Start LifestyleDzieciak po godzinach Komiks Kajko i Kokosz – kultowa seria idealna na prezent

Komiks Kajko i Kokosz – kultowa seria idealna na prezent

przez Redakcja

Kajko i Kokosz to zdecydowanie jedna z najbardziej cenionych polskich serii. Komiks autorstwa Janusza Christy to idealny pomysł na prezent dla małych i dużych. O czym opowiada historia i komu warto ją podarować?

Janusz Christa – twórca Kajko i Kokosza

Słynny komiks Kajko i Kokosz opowiada o przygodach tytułowych bohaterów. Są oni mieszkańcami grodu kasztelana Mirmiła. Walczą ze zbójami dowodzonymi przez Hegemona, a jednocześnie przeżywają mnóstwo zabawnych i pouczających sytuacji. Pierwszy komiks z serii ukazał się w 1972 roku.

Twórcą Kajka i Kokosza był Janusz Christa. Rysownik zapoczątkował serię, którą w późniejszych latach kontynuowali także inni autorzy. To jednak jemu zawdzięcza się najlepsze tomy i sam pomysł historii o słowiańskich wojownikach. Kajko i Kokosz to przełomowe dzieło zawierające elementy fantastyki i ludowości.

Dla kogo jest komiks Kajko i Kokosz?

Kajko i Kokosz to seria komiksów, która na przestrzeni dziesięcioleci porwała serca milionów. W przygodach tytułowych bohaterów lubują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Pierwsze części komiksów sprawdzą się jako prezent dla osoby, która nie zna jeszcze historii wojów.

Pięćdziesiąta rocznica premiery serii sprowokowała jedną z czołowych polskich oficyn do wydania reedycji komiksu. Złota kolekcja to doskonała propozycja dla miłośników bohaterów wymyślonych przez Christę. Pozwoli wrócić wspomnieniami do młodzieńczych lat, kiedy czytało się kolejne przygody Kajka i Kokosza na bieżąco.

Warto zainteresować się cyklem Opowieści z Mirmiłowa, który zadebiutował, kiedy Christa przestał tworzyć kolejne wydania. Ponadto ukazują się jeszcze Nowe przygody, w których toczą się m.in. losy księżniczki Salwy. Komiksy Kajko i Kokosz to bardzo kolorowe i radosne rysunki, błyskotliwy humor i wartka akcja. Warto podarować je komuś z okazji urodzin czy pod choinkę.

Serialowa ekranizacja komiksu

W lutym 2021 roku zadebiutował serial na podstawie komiksu Christy. Głosów bohaterom udzielili m.in.: Jarosław Boberek, Michał Piela, Agata Kulesza czy Artur Pontek. Produkcja Netflixa to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników serii Christy. Podoba się również tym, którzy wcześniej nie czytali wydań komiksowych i nierzadko zachęca ich po sięgnięcie do pierwowzoru.

Warto mieć na swojej półce piękne wydania Kajka i Kokosza. To klasyka polskiej literatury i zdecydowanie jeden z najlepszych rodzimych komiksów. Twórcy do dziś inspirują się bohaterami Christy i tworzą m.in. spektakle teatralne dotyczące historii Mirmiłowa.

You may also like

Zostaw komentarz