Start LifestyleKącik zabawkowicza Tablica manipulacyjna dla dzieci

Tablica manipulacyjna dla dzieci

przez Patrycja Hoffmann
Zabawka inna niż wszystkie, tablica manipulacyjna

Pewnie każdy rodzic zna to uczucie, kiedy kupuje dziecku zabawkę, a później liczy na to, że będzie się nią bawiło bez przerwy. Maluszek pobawi się raz czy dwa, a potem idzie otwierać szafki, włączać światło, przesuwać zasłonki, albo wskakuje w karton po zabawce, który okazuje się atrakcyjniejszy. A co by było, gdyby tradycyjne misie, lalki, układanki, czy plastikowe instrumenty zamienić na coś ciekawszego, co od razu przyciągnie uwagę dziecka? Tablica manipulacyjna będzie doskonałym zakupem. Sprawi, że dziecko będzie mogło włączać pstryczki, łączyć ze sobą elementy, zamykać zamki, wiązać sznureczki – słowem wszystko, co znajdzie się właśnie na takiej tablicy!

Tablica manipulacyjna

Chyba każdy z nas pamięta, jak w dzieciństwie lubił otwierać furtkę, włączać światło, ciągnąć za uchwyt od szafki, czy przesuwać zasłony. Dzieci już od najmłodszych lat uwielbiają robić to, co dorośli. Jeśli więc widzą, że mama, czy tata zamyka kłódkę, dzwoni dzwonkiem, odrywa rzepy czy nastawia minutnik, chcą robić dokładnie to samo. Rodzice zawsze są pierwszym wzorem, a maluszki chcą chłonąć wiedzę przez cały czas. Tablica manipulacyjna zapewni im wszystko to, czego potrzebują i to w jednym miejscu! W internecie znajdziemy mnóstwo propozycji takich tablic, dzięki czemu będziemy ją mogli stworzyć sami, bądź też odnaleźć w sklepie taką, która jest godna uwagi. Należy zwrócić uwagę, by była dostosowana do wieku dziecka, a także była zgodna z jego zainteresowaniami. Kiedy dobrze ją dopasujemy, wtedy na pewno okaże się bardziej interesująca niż niejedna zabawka!

Zabawka inna niż wszystkie, tablica manipulacyjnaElementy tablicy manipulacyjnej

Tak naprawdę na takiej tablicy może znaleźć się dosłownie wszystko. Ci, którzy przygotowują takie tablice samodzielnie, starają się dopasować ją do potrzeb dziecka. Najczęściej jednak są to takie elementy jak: włącznik do światła, rzepy o różnych długościach, rozkładana miarka, dzwonek rowerowy, kłódka z kluczykiem, sznureczki w różnych kolorach, uchwyty od szafek, suwak, zasuwki do drzwi, lusterko, mrugające światełko rowerowe, liczydło. Takie gadżety od razu rozbudzają wyobraźnię dziecka i aktywują jego rączki do pracy. Dzięki temu paluszki działają sprawniej i wpływają na zdolności manualne. Tablica manipulacyjna pobudza wiele zmysłów dziecka: dotyk, słuch, wzrok, więc jest doskonałym odpowiednikiem książeczki sensorycznej. Maluchy zakochają się w takiej zabawce, która będzie im umożliwiała wykonywanie czynności przeznaczonych w większości wypadków dla rodziców! Zapewne będzie to fantastyczne!

Odpowiedni wiek do tablicy manipulacyjnej

Na takiej tablicy znajdują się elementy zazwyczaj niedostępne dla dzieci. Warto więc mieć na uwadze wiek naszej pociechy, kiedy będziemy się decydowali na zakup takiej tablicy. Pierwsza tego typu zabawka powinna być zakupiona nie wcześniej niż po pierwszym roku życia. Producenci zawsze zamieszczają informację dla kogo przeznaczona jest tablica manipulacyjna. Te najprostsze, w wersji dla maluszków nie są tak skomplikowane, nie mają elementów niebezpiecznych dla dzieci i są odpowiednikiem książeczki dotykowej. Występują często w formie paneli na ścianę, dzięki czemu dziecko, które dopiero skończyło roczek dodatkowo będzie mogło utrzymywać równowagę podczas stania. Dla starszaka, który wybiera się na przykład do zerówki taka tablica musi być bardziej rozbudowana, pobudzająca więcej zmysłów i pozwalająca na zdobycie umiejętności, które przydadzą się w szkole. Wiązanie sznureczków, odpinanie rzepów, włączanie światła, zasuwanie różnego rodzaju zamknięć to niektóre z obowiązkowych czynności.

Zabawka inna niż wszystkie, tablica manipulacyjnaCzas zadbać o bezpieczeństwo

Jak już wspomnieliśmy tablica manipulacyjna zawiera elementy, które są interesujące, a jednocześnie mogą okazać się wielką niewiadomą. Problem w tym, by dostosować je dokładnie do potrzeb dziecka. Maleństwa niewiele powyżej roku nie powinny mieć na swojej tablicy ostrych krawędzi, bądź też elementów, które mogą połknąć, jak na przykład kluczyk od kłódki. Lepiej postawić na elementy o większych rozmiarach, bądź jedynie na takie, których nie można bezpośrednio zdjąć z tablicy (uchwyty, dzwonki, plastikowe łańcuchy, rzepy w jednym kawałku). W końcu bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze. Starszaki muszą być przygotowane na więcej, dlatego pod nadzorem rodziców, albo opiekunów można zastosować dla nich bardziej skomplikowane elementy, które da się wyjąć, odłączyć, przesunąć.

Jak tablica manipulacyjna wpływa na dziecko?

Mali odkrywcy są ciekawi świata. Tablica manipulacyjna daje im dostęp do przestrzeni dorosłych, a to niesie za sobą korzyści. Zaspokojenie tej ciekawości to tylko jedna z zalet. Jakie są inne? Przede wszystkim dzieciaki uczą się samodzielności, poprzez czynności, które wykonują przy tablicy. Do tego rozwijana jest umiejętność logicznego myślenia i zauważania zależności, jakie łączą poszczególne elementy. Wykonywanie codziennych czynności na tej tablicy rozwija kreatywność oraz wyobraźnię. Wpływa także na motorykę małą, gdyż angażuje rączki i paluszki, które odpinają, przesuwają, podnoszą poszczególne elementy. Rośnie poprawna koordynacja na linii ręka oko. Poprawiają się także zdolności manualne, a dodatkowo dziecko zauważa sposób działania rzeczy, których będzie używało na co dzień. Taka tablica manipulacyjna niesie za sobą wiele pozytywnych reakcji dzieci.

Zabawka inna niż wszystkie, tablica manipulacyjnaWszystko w rękach rodziców

Gorąco namawiamy do tego, by przygotować tablicę manipulacyjną w domu. Oczywiście tylko wtedy, gdy w domu są odpowiednie materiały i sprzęty. Tutaj sprawa się komplikuje, bo oprócz wszystkich elementów, które potrzebujemy by wykonać zabawkę, musimy uwzględnić także wiertarkę, wkrętarkę, taker i sporo miejsca. No cóż, dla rodziców chyba nie ma rzeczy niemożliwych, także czas zabrać się do pracy. Najlepiej, gdyby dziecko nie widziało, że przygotowujemy dla niego taką zabawkę, wtedy zaskoczenie będzie o wiele większe! Zachęcamy do obejrzenia filmików, na których widać jak wykonać tablicę, a także podpatrzeć jakie elementy pojawiły się u innych. Tak czy inaczej każda tablica będzie całkiem inna, a taka wykonana z ogromną pasją i sercem ucieszy naszą pociechę! Będzie też dużo więcej zabawy niż po zakupie nowej lalki, czy samochodzika.

Zabawka inna niż wszystkie, tablica manipulacyjnaGdzie to kupić?

Okazało się, że samodzielne wykonanie takiej tablicy jest niemożliwe? Nic nie szkodzi. Producenci zabawek dla dzieci przygotowali kilka ciekawych rozwiązań, które na pewno przypadną do gustu zarówno rodzicom jak i dzieciom. W Fifishop można znaleźć fantastyczne, tematyczne tablice manipulacyjne. Są takie dla maluszków, które zawierają magnetyczne elementy, przywieszone na dodatkowy sznureczek, w razie gdyby dziecko chciało je jednak odpiąć. Dla starszych znajdziemy ciekawą propozycję noszącą nazwę „Zabezpieczenia i zamki”. Znajdują się tam różnego rodzaju zamknięcia, które należy „rozpracować i otworzyć”. Ostatnią propozycją jest miś, którego należy ubrać! Napy, guziki, sznureczki, paski – tyle możliwości do nauki nowych rzeczy! Najniższa cena to 78 złotych za taką tablicę, natomiast najwyższa sięga prawie 200 złotych.

You may also like

Zostaw komentarz