Start LifestyleKącik zabawkowicza Książeczka sensoryczna dla dzieci

Książeczka sensoryczna dla dzieci

przez Patrycja Hoffmann
Wyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dziecka

Już od najmłodszych lat powinniśmy rozwijać dziecięce zmysły. Jednym z nich jest zmysł dotyku, dzięki któremu maluszki mogą rozpoznawać kształty, materiały lub temperaturę. Sygnały przesyłane przez komórki ciała pozwalają na definiowanie tych wszystkich parametrów. W tym może pomóc modna w ostatnim czasie książeczka sensoryczna dla dzieci. Oprócz rąk angażuje też oczy, a więc rozwija kolejny ze zmysłów – wzrok. Czym tak naprawdę są książeczki dotykowe i dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Książeczka sensoryczna

Nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają poznawać świat. Nowe zjawiska, czy też akcesoria zawsze ciekawią nasze małe pociechy. Książeczka sensoryczna może w znacznym stopniu wpłynąć na poznawanie kolorów, wzorów i faktur poszczególnych elementów. Ogólnie rzecz biorąc, są to książeczki, które mają nie więcej niż 12 stron i są wykonywane z myślą o najmłodszych. W środku może znaleźć się tak naprawdę wszystko. Książki wykonane są z bezpiecznych dla dzieci materiałów, na przykład filcu lub bawełny. Dzięki temu dziecko podczas zabawy nie zrobi sobie krzywdy, a z drugiej strony zainteresuje się miękkim i szeleszczącym cudem, które będzie trzymało w rączkach. W środku mogą znaleźć się wizerunki zwierzątek, budynki, a także przeróżne kształty – koła, kwadraty, trójkąty, które można odczepiać i starać się przypasować do poszczególnych kart książki. Zarówno rodzice jak i dzieci pokochały tę formę zdobywania wiedzy!

Wyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dzieckaWyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dzieckaWyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dzieckaWyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dzieckaWyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dziecka

Co znajdziemy w książeczce sensorycznej?

Pomysłów są tysiące! Mogą to być różne materiały, dzięki którym dziecko nauczy się rozpoznawać faktury: szorstkie, śliskie, płaskie i wypukłe. Do tego mogą pojawić się różnego rodzaju układanki mocowane na rzepy. Ułożenie zwierzątka w formie kwadratowych puzzli, dopasowanie kształtu do konturu, przygotowanie stylizacji dla postaci, a nawet pierwsze lekcje wiązania sznurowadeł! W bardziej zaawansowanych wersjach pojawiają się też zamki błyskawiczne i guziki lub napy, rozwijające rączki małych pociech. W pracowniach hand made to od rodziców zależy jak będzie wyglądała książeczka sensoryczna ich dziecka. Z pewnością jej przygotowanie nie będzie stanowiło żadnego problemu dla twórcy, ponieważ liczy się tu kreatywność i dostosowanie do wieku dziecka. W tym wszystkim chodzi o dobrą zabawę.

Dla kogo przeznaczona jest książeczka sensoryczna?

Rodzice pytają o to, jaki wiek jest odpowiedni do zakupu pierwszej książeczki. Tak naprawdę już roczne dziecko może zainteresować się takim gadżetem. Atrakcyjność tej zabawki jest uwarunkowana stopniem trudności, jakie na kartach znajdzie dziecko. Najprostsze kształty i wyraziste kolory podpasują już maluszkom. Ale tak naprawdę książeczka sensoryczna może spodobać się dzieciom do mniej więcej piątego, szóstego roku życia. Dla starszaka warto pomyśleć o zagadkach logicznych, układankach na wyższym poziomie i wszelkiego rodzaju umiejętnościach, które powinien zdobyć w swoim wieku. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie jednej strony z bucikiem, przez którego przełożymy wstążkę bądź sznurowadło jak w prawdziwym bucie. Taka nauka w formie zabawy z pewnością zostanie w głowie na dłużej i przyda się w przyszłości. Nauka samodzielności to również jedna z korzyści, jakie niesie za sobą książeczka sensoryczna.

Materiały bezpieczne dla dzieci

Jak wiadomo mniejsze dzieci oprócz tego, że lubią dotknąć swojej zabawki, czasami biorą ją także do buzi. Wielokrotnie jest to spowodowane zwykłą ciekawością, innym razem może to dotyczyć tematu ząbkowania. Książeczka sensoryczna musi więc być wykonana z materiałów, które nie zaszkodzą dziecku. Co więcej, taka, która będzie przygotowana dla rocznych dzieci, nie powinna mieć małych elementów, łatwych do połknięcia. Generalnie rzecz biorąc większość z książeczek wykonana jest ze sztucznego filcu. To dobrze, ponieważ jest to materiał trwały, który się nie rozciąga, nie mechaci i nie farbuje. Nawet gdy zdarzy się, że dziecko weźmie go do buzi, nie ma co panikować. To samo w przypadku książeczki wykonanej z bawełny lub tkaniny minky, która ma wyjątkową fakturę, przez co często wykorzystywana jest podczas tworzenia takich zabawek.

Wyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dzieckaWyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dzieckaWyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dzieckaWyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dzieckaWyjątkowa zabawka - książeczka sensoryczna dla dziecka

Zrób to sam – książeczka sensoryczna

Wielokrotnie powtarzamy, że prace ręczne są wspaniałe, ponieważ nie znajdziemy drugiej takiej samej zabawki! W wypadku książeczki dotykowej jest dokładnie tak samo. Wszystkich tych, którzy posiadają zdolności manualne zachęcamy do stworzenia takiego cuda samodzielnie. W internecie można znaleźć mnóstwo wzorników oraz instrukcji jak ją wykonać. Wystarczy odrobina kreatywności. Dodatkowo można pomyśleć o personalizacji. Okładka książki może zawierać imię i nazwisko, wiek dziecka lub przepiękny, wyszywany cytat! To dopiero będzie pamiątka na lata. Poza tym kto jak nie rodzic zna swoje dziecko lepiej? Mama i tata wiedzą czym lubi bawić się ich dziecko, na jakie kolory zwraca uwagę, co jest atrakcyjne dla jego rączek. Badawcze paluszki dziecka lubią wszystko co jest wyjątkowe, o zmiennych fakturach powierzchni, każdą rzecz, którą można pociągnąć, odczepić, zmienić jej położenie. Dla rodzica stworzenie swojego własnego DIY też będzie doskonałą zabawą, prawda?

W czym może pomóc książeczka sensoryczna?

Książeczka sensoryczna, jak sama nazwa wskazuje została stworzona do stymulacji sensorycznej. Wpływa więc na pobudzenie różnych zmysłów: wzroku, dotyku, a także słuchu. Poprzez użycie różnorodnych materiałów dziecko może doświadczać różnych struktur i faktur, dźwięków jakie wydają dotykane materiały, a także zdobywać umiejętności rozpoznawania kolorów. Dodatkowo takie zabawki ćwiczą koordynację wzrokowo ruchową. Ponadto dzieci zdobywają dzięki takiej książeczce praktyczne umiejętności: zapinanie guzików, pasków, przypinanie rzepów, zasuwanie suwaka. Wszystkie te czynności wymagają precyzji ruchów. Książeczka sensoryczna dla starszaków może mieć także wymiar edukacyjny – układanie puzzli, rozpoznawanie kształtów, dopasowanie ich do konturów, logiczne myślenie. Dla rodziców, którzy jeszcze mają jakieś wątpliwości te argumenty powinny przemówić i zmotywować do zakupu lub samodzielnego stworzenia książeczki dotykowej.

Książeczka sensoryczna dostępna w sklepach

Odkąd książeczki te pojawiły się na rynku, powstają co raz to nowe modele i wzory. Wszystko po to, by spełnić najwyższe oczekiwania dzieci. Pierwszych książeczek dla malucha można szukać w sklepie Smyk. Bogata oferta, różnorodne kolory, wspaniałe wzory i dużo ciekawych zagadek dla maluchów – to właśnie znajdziemy na półkach tego sklepu. Ceny wahają się między 30 a 100 złotych za jedną książeczkę.

Przepiękne, edukacyjne, dotykowe książeczki można znaleźć także w sklepie Fabryka Wafelków. Tam pojawiły się nieco inne wzory: wyjątkowe zwierzątka, które rozbudzą wyobraźnię maluszków. Ogromny wybór to także duża rozpiętość cenowa. Podobnie jak w Smyku, ceny wahają się od 30 do 100 złotych.

You may also like

Zostaw komentarz