Start LifestyleDzieciak po godzinach Jaki ręcznik dla dziecka? Rodzaje ręczników

Jaki ręcznik dla dziecka? Rodzaje ręczników

przez Redakcja

Wybór odpowiedniego ręcznika jest ważnym krokiem do dobrej higieny i bezpieczeństwa dzieci, zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych. Szeroka oferta może jednak przytłoczyć każdego rodzica. Duży czy mały? Czy ręcznik przedszkolny sprawdzi się dla niemowlaka? Jak prać ręczniki, by bakterie trzymały się od niego z dala? Przed zakupem wyprawki dla malucha czy nawet przedszkolaka warto rozeznać się we wszystkich możliwych opcjach. Poniżej dowiesz się jak dobrać ręcznik tak, aby jak najlepiej dbać o delikatną skórę i komfort twoich pociech. 

Ręcznik z kapturkiem – ręczniki kąpielowe dla dzieci

Ręcznik z kapturkiem będzie najlepszym rozwiązaniem dla noworodków i niemowląt. Jest to rodzaj ręcznika zyskujący coraz większą popularność. Połączenie wygody i praktyczności stanowi krój ponczo z dodatkowo wszytym kapturkiem, który skutecznie chroni główkę dziecka przed zmarznięciem, zostawiając odpowiednio dużo materiału by bez problemu je nim owinąć. Ręczniki z kapturkiem są wykonane z chłonnej bawełny o wysokiej gramaturze, która szybko osusza i grzeje. Jeśli wybierzemy odpowiednio duży ręcznik może on służyć dziecku także kiedy będzie już starsze. 

Ręczniki dla dzieci i niemowląt – rozmiary 

Rozmiar ręcznika możemy zazwyczaj oszacować “na oko”. Dla niemowlaka potrzebne będzie okrycie, którym rodzic szybko, łatwo i wygodnie będzie mógł je w całości opatulić. W pierwszych miesiącach odpowiednie będą ręczniki 30×50 cm.  Ten rozmiar będzie również odpowiedni dla przedszkolaka. Przy wyborze ręcznika dla malucha należy oczywiście pamiętać o ciekawym nadruku, najlepiej z ulubionymi postaciami z bajek i filmów. Przy ręcznikach z kapturkiem, czyli ręcznikach-ponczo zupełnie wystarczający będzie rozmiar 50x110cm, choć oczywiście w razie wątpliwości dostępne są także większe rozmiary.

Jaki ręcznik dla niemowlaka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręcznika kąpielowego dla niemowlaka?

  1. Materiał: powinien on składać się w 100% z bawełny lub bambusa. Ręczniki z domieszką sztucznych tworzyw, takich jak poliester nie będą właściwym wyborem dla maluszków. 
  2. Miękkość i chłonność: ręczniki wykonane z bawełny frotte są puszyste i miękkie w dotyku. Dzięki temu lepiej wchłaniają wodę. Dlatego też nie należy ich prasować, ryzykując utratę tych właściwości.

Jak prać ręczniki?

Dla wrażliwego młodego organizmu szczególnie ważne jest by materiały, które go otaczają były jak najczystsze. Dotyczy to zwłaszcza ręczników, ponieważ wilgoć przyspiesza rozwój bakterii. Są trzy najważniejsze kwestie, które musimy wziąć pod uwagę:

Częstotliwość prania ręczników

Częstotliwość prania jest kwestią dość indywidualną. Gdy ręczniki są intensywnie używane oraz znajdują się w wilgotnej łazience ze słabą wentylacją należy robić pranie nawet co 2 dni, jeśli dziecko jest zdrowe. Podczas choroby wskazane jest robienie prania codziennie. 

Temperatura prania ręczników:

Gdy mamy wątpliwości, w jakiej temperaturze wyprać ręcznik, najlepiej szukać informacji u jego producenta. Najszybszym sposobem na to, będzie zastosowanie się do metki. W ten sposób nasz zakup posłuży nam jak najdłużej. Ręczniki, w odróżnieniu od pieluch tetrowych, nie wymagają bardzo wysokich temperatur. Zazwyczaj jest to 60°C. Rodzice po wykąpaniu swoich dzieci mogą spać spokojnie – większość bakterii ginie w już 50°C.

Środki do prania ręczników:

Ręczniki pierzemy przy użyciu płynu lub proszku do prania. Należy się powstrzymać przed użyciem płyny do płukania. Choć sprawia on, że pranie pięknie pachnie, negatywnie wpływa na zdolność wchłaniania wody oraz teksturę ręcznika. Warto zatem stosować bardziej naturalne środki jak dodanie szklanki sody oczyszczonej do przegródki na proszek oraz pół szklanki octu w miejsce płynu do płukania. Sięgając po środki chemiczne do prania ręczników dziecięcych, należy wziąć pod uwagę wrażliwą skórę naszych pociech, która nie ma jeszcze silnej bariery ochronnej. Warto więc używać delikatnych płynów, które są hipoalergiczne i bezpieczne. 

Najważniejsze jednak, by każdy nowy ręcznik wyprać po zakupie. Usunie to drobnoustroje, roztocza, bakterie i pozostałości substancji chemicznych i barwników. 

You may also like

Zostaw komentarz