Start LifestyleDzieciak po godzinach Zastawa stołowa, czyli jakie naczynia dla dziecka wybrać?

Zastawa stołowa, czyli jakie naczynia dla dziecka wybrać?

przez Patrycja Hoffmann
Naczynia dla dziecka, zastawa stołowa dla maluchów

Mamy to! W końcu samodzielnie spożywane posiłki. Chociaż nie każdy kęs zostaje w buzi, a trochę obiadku wylądowało na stole i ubranku to jednak liczą się dobre chęci. Nie tak dawno pisaliśmy o tym, jakie sztućce wybrać dla maluchów na pierwszy raz. Dzisiaj wprowadzamy kolejne akcesoria do karmienia dla dzieci. Zastanawiasz się jaki talerz dla dziecka będzie odpowiedni? Czy miseczka powinna mieć wygodne rączki do podtrzymywania, a może powinna przypominać tą dla dorosłych? Z jakich materiałów mają być wykonane naczynia dla dziecka? Świetnie, że są rodzice, którzy zajmują się takimi rzeczami. Komfort podczas jedzenia jest bardzo ważny zarówno dla mamy i taty, jak i dla dziecka. Pewnie nikt z nas nie chce martwić się przez cały czas, czy porcelanowa miseczka upadnie się i zbije. Co zatem powinniśmy zakupić dla naszych dzieci?

Pierwsze próby samodzielnego jedzenia

Każdy rodzic powinien być przygotowany na ten moment. Dzięki temu unikniecie sytuacji stresowych, gdzie zdenerwowani podacie maluchowi jedzenie na prawdziwym talerzu. A później już tylko zastanawianie się – zbije się, czy nie tym razem? Naczynia dla dziecka, takie jak miseczka i talerz muszą znaleźć się w kuchni już wtedy, gdy podajemy maluszkom pierwsze zupki i przeciery. Już od tego momentu uczymy brzdąca tego, że posiłki spożywa się za pomocą sztućców i przystosowanych do tego naczyń. Pewnie na początku dziecko w ogóle nie zwróci na to uwagi, ale stopniowo przyzwyczai się do tego, że tak właśnie wygląda czynność jedzenia. Nie zapominajmy o naszych maluchach i przygotujmy dla nich taką zastawę stołową, która pozwoli im na komfortowe zjedzenie obiadku, bez stresu o to, co stanie się z miseczką, czy sztućcami. Największe doświadczenie w tym temacie będą mieli rodzice, którzy wykorzystują metodę BLW.

Naczynia dla dziecka, zastawa stołowa dla maluchówCzym jest BLW?

Baby-led weaning, czyli samodzielne jedzenie niemowląt to metoda rozszerzania diety maluchów. Rodzice polegają jedynie na swojej intuicji, dokładnie tak jak dziecko. Zamiast papek, kaszek, przecierów dziecko dostaje do jedzenia to samo co rodzice, jedynie w nieco zmienionej formie (zmiana tylko w przypadku takich produktów, jakich dziecko nie może jeść samodzielnie). Metoda ta jest stosowana od momentu, kiedy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, a tym samym bez niczyjej pomocy zaczyna również spożywać posiłki. Do tego dochodzi moment, w którym maluch potrafi już chwytać przedmioty w rączkę. BLW jest wprowadzane mniej więcej od 6. miesiąca życia, chociaż jest to jedynie wiek umowny. I właśnie od tego momentu przydadzą się też odpowiednie naczynia dla dziecka. Dzięki nim ułatwimy sobie sprawę samodzielnego korzystania z zastawy stołowej. Warto też wspomnieć, że metoda ta rozwija wiele zmysłów: wzrok, smak, dotyk.

Naczynia dla dziecka – z jakiego tworzywa?

Oprócz jedzenia z talerzyka, czy miseczki malec będzie także bawił się naczyniami. Wielokrotnie wylądują na podłodze (często z dużych wysokości). Warto o tym pamiętać przy wyborze materiału, z jakiego zostanie wykonana zastawa. W związku z powyższym musi to być nietłukący i przy tym trwały materiał. Dla dzieci dobry okaże się plastik, sylikon lub tworzywo bambusowe. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję trzeba sprawdzić, czy nie zawiera szkodliwych substancji, posiada wymagane atesty, a barwniki użyte do kolorowych elementów są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Przed zakupem zwróćcie uwagę na krawędzie. Muszą być gładkie i zaokrąglone, by dziecko nie skaleczyło sobie rączki. Nieprecyzyjne ruchy niestety mogą do tego doprowadzić. Naczynia dla dziecka mogłyby mieć także antypoślizgowe dno, wtedy mamy pewność, że miseczka sama nie ucieknie ze stołu, przy energicznym machaniu łyżką, albo widelcem.

Naczynia dla dziecka, zastawa stołowa dla maluchówBezpieczeństwo i utrzymanie czystości

Każdy z produktów, który przeznaczony jest do kontaktów z żywnością musi być dokładnie przetestowany. Posiadanie atestów i certyfikatów jest rzeczą niezbędną. Jako rodzice macie prawo pytać o nie sprzedawców i producentów. Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu, dlatego też dodatkowo należy zadbać o to, by wzory, którymi są pokryte naczynia dla dziecka nie ścierały się, a farba nie odpryskiwała. Niby są to banalne rzeczy, ale niezwykle istotne dla zdrowia niemowlaków. Ważne są także względy higieniczne, a więc utrzymanie talerzyków i miseczek w czystości. Muszą być gładkie, najlepiej, gdyby nie posiadały zakamarków, w które mogą dostać się resztki jedzenia. Dobrze byłoby, gdyby miały możliwość mycia w zmywarce. Po każdym myciu należy dokładnie sprawdzić ich czystość, bo jak wiadomo to tylko maszyna. To banały, ale właśnie dlatego, że są to sprawy tak oczywiste, to czasami po prostu o nich zapominamy.

Naczynia dla dziecka, zastawa stołowa dla maluchówInteresujące rozwiązania dla maluchów

Talerz wcale nie musi być płaski i bez bajerów. Wiadomo przecież, że dzieci lubią to, co wygląda całkiem inaczej. Podczas zakupów dla dzieci nieco starszych, które mają już własne zdanie można ich podpytać o to, co się im podoba. Genialne są propozycje z podziałkami, dzięki czemu możemy dać dzieciom do spróbowania kilka różnych produktów, bez mieszania smaków. Nie wiemy też, kto wymyślił miskę niewysypkę, ale to jest coś niesamowitego. Naczynia dla dziecka, które walczą z grawitacją są świetne pod tym względem, że mama ma dzięki nim mniej sprzątania! Jakkolwiek by się nie przechyliło miseczki, z niej i tak się nic nie wysypie. Niestety zazwyczaj są to maleńkie propozycje, jeśli chodzi o pojemność, no ale na przekąskę dla dzieci będą idealne.

Weź pod uwagę zainteresowania dziecka

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko lubi Kaczora Donalda to wybierz mu miseczkę z tym motywem. A może ulubionym kolorem jest niebieski? To też warto wziąć pod uwagę. Maluchy chcą być szanowane dokładnie tak samo jak dorośli. Cieszą się więc, gdy ich zdanie jest brane pod uwagę. Szczególnie, jeśli dotyczy to akcesoriów właśnie dla nich. Naczynia dla dziecka są naprawdę niezbędnym elementem w życiu codziennym. Nawet jeśli nie zaczynacie swojej przygody po pół roku, to i tak przyjdzie moment, w którym maluch będzie chciał jeść samodzielnie. Trzeba się na niego dobrze przygotować, a w szafkach kuchennych mieć w pogotowiu zastawę dla małego degustatora.

Naczynia dla dziecka, zastawa stołowa dla maluchówGdzie kupić naczynia dla dziecka?

Najlepiej w sprawdzonych sklepach. My polecamy Fabrykę Wafelków. Tam znajdziecie dokładnie wszystko, czego potrzebujecie. Oprócz talerzyków, miseczek, są także kubki niekapki i specjalnie przystosowane dla dzieci modele sztućców. Wszystkie propozycje z tego artykułu, które oglądaliście na zdjęciach pochodzą właśnie z tego sklepu. A ceny? Są przystosowane do portfela kupujących tak, by nie obciążać znacznie ich budżetu. Sprawdźcie koniecznie!

You may also like

Zostaw komentarz