Start LifestyleDzieciak po godzinach Książka przyjacielem naszego dziecka

Książka przyjacielem naszego dziecka

przez Redakcja

O tym, że książki pozytywnie wpływają na rozwój malucha i że warto je czytać dzieciom wie już na szczęście coraz więcej osób. W wielu domach maluchy mają stworzone swoje własne kąciki czytelnicze, dzięki czemu mogą samodzielnie wybierać swoje ulubione książeczki. Dlaczego zatem czytanie książek dzieciom jest aż tak ważne? Jakie korzyści za sobą niesie? Po jakie pozycje szczególnie warto sięgać?

Czego dziecko może nauczyć się z książek?

Czytanie dzieciom i wspólne oglądanie książeczek ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim przyczynia się do zaspokojenia potrzeb emocjonalnych dziecka. Należy podkreślić, że głośne czytanie dziecku doskonale wpływa na tworzenie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem, rozwija wyobraźnie malucha, ćwiczy jego pamięć i kształtuje nawyk zdobywania wiedzy. Dziecko może nauczyć się z książek naprawdę wielu ważnych rzeczy, zaczynając już od tak naturalnej czynności, jaką jest mowa. Warto, podkreślić, że podczas nauki mówienia doskonale sprawdzają się książeczki z onomatopejami, dzięki którym maluch może ćwiczyć wymowę. Książki doskonale przyczyniają się do rozwoju słownictwa, dzięki nim nasze dziecko poznaje nowe słowa, a co za tym idzie zyskuje swobodę w mówieniu. Najmłodsze dzieci z książeczek mogą nauczyć się również rozpoznawania i nazywania kolorów, kształtów, zwierząt i przedmiotów codziennego użytku. Książki to dla nich prawdziwa skarbnica wiedzy. W przypadku przedszkolaków książki to natomiast doskonały sposób na naukę umiejętności społecznych i empatii. Z książek dziecko może dowiedzieć się także jak radzić sobie z emocjami. To właśnie dzięki książkom możemy także po części zaspokoić dziecięcą ciekawość świata.

Jakie książki warto kupować dzieciom?

Dzieciom warto kupować przede wszystkim książki dopasowane do ich wieku i rozwoju. Dobra książeczka dla dziecka powinna zaciekawić malucha oraz mieć wpływ na rozwój jego dziecięcej wyobraźni. W przypadku najmłodszych maluchów bardzo dobrze sprawdzają się kartonowe książeczki, ciekawym rozwiązaniem są także książeczki z dziurką czy też książeczki sensoryczne. Dwuletnie dzieci z reguły uwielbiają różnego rodzaju wierszyki i rymowanki. Dla przedszkolaków natomiast idealnymi książeczkami są te, które zawierają wesołe historyjki z morałem. Dobrym rozwiązaniem będzie również wybór książek, które zwiększają wiedzę dziecka o świecie czy tych pozycji, które uczą wartości. W tym wieku dziecko bywa zainteresowane także klasycznymi bajkami. Aby ułatwić przedszkolakowi późniejszą naukę warto kupować mu również różnego rodzaju książeczki edukacyjne. Należy zauważyć, że mamy to szczęście, że w dzisiejszych czasach wybór wartościowych książek dla dzieci jest naprawdę bardzo duży.

Jeżeli interesują nas tematy związane z rozwojem dziecka czy też, jeżeli szukamy inspiracji na ciekawe pozycje książkowe dla naszej pociechy to z całą pewnością powinniśmy odwiedzić serwis Akademia Mądrego Dziecka. Na stronie internetowej akademiamadregodziecka.pl odnajdziemy, bowiem wiele ciekawych wpisów na temat świadomego wychowywania dzieci, a także recenzje znanych książek dla dzieci.

You may also like

Zostaw komentarz