobą, troszcząc się o nie, zwracając na nie uwagę i rozmawiając z nim o swoich emocjach. W miarę dorastania dzieci możesz prowadzić je przez wyzwania życiowe i zachęcać je do skupienia się na szczęściu i spełnieniu. Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Pomóż dziecku zrozumieć swoje uczucia

Pomóż dziecku zrozumieć i zidentyfikować swoje emocje. Dzieci polegają na swoich rodzicach, aby pomogli im rozmawiać o swoich emocjach. Jeśli twoje dziecko czuje się szczęśliwe, smutne, zdenerwowane lub podekscytowane, porozmawiaj z nim o tym i opowiedz o swoim doświadczeniu z tym uczuciem. Pomaga to zaszczepić inteligencję emocjonalną u dzieci i pomaga im lepiej zrozumieć swoje uczucia, gdy dorastają. Na przykład, jeśli twoje dziecko opanuje nową grę, taką jak rzucanie i łapanie piłki, a widzisz, jak się uśmiecha i śmieje, możesz powiedzieć coś w stylu: „Jesteś taki szczęśliwy! Kocham gdy się uśmiechasz!”. Ważne jest również zidentyfikowanie mniej pozytywnych emocji, takich jak frustracja. Na przykład, jeśli twoje starsze dziecko płacze, ponieważ powiedziałeś mu, że nie wolno mu wychodzić z przyjaciółmi samemu, możesz powiedzieć „Wiem, że jesteś zdenerwowany. Jesteś zirytowany, bo ci nie pozwoliłem. Robię to z troski o ciebie.” Naucz swoje dzieci emocji, używając wizualnych wskazówek, do których mogą łatwo uzyskać dostęp. Użyj fiszek lub plakatu emocji, do którego Twoje dziecko może się odwołać, gdy ma problemy z powiedzeniem, jak się czuje.

Zachęcaj go do kontaktów społecznych

Zachęć dziecko, aby spędzało czas ze swoimi przyjaciółmi. Kontakty społeczne są niezwykle ważne dla dzieci, więc pamiętaj, aby dać im wystarczająco dużo czasu ze znajomymi. Organizuj okazje do zabaw dla młodszych dzieci i pozwól starszym dzieciom spędzać czas z przyjaciółmi ze szkoły i zajęć pozalekcyjnych. Spróbuj pomóc im poświęcić co najmniej 2 godziny tygodniowo na spędzanie czasu z przyjaciółmi. Zaplanuj z innymi rodzicami młodszych dzieci, aby organizować cotygodniowe lub comiesięczne spotkania z różnymi przyjaciółmi. Dla starszych dzieci, proponujcie przyjęcie przyjaciół dzieci po szkole na wspólne uczenie lub nawet na nocleg, abyście mogli zobaczyć, jak przebiegają ich przyjaźnie. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem przyjaciół, porozmawiaj z nimi o tym, co się dzieje. Jeśli podejrzewasz, że jest zastraszane, skontaktuj się z jego nauczycielem, aby omówić problem i znaleźć rozwiązanie. Zachęcaj dziecko do nawiązywania kontaktów z innymi w ramach zajęć pozalekcyjnych i dołóż starań, aby zabrać dziecko na spotkania towarzyskie, gdy zostaną zaproszone. Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, aby zaprosiło swoich przyjaciół na własne uroczystości.

jak wychować szczęśliwe dziecko

Ogranicz dostęp do multimediów

Rozważ ograniczenie czasu siedzenia przed telefonem, telewizorem, czy tabletem do 2 godzin dziennie. Ostatnie badania wykazały, że nastolatki i dzieci, które spędzają więcej czasu przed ekranami grając w gry, wysyłając SMS-y lub korzystając z mediów społecznościowych, czują się mniej szczęśliwe. Podczas gdy połączenie społeczne online jest ważne, przypomnij swoim dzieciom o innych formach powiązań społecznych, które opierają się na kontaktach twarzą w twarz. Jednak ważne jest, aby nie ograniczać ich aktywności w mediach społecznościowych. Znajdź miejsce, z którym dobrze się czujesz, i zaufaj dziecku, aby pozostało zaangażowane w prawdziwe życie. Jeśli pojawią się problemy, nie bój się wkroczyć i ograniczyć czas ich wyświetlania.

Naucz go dostrzegać szczęście

Zapytaj swoje dzieci, co je uszczęśliwia. Mówienie o tym, co sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwy lub wdzięczny, to świetny sposób na rozpoznanie szczęścia w życiu codziennym i przekształcenie negatywnych doświadczeń w pozytywne. W czasie posiłku lub przed snem porozmawiaj ze swoimi dziećmi o jednej rzeczy w ciągu dnia, która sprawiła, że poczuli się szczęśliwi lub będą wdzięczne za swoje fajne życie. Wraz z wiekiem dzieci możesz zachęcać je do prowadzenia dziennika wdzięczności lub kontynuowania codziennych rozmów na temat szczęścia. Wzmocni to znaczenie optymizmu, gdy dorosną.

Bądź dla niego wzorem

jak wychować szczęśliwe dzieckoBądź wzorem dla swoich dzieci. Twoje dzieci oczekują od ciebie wskazówek przez całe życie. Pokaż im, że szczęście jest ważną częścią twojego życia, porozmawiaj z nimi i pokaż im, jak się uszczęśliwiasz. Traktuj innych z szacunkiem i trzymaj się tych samych standardów, które dla nich masz. Kiedy popełnisz błąd, przeproś dzieci i wszystkich innych, którzy byli w to zamieszani. Rozwiązywanie spraw i błędów z wdziękiem jest ważna dla dorosłych i dzieci.

Naucz znosić porażki

Zachowaj pozytywne nastawienie, gdy coś pójdzie nie tak. Rodzicielstwo może być bardzo frustrujące i przytłaczające w niektórych momentach. Kiedy czujesz się zdenerwowany, weź głęboki oddech i spróbuj spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Pozwól sobie na pozytywną rozmowę na ten temat i przejdź do rozwiązania, które będzie dobre dla wszystkich. Staraj się unikać krzyku lub kłótni ze swoim dzieckiem. To powoduje negatywne zachowanie twojego dziecka i sygnalizuje, że powinni radzić sobie ze swoimi problemami w ten sam sposób. Na przykład, jeśli twoje dziecko jest złe, możesz powiedzieć coś w stylu: „Wiem, że jesteś teraz zdenerwowany, i to jest w porządku. Chodźmy gdzieś w spokojne miejsce, abyśmy mogli porozmawiać o tym, co się dzieje i pomóc poczuć się lepiej ”.

Bądź dla niego oparciem

Bądź wyrozumiały, kiedy twoje dziecko zawodzi. Dzieci nie są doskonałe i często popełniają błędy i sprawdzają granice, gdy się rozwijają i uczą. Jeśli twoje dziecko nie odniesie sukcesu w rzeczach, które próbuje lub łamie zasady, przypomnij mu, że wszystko będzie dobrze i że niepowodzenia i błędy są częścią życia. Na przykład, jeśli twoje dziecko uczy się jeździć na rowerze i przewraca się, może być zdenerwowane, nawet jeśli nie zostało ranne. Zamiast śmiać się z niego, że się przewróciło lub powiedzieć, że źle jeździ na rowerze, możesz powiedzieć coś takiego: „Założę się, że jeśli spróbujesz ponownie, na pewno ci się uda!”

You may also like

Zostaw komentarz