Start LifestyleKącik małego czytelnika Książka dnia – Nie(grzeczni)?

Książka dnia – Nie(grzeczni)?

przez Redakcja
niegrzeczni natuli książka dnia

Wyobraź sobie, Drogi Rodzicu, że masz uroczą 5-letnią córkę Alicję. Odbierasz
ją z przedszkola trochę wcześniej niż zwykle, ponieważ czeka Was
ważna uroczystość — obiad z okazji imienin teściowej. Prezent starannie
zapakowany, bukiet jej ulubionych kwiatów gotowy, sukienka Alicji odprasowana.
Majstersztyk. Przypominasz córeczce, że będziecie śpiewać babci
„Sto lat” i żeby była grzeczna.
Kiedy jest już po wręczeniu prezentu, uściskach i życzeniach, babcia pyta
Alicję, jak jej minął dzień w przedszkolu. Ala odpowiada, że świetnie, i chwali
się, że zna nowy wierszyk. Babcia zachęca do deklamowania. Alicji nie trzeba
długo prosić. Z entuzjazmem staje na krześle i recytuje:
Siedzi misio na łące,
puszcza bąki śmierdzące.
Przyszła mama, misia zbiła,
Miś się skupkał, mama zgniła.

To fragment książki „Nie(grzeczni)?”, która jest bestsellerem księgarni Natuli. Napisały ją dwie mamy – Małgorzata Bajko i Monika Janiszewska. Znacie takie sytuacje z życia codziennego. Czasem krępujące, czasem żenujące, czasem po prostu denerwujące. Czy nasze dziecko odmawiając dania buziaka cioci, powiedzenia wierszyka na zawołanie, czy też żądając lizaka w sklepie jest niegrzeczne, źle wychowane, czy może po prostu.. jest dzieckiem? Jak zachować się w różnych sytuacjach?

Nie(grzeczni) czy może właśnie grzeczni?

Jeśli jesteś rodzicem, w pół słowa zrozumiesz wszystkie emocje i lęki targające dorosłymi obecnymi na kartach tej książki. Bez trudu odnajdziesz z nimi wspólny język, oparty na tożsamości doświadczeń, bezradności i frustracji. Trochę trudniej będzie Ci za to pojąć, jak myśli i odczuwa Twoje (nie)grzeczne dziecko – ta książka pomoże Ci je zrozumieć!

Jak poskromić niegrzeczne dziecko?

Wszystkie sytuacje opisane w tej książce zdarzyły się naprawdę, a brak porozumienia co do istoty problemu spowodował gniew i rozżalenie u obu stron konfliktu. Jednak ponieważ każdej z przedstawionych tu scen towarzyszy szczegółowy zapis emocji i postaw zarówno dziecka, jak i dorosłego, a także bezstronna ocena eksperta, zyskujesz niepowtarzalną szansę przetestowania “na sucho” podobnych zachowań, by uniknąć błędów w przyszłości.

Piszemy w niej o sytuacjach rodzicielskich, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, o emocjach, jakie im towarzyszą, i o reakcjach dorosłych. Pokazujemy także — a wręcz przede wszystkim — emocje dzieci oraz ich reakcje na zachowania rodziców. Obie jesteśmy matkami i każdego dnia same się zmagamy z dziecięcymi humorami, próbami testowania naszej cierpliwości i logiką, która nijak nie przystaje do dorosłego odbioru rzeczywistości. Cóż, myślenie rodzica nie zawsze idzie w parze z tym, co czują i myślą dzieci. /autorki Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska/

You may also like

Zostaw komentarz