Start LifestyleDzieciak po godzinach Kolka u niemowlaka – objawy i przyczyny

Kolka u niemowlaka – objawy i przyczyny

przez Redakcja
kolka nemowlęca kolka u niemowląt kolka jelitowa

Każda świeżo upieczona mama nasłuchała się od matek, ciotek czy nawet babć o kolce niemowlęcej. Przy pierwszym dziecku zazwyczaj pojawia się u nas panika. Co robić? Czy to groźne? Jak pomóc dziecku? Jednak nie powinniśmy się tym niepokoić. Kolka to nie choroba ani nie jest to nic groźnego. Jednak wywołuje u naszego maleństwa ból i cierpienie, w którym musimy mu pomóc, aby choć trochę je załagodzić.

Kolka u niemowlaka – objawy

Kolka u niemowlaka występuje przeważnie między 3 tygodniem życia i trwać może do 3 miesiąca. Wiele osób mówi, że dziecko karmiące piersią nie będzie miało kolek. Jest to niestety mit. Dziecko karmiące zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym może mieć kolki, aczkolwiek nie każde dziecko spotyka się z tym. Jedno przechodzi łagodnie ten okres, a drugie jest bardzo krzykliwe. Pamiętajmy, że kolki nie są groźne! Jest to normalne zjawisko u malutkiego dziecka. Występują poprzez brak rozwiniętego układu pokarmowego dziecka i przyjmowaniu pokarmów.  Dolegliwości kolkowe u niemowlaka występują przeważnie w godzinach popołudniowych lub wieczornych i trwają od kilka minut do paru godzin. Występują mniej więcej 3 razy w tygodniu. Takie ataki będą pojawiać się przeważnie w tym samym czasie kolejnego dnia co i poprzedniego. Jak możemy rozpoznać czy to kolka? Poniżej znajdziemy kilka prostych objawów:

·       Dziecko gwałtownie podkurcza nóżki.

·       Pręży się.

·       Brzuszek dziecka jest bardzo twardy i napięty.

·       Dziecko płacze- płacz jest inny, niż gdy płacze jak jest głodne czy coś mu nie pasuje.

·       Dziecko jest rozdrażnione i zazwyczaj jest czerwone po buzi.

Natomiast gdy przy tych objawach występuje również wysoka gorączka, wymioty biegunka, krew w stolcu czy drgawki należy nie zwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ może wskazywać na występowanie choroby, niepokoju bądź tylko towarzyszy objawom kolki niemowlęcej. Takie dodatkowe dolegliwości powinniśmy skonsultować i pokazać dziecko lekarzowi rodzinnemu.

Kolka niemowlęca- jak pomóc

kolka nemowlęca kolka u niemowląt kolka jelitowa

Pamiętaj, gdy nadejdzie już ten nieprzyjemny dzień, nie wpadaj w panikę, nie zalewaj się od razu łzami. Uspokój pierwsze siebie. Dziecko szybko wyczuje zdenerwowanie drugiej osoby, co na pewno nie pomoże mu w bólu i cierpieniu. Przytul dziecko, kołysz je, spróbuj uspokoić je, może pomóc nawet przystawienie do piersi. Jeśli uda Ci się już uspokoić dziecko zacznij szybko działać. Jest kilka metod, aby pomóc maluszkowi. Możesz wypróbować każdą metodę, aby sprawdzić, co najbardziej działa na Twojego niemowlaka:

·       Ciepła woda w wanience- taka kąpiel powinna rozluźnić mięśnie malca i uspokoić go.

·       Środki apteczne- na rynku pojawia się coraz więcej preparatów, aby pomoc w bólu kolki niemowlęcej. Najbardziej polecanym środkiem są krople do mleka “delicol”, herbatka z kopru włoskiego, czy Esputicon. Aby zapewnić efekt ich działania, musimy podawać je systematycznie. Są one wydawane bez recepty i nie musimy konsultować tego z lekarzem rodzinnym.

·       Ciepłe okłady na brzuszek- popularnym okładem jest przyłożona pieluszka na brzuszek wcześniej przeprasowana żelazkiem, pamiętajmy jednak, że nie może być gorąca.

·       Połóż niemowlaka na brzuszek- delikatnie masuj plecy malca, sprawi to ucisk na brzuch, co ułatwi łatwiejsze wydzielenie gazów.

·       Przyciąganie nóżek do brzuszka- gdy maluch leży na pleckach, postaraj się delikatnie przyciągać mu nóżki do brzuszka, również sprawi to ucisk.

Ważny stały rytm dziecka

Spróbuj w życiu malca wprowadzić stały rytm, na pewno ułatwi mu to przystosowanie się do dnia i ograniczy jego ilość wrażeń.

·       Staraj się wprowadzić stałe godziny drzemek, posiłków czy spacerów.

·       Karm dziecko od razu po przebudzeniu- aby nie doprowadzić do niepotrzebnego płaczu.

·       Wykorzystaj delikatny szum suszarki, zaobserwujesz, czy ułatwi to zasypianie twojemu dziecku.

Jeśli twoje dziecko ciągle płacze, a ty już psychicznie nie potrafisz tego wytrzymać i się tylko denerwujesz, poproś o pomoc męża, mamę czy najbliższą osobę, aby pomogły Ci w uspokojeniu dziecka. Może dziecko wyczuwa od ciebie niecierpliwość czy złość, a to nie pomaga malcowi w uspokojeniu, tylko jeszcze bardziej powoduje, że niemowlak jest rozdrażniony. Czasem inna osoba wpłynie korzystniej na nasze dziecko.

Kolka jelitowa- przyczyny

Co prawda nie ma stwierdzonej tezy, z jakiego powodu występuje kolka niemowlęca, jednak uważa się, że przyczynami powstawiania jej może być:

1.     Niedojrzały układ pokarmowy

2.     Nietolerancja laktozy

3.     Nieprawidłowa technika karmienia

4.     Za duży natłok bodźców zewnętrznych

5.     Stres matki

6.     Nieprawidłowa dieta podczas karmienia piersią

Pamiętaj, że spokój jest w tym momencie najważniejszy. Każda młoda matka przechodziła ten okres, więc czemu i ty miałabyś sobie z tym nie poradzić? Wiedz, że nie jesteś sama, masz wkoło siebie również wsparcie ????. 

You may also like

2 komentarze

wiola 5 lutego 2019 - 14:16

Witaj Martyno! Pragnę podziękować za rady dotyczące kolki. Mam miesięczną córeczkę i jak na razie wszystko w porządku ale trzeba dmuchać na zimne. Pozdrawiam!

Odpowiedz
Irena 8 kwietnia 2019 - 19:07

Przetestowałam już espuction, delicol, koperek i nic nie działa. Mały ciągle płacze, stosuje masowanie brzuszka to mu trochę pomaga. Co jeszcze mogę spróbować, aby mu ulżyć?

Odpowiedz

Zostaw komentarz