Kolczyki dla dziecka

przez Redakcja
mała dziewczynka z króliczkiem i kolczykami w uszach

Kolczyki dla dziecka to temat równie kontrowersyjny, co modny. Przeciwników kolczykowania małych dziewczynek jest równie dużo co zwolenników. Kiedy jest odpowiedni czas na przekłucie dziecku uszu? Jakie kolczyki wybrać dla małego dziecka? O tym będzie w dzisiejszym artykule.

Czy robić dziecku kolczyki w uszach?

To pytanie spędza sen z powiek nie jednej matce. Z jednej strony te maleńkie dziewczynki wyglądają tak uroczo w kolorowych świecidełkach połyskujących w uszkach, z drugiej strony – czy narażać się na potępienie innych matek, które potępiają kolczykowanie bezbronnych dzieci? Ten dylemat nigdy nie będzie przeważony na jedną ze stron. Za wykonaniem kolczyków we wczesnych latach, a nawet miesiącach życia przemawia fakt nie tylko wizualny. Małe dziecko nie pamięta po chwili bólu ze zrobienia dziurek w uszach, starsze dziecko mimo, że może świadomie podjąć decyzję wykonania kolczyków, może po pierwszej dziurce tak się wystraszyć.. że zostanie z jedną 😉 Małe dziecko po chwili nie tylko zapomina o bólu, lecz również o samym fakcie posiadania kolczyków. Dlatego zmniejsza to możliwość jego ingerencji w świeżą rankę, czy nawet wyszarpanie kolczyka. Przeciwnicy kolczykowania maluchów mówią jednak o nieświadomym kaleczeniu dzieci, braku pozostawienia im wolnej decyzji, czy w ogóle chcą mieć kolczyki, a także złym umiejscowieniu dziurki w maleńkim płatku ucha. No i oczywiście powód wykonania kolczyków – jakim jest kierująca matką próżność. Jednak ostateczna decyzja czy zrobić kolczyki i kiedy pozostaje w gestii rodziców.

Kiedy przekłuć dziecku uszy?

Decyzja o przekłuciu dziecku uszu musi być dobrze przemyślana przez rodziców – w końcu to oni podejmują za dziecko decyzję o naruszeniu jego ciała. Dlatego trendów jest kilka – niektórzy rodzice przekłuwają uszy już półrocznym maluszkom, chcąc jak najszybciej ozdobić uszka małej księżniczki. Inni zaś czekają do Pierwszej Komunii Świętej. Są także rodzice, którzy decyzję o zrobieniu dziurek w uszach pozostawiają dziecku. Kiedy wyrazi ono taką chęć – zabierają je na zrobienie kolczyków. Czasem ma ono lat kilka, a czasem kilkanaście, jednak jest to wtedy jego własna decyzja. Jak już wspomnieliśmy decyzja o czasie przekłuwania uszu ostatecznie należy do rodziców – mogą oni podjąć ją sami, bądź pozostawić wybór starszemu dziecku.

Kolczyki dla dziewczynki marki W.KrukKolczyki dla dziewczynki marki W.KrukKolczyki dla dziewczynki marki W.KrukKolczyki dla dziewczynki marki W.Kruk

Przekłuwanie uszu niemowlakowi

Zwolennicy kolczykowania małych dzieci uważają, że powinno się przekłuwać uszy jak najwcześniej, kiedy dziecko ma kilka miesięcy. Zaletą tego jest fakt, iż maluszek nie pamięta o chwilowym bólu przy przekłuwaniu, a także długo nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma coś w uszach. Kolczyki traktuje jak coś naturalnego – nie ciągnie za nie, ani nie zwraca na nie większej uwagi. Z racji tego, że u większości niemowlaków trudno o jednoznaczną ocenę płci na pierwszy rzut oka, mamy chętnie przekłuwają uszy córeczkom podkreślając tym samym, że „tak – to jest dziewczynka”. Są jednak również wady wczesnego przekłuwania uszu – kolczyki podczas zabawy mogą zostać przez dziecko wyszarpane, mogą zaczepić się o ubranie, a także zgubić przy pierwszej lepszej okazji. Dodatkowo mogą pojawić się komplikacje przy gojeniu się rany po przekłuciu. Dlatego warto dobrze przemyśleć tę decyzję.

Kolczyki dla dziewczynki marki W.KrukKolczyki dla dziewczynki marki W.KrukKolczyki dla dziewczynki marki W.KrukKolczyki dla dziewczynki marki W.KrukKolczyki dla dziewczynki marki W.Kruk

Kolczyki pomogą oznaczyć dziewczynkę?

Jednym z powodów kolczykowania niemowląt, a raczej małych dziewczynek jest tak zwane oznaczenie dziecka. Niemowlęta bardzo często tak samo wyglądają – czasem trudno zorientować się czy dziecko w wózku jest dziewczynką czy chłopcem. Dlatego mamy nawet kilkumiesięcznym córeczkom przekłuwają uszka i umieszczają w nich kolorowe kolczyki, by na pierwszy rzut oka było widać, że jest to dziewczynka. Czy taki powód do was przemawia? Przeciwniczki kolczykowania twierdzą, że właśnie ten powód potwierdza próżność matek i myślenie wyłącznie o sobie, a nie o bólu jakie zadają dziecku oraz ingerencji w jego własne decydowanie. A jaki jest wasze zdanie w tym temacie?

Przekłuwanie uszu małej dziewczynce

Kilkuletnia dziewczynka widząca kolczyki w uszach koleżanki może sama zapragnąć mieć takie błyskotki również w swoich uszach. Wtedy od rodzica zależy, czy zgodzi się na życzenie córeczki, czy każe jej poczekać jeszcze kilka lat. Pamiętajcie jednak, że należy przygotować dziecko na to, że kolczykowanie boli. Nie bardzo – ale jednak. W ten sposób unikniemy długiego przekonywania dziewczynki przy samym zabiegu kolczykowania, a także sytuacji w której wracamy do domu tylko z jednym kolczykiem (ja sama w dzieciństwie uciekłam po pierwszym kolczyku – musieliśmy wrócić w innym terminie :). Dzielne dziewczynki otrzymują dyplom, a także same mogą wybrać wymarzony wzór.

Kolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki Apart

Gdzie przekłuć uszy małej dziewczynce?

Przyjęło się, że na przekłuwanie uszu udajemy się do salonu kosmetycznego, gdzie miła pani kosmetyczka przekłuwa uszy specjalnym pistoletem. W cenie zabiegu otrzymujemy lecznicze kolczyki, które dziecko musi nosić przez około 6 tygodni, do czasu zagojenia się dziurki. Niektóre salony oferują już wykonywanie dwóch dziurek na raz – jeden strzał i dwie dziurki gotowe 🙂 Jednak tak naprawdę dziurki powinien wykonywać profesjonalny piercer, którego zazwyczaj znajdziemy w studiach tatuażu i piercingu. Dlaczego? Ponieważ jest ku temu specjalnie wyszkolony, zrobi dziurkę nakłuwając ucho, a nie rozrywając jego tkankę przez strzał z pistoletu, a także zrobi to sterylnym sprzętem. Nie twierdzę, że w salonie kosmetycznym jest niesterylnie – aczkolwiek warto pomyśleć o poszukaniu profesjonalnego piercera. Jedna sprawa – jeśli zdecydujemy się na kolczyki u niemowlaka, pozostaje nam tylko kosmetyczka – żaden piercer nie wykonuje kolczykowania malutkim dzieciom.

Kolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki Apart

Jak wygląda zabieg przekłuwania uszu?

Zabieg przekłuwania uszu odbywa się zaledwie w kilka minut. Pierwszym krokiem jest dezynfekcja ucha, którą wykonuje kosmetyczka. Kolejno miejsce przekłucia zaznaczone jest pisakiem antyseptycznym, następnie umieszcza ona wkład czy też kasetę w pistolecie i usuwa ochronne opakowanie. Za pomocą urządzenia końcówka kolczyka umieszcza się dokładnie na narysowanym punkcie. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezdotykowy. Za jednym ruchem ucho zostaje przekłute i umieszczony zostaje w nim kolczyk oraz zatyczka. Co ważne umieszczona jest ona w bezpiecznej odległości od płatka ucha, tak by do miejsca przekłucia swobodnie mogło docierać powietrze. Ważne jest by nie dociskać zatyczki do płatka ucha – dzięki temu rana będzie się lepiej i szybciej goić.

Przekłuwanie obu uszów jednocześnie

Niektóre salony kosmetyczne oferują usługę przekłuwania obu uszu jednocześnie. Wykonywane jest to jednocześnie dwoma pistoletami, przez dwóch kosmetologów, a ich praca jest zsynchronizowana. Pistolety nie wydają żadnego dźwięku, dlatego też niepotrzebnie nie wystraszą dziecka, a jednocześnie unikniemy sytuacji, gdy dziecko po przekłuciu jednego ucha nagle zrezygnuje ze strachu z drugiego. Zabieg ten jest nieco droższy, niż standardowe przekłuwanie każdego ucha po kolei. Jednak może warto zastanowić się czy dla komfortu naszego dziecka nie warto zapłacić kilkadziesiąt zł więcej a zrobić to raz a dobrze.

Przekłuwanie uszów metodą Blomdahl

Na rynku coraz bardziej popularna staje się jeszcze jedna metoda przekłuwania uszu za pomocą systemu Blomdahl. Materiał z którego wykonano kolczyki używane przy tej innowacyjnej metodzie to hipoalergiczny plastik medyczny. Czym różni się ten zabieg od standardowego zabiegu przekłuwania uszu? Przede wszystkim jest dedykowany osobom, które są uczulone na popularny nikiel. Hipoalergiczny plastik medyczny zawiera zerową zawartość niklu. Czasem jest to jedyna opcja by w ogóle wykonać i nosić kolczyki. Sztyft kolczyków wykonanych z wspomnianego plastiku jest jednak nieco grubszy, niż w tradycyjnych kolczykach, dlatego musimy liczyć się z tym że dziurka będzie nieco luźniejsza.

Postępowanie po przekłuciu uszu u dziecka

Tak jak w przypadku osoby dorosłej – pierwsze tak zwane lecznicze kolczyki powinno się nosić przez 6 tygodni bez przerwy, a raz dziennie przemywać ucho najlepiej Octeniseptem. W przypadku dzieci bardzo ważne jest by uczulić je na mycie rąk przed dotykaniem ucha, czy też kolczyka, aby rana nie została zabrudzona, a tym samym przez to gorzej się nie goiła. Jest to bardzo ważne w przypadku dzieci, które podczas zabawy w piasku czy na dworze mogą łatwo doprowadzić do zakażenia. Po sześciu tygodniach można wyjąć lecznicze kolczyki i zamienić je na dowolne wybrane przez dziecko, bądź rodzica Najlepiej by były to bezpieczne kolczyki z angielskim zapięciem, bądź też na standardowym sztyfcie.

Możliwe powikłania po przekłuwaniu uszu

Powikłania po przekłuciu uszu nie często się pojawiają, jednak zdarza się że występują. Najczęściej jest to napuchnięte, czerwone i bolesne miejsce po przekłuciu. Po kilku tygodniach uszy zaczynają się goić, ale o pełnym zagojeniu możemy mówić po około dwóch miesiącach. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o ranę, często ją przemywać a także delikatnie przekręcać kolczykiem, by nie zarósł on wraz z raną, wszystko powinno być w porządku,. Ważne jest, by niepotrzebnie nie dotykać za często ucha. Czasem w środku rany może zebrać się krew, bądź też delikatnie wyciekać ropa. Taka sytuacja może doprowadzić do bolesnego miejsca, może być dokuczliwe dla małego dziecka. W najgorszym wypadku może dojść do powstania tak zwanej ziarniny. Jest to unaczyniona tkanka łączna, która posiada wiele naczyń włosowatych. Ziarnina powstaje w przypadku uszkodzonych ran, źle leczona może pozostawić nieestetyczną bliznę która w przyszłości uniemożliwi noszenie w uszach kolczyków.

Jakie kolczyki wybrać dla małej dziewczynki?

[star]

  • Kolczyki dla dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne i nie zagrażać zdrowiu naszego maleństwa. U niemowląt i małych dzieci najlepiej sprawdzą się kolczyki z tzw. angielskim zapięciem na zatrzask, które ciężko będzie dziecku odpiąć. Drugą opcją są wkrętki, jednak należy zwrócić uwagę, czy sztyft kolczyka nie uszkodzi skóry dziecka, czy nie będzie się mu wbijać w ciało podczas snu.
  • Starsze dziewczynki mogą zdecydować się na dłuższe kolczyki z zapięciem na zatrzask.
  • Wszystkie kolczyki dziecięce powinny być wykonane ze złota, bądź srebra. Unikajcie zakładania kolczyków z bazaru, czy sieciówek – małe dziecko może nabawić się uczulenia, a nawet alergii z powodu stopu przypadkowych metali.
  • Kolczyki dla dzieci stanowią odrębny dział w wielu jubilerach – możemy zdecydować się na typowo dziecięce motywy – kwiatuszki, serduszka, motylki, bądź też wybrać eleganckie modele z cyrkonią, bądź też całkowicie proste i jednolite.

[/star]

Kolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki ApartKolczyki dla dziewczynki marki Apart

Gdzie kupić kolczyki dla dziecka?

Kolczyki dla dziecka znajdziemy w większości ofert jubilerów znanych i mniej znanych. Szeroką gamę produktów dedykowanych dzieciom znajdziemy w popularnych sieciówkach – kolczyki marki Apart, kolczyki marki W.Kruk, czy kolczyki marki YES z pewnością stanowić będą idealny prezent na wielkie uroczystości dla każdej dziewczynki. Znana marka wiąże się jednak  z wyższymi kosztami, choć i tu znaleźć można okazyjne oferty. Zdecydowanie tańsze modele, a wcale nie gorsze znajdziemy w lokalnych jubilerach, a także internetowych sklepach z biżuterią. Pamiętajcie jednak, by zwrócić uwagę na pieczęć materiału wykonania – srebro i złoto zawsze potwierdzone jest odpowiednim numerem.

Kolczyki dla dziecka – idealny prezent na..?

Kolczyki dla małej dziewczynki będą idealnym prezentem na wiele okazji. Zacznijmy od narodzin i chrztu świętego. Czy rodzice zdecydują się na przekłuwanie uszu w wieku niemowlęcym, czy też w nieco starszym wieku, kolczyki otrzymane na chrzciny będą pamiątką na całe życie. Jeśli nie znamy zamiarów rodziców, warto zainwestować w kolczyki uniwersalne, których nie powstydziłaby się również nastolatka, a nawet dorosła kobieta. Mowa tu o delikatnych wzorach takich jak serduszka, kwiatuszki, czy figury geometryczne z elementami z cyrkonii. Wtedy z pewnością prędzej, czy później prezent zostanie wykorzystany. Na jakie okazje kolczyki sprawdzą się jeszcze jako prezent. Idąc dalej mogą być trafnym wyborem na roczek i każde kolejne urodziny solenizantki. Wśród małych dzieci kolczyki lubią się gubić, szczególnie pojedynczo. Więc z pewnością nie będzie ich nigdy za dużo 🙂 Złote kolczyki dziewczęce są także wspaniałym wyborem na upamiętnienie sakramentu Komunii Świętej.

Kolczyki dla dziecka z angielskim zapięciem

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kolczyków dla małych dziewczynek są kolczyki z angielskim zapięciem. Swoją popularność zawdzięczają stosunkowo mało widocznemu zapięciu, co powoduje, że kolczyki prezentują się w uszach elegancko. Jednak ich największą zaletą jest zdecydowanie bezpieczeństwo noszenia – kolczyki z angielskim zapięciem posiadają wygodna klapkę, która zabezpiecza kolczyk i uniemożliwia zsunięcie się go z ucha. Ten model kolczyków jest najchętniej wybierany przez rodziców małych dzieci, ponieważ nie tylko ciężko zgubić takie kolczyki, lecz również trudniej o ich przypadkowe wyszarpnięcie.

Kolczyki dla dziecka na sztyfcie

Kolczyki na sztyfcie to drugi ulubiony model wybierany przez rodziców małych dziewczynek i nie tylko! Wiele kobiet przez resztę dorosłego życia nadal korzysta z kolczyków otrzymanych w dzieciństwie, co więcej po wygojeniu się ran i zmianie leczniczych kolczyków na te tradycyjne po odpowiednim zdezynfekowania mama i córka mogą wymieniać się ze sobą biżuterią. Jedynymi zagrożeniami stosowania kolczyków na sztyfcie u małych dzieci są: możliwość wbicia się sztyftu w główkę oraz zsunięcie się zatyczki i utrata kolczyka. Zdecydowaną zaletą zaś jest mnogość dostępnych wzorów wśród kolczyków na sztyfcie – chyba żaden inny rodzaj zapięcia nie posiada tylu modeli!

Kolczykowanie małych dziewczynek posiada równie wielu zwolenników co i przeciwników – głównie mówimy tutaj o kobietach. Każda ze stron ma zdecydowanie swoje racje, jednak to do rodziców należy ostateczna decyzja kiedy i czy w ogóle chcemy przekłuwać dziecku uszy – zarówno mówiąc o dzieciach kilkumiesięcznych, jaki i tych kilkuletnich. A jaką Wy macie opinię w temacie przekłuwania uszu małym dziewczynkom? Kiedy Wasze córeczki otrzymały pierwsze kolczyki? Dajcie znać, czy żałowałyście w późniejszych latach swojej decyzji, czy może byłyście z niej zadowolone. Zachęcamy do wyrażania opinii! 🙂

You may also like

Zostaw komentarz