Kosz Mojżesza

przez Patrycja Hoffmann
kosz mojżesza, altrenatywa dla łóżeczka, wyjątkowe kosze mojżeszowe

Tajemnicza nazwa – kosz Mojżesza kryje za sobą po prostu kosz, w którym może spać dziecko. Rodzice na całym świecie są oczarowani tym fantastycznym wynalazkiem. Dziecku zapewnia bezpieczeństwo, a rodzicom miejsce, w którym ich pociecha śpi (nawet przy samym łóżku). Taki kosz jest naprawdę fantastyczny, co potwierdzają opinie tatusiów i mam. Jakie gadżety są potrzebne, by taki kosz Mojżesza spełniał swoje zadanie? Dlaczego jest świetną alternatywą dla dziecięcego łóżeczka? Gdzie można go kupić? W tym artykule chętnie odpowiemy na Wasze pytania.

Kosz Mojżesza – co to jest?

Najprościej mówiąc jest to kosz, w którym śpi dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia. Jest bardzo mały, lekki i ma wysokie ściany, tworząc bezpieczne miejsce dla maluszka. Noworodkowi z pewnością spodoba się bardziej niż łóżeczko, ze względu na to, że będzie się mógł tam poczuć jak w brzuszku mamy. Nie ma tam zbyt dużo miejsca, a wysokość ścian zapewnia mniejszy dopływ światła. Dodatkowo jest mobilny, tak więc można go postawić w sypialni, pokoju dziecięcym, kuchni, słowem wszędzie tam, gdzie będziemy tego potrzebować. Modele takich koszy są najróżniejsze: od tych wiklinowych, poprzez gumowe aż do tych z mocnych, formowanych powłok. Rodzice, którzy korzystali z takich koszy bardzo je chwalą – są stworzone z antyalergicznych materiałów, dzieci spokojniej w nich zasypiają, cały czas mogą być blisko łóżka, na przykład kiedy przychodzi czas nocnego karmienia.

kosz mojżesza, altrenatywa dla łóżeczka, wyjątkowe kosze mojżeszoweJakie elementy zawiera kosz Mojżesza?

W zestawach oferowanych przez producentów oprócz kosza, znajduje się najczęściej materacyk i pokrycie. Dodatkowo, może znaleźć się także budka, która stworzy wrażenie, jakby dziecko przebywało w wózku i osłoni je od światła. Oprócz tego można dokupić kilka elementów, które w niektórych sytuacjach staną się niezbędne: stojak na którym będzie można postawić taki kosz, osobne prześcieradło na materac, czy nowe pokrycie. Stojak może być wykonany z drewna lub metalu i po rozłożeniu stać na czterech nogach, bądź być zakończony płozami, które ułatwią bujanie maluszka. Dzięki temu kołyska nie będzie konieczna. Pokrowce i prześcieradła często pakowane są w komplety, by stanowiły pasujący do siebie kolorystycznie zestaw. Skompletowanie tych wszystkich elementów pozwoli na spokojny sen maluszka i chwilę odpoczynku dla rodziców.

Kosz Mojżesza – kto może z niego korzystać?

Taki kosz może zastąpić łóżeczko jedynie w pierwszych miesiącach życia maleństwa. Większość oferowanych modeli na rynku może utrzymać dzieci do 9 kilogramów i przy wzroście około 70 centymetrów. Kosz Mojżesza w standardzie będzie więc przeznaczony dla dziecka do 6. miesiąca życia. Później można próbować przyzwyczaić dziecko do łóżeczka. Należy pamiętać, że podczas snu niemowlaki potrzebują komfortu i bezpiecznego miejsca. Przez to ważne jest, by po przekroczeniu magicznej granicy sześciu miesięcy nie próbować wcisnąć w kosz maleństwa. Swoboda ruchu jest najważniejsza, a przecież łóżeczko cały czas czeka na swojego właściciela. Pierwsze noce mogą być niespokojne, ale w końcu dziecko się przyzwyczai i polubi też łóżeczko.

kosz mojżesza, altrenatywa dla łóżeczka, wyjątkowe kosze mojżeszoweCo lepsze: łóżeczko czy kosz Mojżesza?

W pierwszych miesiącach życia zdecydowanie bardziej przyda się kosz. Po bokach ma zamocowane uchwyty, które ułatwiają transport maluszka. Nie trzeba go budzić, by przenieść na przykład z łóżeczka do nosidełka, wystarczy chwycić kosz, z którym każdy sobie poradzi (waga samego koszyka to od 2 do 5 kilogramów). Co więcej kosz Mojżesza nie ma w środku zbyt wiele miejsca. Kiedy więc opatulimy maluszka, ma on tam wygodne i przytulne miejsce, w którym może czuć się swobodnie. Dzięki temu, że akcesorium to jest tak wąskie pozostaje niewiele miejsca, a więc noworodek nie będzie obracał się z boku na bok, ani też nie zmieni nam pozycji w taki sposób, aby stała się dla niego niebezpieczna. Oczywiście w późniejszym czasie łóżeczko również będzie niezbędnym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju, dlatego warto zastanowić się nad jego zakupem jeszcze przed narodzinami maleństwa.

Czyszczenie kosza mojżeszowego

Jak każda rzecz przeznaczona dla dzieci, tak i kosz Mojżesza musi być czyszczony, by nie zbierał kurzu, ani innych bakterii. Tym bardziej, że poszewka, prześcieradło, a w niektórych modelach także budka wykonane są z materiału. I właśnie te elementy mogą być prane w pralce, w temperaturze 30 stopni. Nie powinniśmy ich natomiast suszyć w suszarkach automatycznych, tylko po wypraniu rozłożyć je do wyschnięcia (warto też nadać im oryginalny kształt i nie pozwolić na zagięcie rogów). Wszystkie materiałowe elementy można prać jedynie w proszku przeznaczonym specjalnie do materiałów dziecięcych. Główny element kosza, czyli jego obudowę w większości przypadków można czyścić ściereczką nasączoną wodą z mydłem przeznaczonym dla małych dzieci. Tylko w taki sposób dobrze umyjemy kosz Mojżesza i przygotujemy go na kolejne noce dla maluszka.

kosz mojżesza, altrenatywa dla łóżeczka, wyjątkowe kosze mojżeszoweCo jeszcze powinni wiedzieć rodzice przed zakupem kosza?

Większość producentów stawia na wysokiej jakości materiały, stąd prawdopodobnie ceny takich koszy. Niemniej jednak warto sprawdzić, czy tworzywa, z których został wykonany kosz Mojżesza są wolne od substancji chemicznych (takich jak bisfenol czy ftalan). Równie istotną informacją jest oddychanie skóry dziecka w takim koszu. Wiele najpopularniejszych modeli ma otwory wentylujące, znajdujące się wzdłuż podstawy obudowy. Dzięki temu materac ma odpowiednią wentylację i zapewnia właściwy dopływ powietrza. Wykonanie elementów dodatkowych, takich jak na przykład materac, musi być również dokładnie sprawdzone. To właśnie ta część kosza będzie miała styczność ze skórą dziecka, tak więc skład materiału jest istotny. Wszystkich informacji można zasięgnąć na stronach internetowych producentów, bądź bezpośrednio w sklepach stacjonarnych.

Gdzie kupić?

Kosz Mojżesza jest obecnie jednym z najpopularniejszych gadżetów. Wygląda stylowo, jest bezpieczny dla noworodka i pozwala rodzicom spędzić spokojnie noc. Najpiękniejszych modeli można poszukiwać w Internecie. Duży wybór znajdziemy w sklepie Fabryka Wafelków. Tam zakupimy wyjątkowe i wyróżniające się na tle innych kosze. Ceny wahają się w granicach 499 do 630 złotych. Dodatkowo sklep oferuje także wszystkie potrzebne akcesoria: stojaki, poszycia oraz prześcieradła w różnych kolorach.

kosz mojżesza, altrenatywa dla łóżeczka, wyjątkowe kosze mojżeszoweW całkiem innej stylistyce proponowane są kosze w sklepie PinkOrBlue. Te wykonane są z wikliny i tworzą wyjątkowy klimat utrzymany w stylu vintage. Zamiast obudowy stworzony został przepiękny baldachim, do którego stojak można kupić w komplecie. Ceny są nieco wyższe, od 500 do 800 złotych.

You may also like

Zostaw komentarz