Start Lifestyle Jak chronić dziecko przez skutkami smogu

Jak chronić dziecko przez skutkami smogu

przez Redakcja

Kontrola stanu powietrza

Do znacznego przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń dochodzi głównie w sezonie grzewczym, ale nie oznacza to, że poziom smogu utrzymuje się przez cały okres jesienno-zimowy na tym samym poziomie. Aktualny stan powietrza można sprawdzić na stronach internetowych, w tym na witrynie GIOŚ, jak również za pomocą wielu aplikacji mobilnych. O obecności zanieczyszczeń informują też czujniki smogu, ale należy z nich korzystać rozsądnie, ponieważ tego typu urządzenia prezentują stan powietrza wyłącznie w tym miejscu, gdzie dokonywany jest pomiar. Ulokowane w domu nie odzwierciedlają zatem warunków panujących poza nim. Warto regularnie śledzić informacje o poziomie zanieczyszczeń i na ich podstawie planować wolny czas w taki sposób, aby ograniczyć do minimum pobyt na zewnątrz w czasie, gdy jakość powietrza jest zła. Wspólne wycieczki rowerowe, spacery i wizyty na placu zabaw to aktywności, jakie w smogowych dniach można zastąpić zajęciami, które nie wymagają długiego pobytu poza domem.

Skuteczne i wygodne maski antysmogowe

Jeżeli jakość powietrza jest zła, ale konieczne staje się wyjście z domu, to można nałożyć dziecku maseczkę antysmogową. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkie maski są odpowiednie dla najmłodszych, a rekomendowane dla nich produkty nie wykazują aż takiej skuteczności jak te zaprojektowane z myślą o osobach dorosłych. Wynika to z tego, że tradycyjne maski przeciwsmogowe – szczególnie te wielowarstwowe – mogłyby utrudniać dzieciom swobodne oddychanie, przez co producenci są zmuszeni do zastosowania trochę innych rozwiązań. Wybierając maseczkę dla dziecka należy kierować się przede wszystkim rodzajem wykorzystywanych filtrów i rozmiarem, ale warto wziąć pod uwagę także certyfikaty, które potwierdzają, że produkt jest bezpieczny dla najmłodszych. Wiele firm dba nie tylko o jakość, ale i o estetykę masek, dlatego oferuje produkty w ciekawych wzorach i kolorystyce. Ta informacja może okazać się bardzo przydatna dla rodziców, którym trudno jest przekonać malucha do noszenia maseczki.

Dom bez smogu, czyli oczyszczanie powietrza

Szkodliwe zanieczyszczenia są obecne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, także tych ogrzewanych metodami ekologicznymi. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie domu, a zwłaszcza pokoju dziecięcego w oczyszczacz powietrza. Ceny urządzeń skutecznych w walce ze smogiem, wyposażonych w filtr węglowy i HEPA, rozpoczynają się od 400-500 zł. W trakcie wyboru oczyszczacza powinno się wziąć pod uwagę jego wydajność, która musi być dostosowana do wielkości pokoju dziecka, jak również głośność pracy, aby sprzęt nie zakłócał snu.

Troska o jakość powietrza w przedszkolu

Dzieci spędzają w przedszkolu po kilka godzin dziennie, dlatego tak ważne jest, aby także i tutaj mogły oddychać czystym powietrzem. Niestety, jak wynika z artykułu na temat oczyszczaczy powietrza w przedszkolach niebojsmoga.pl/oczyszczacz-powietrza-do-przedszkola/, na rynku nie ma na razie urządzeń idealnie dostosowanych do potrzeb tego typu placówek. Wprawdzie coraz więcej szkół, przedszkoli i żłobków zostaje wyposażonych w oczyszczacze, ale wybór sprzętu często nie jest właściwie przemyślany, przez co nie zapewnia on pełnej ochrony przed smogiem. Szczególne znaczenie ma tutaj CADR, który powinien być znacznie wyższy niż w przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego. Na stronie ranking-oczyszczaczy.pl można zapoznać się z informacjami na temat wydajności, jak również kosztów eksploatacji modeli, które najlepiej sprawdzą się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Ponadto zaproponowane tu urządzenia charakteryzują się niezbyt głośną pracą, gdyż jest to kolejna cecha, jaką powinny posiadać oczyszczacze wykorzystywane w żłobkach i przedszkolach.

Podsumowanie

Nie jesteśmy w stanie sprawić, aby dzieci w ogóle nie miały styczności z zanieczyszczonym powietrzem, ale możemy podjąć działania, które zwiększą ich bezpieczeństwo i pozwolą uniknąć wielu poważnych chorób, będących skutkiem ekspozycji na smog. Zagrożenie można zredukować poprzez unikanie wychodzenia z domu w dniach, gdy jakość powietrza jest szczególnie zła oraz noszenie maseczek zaprojektowanych z myślą o najmłodszych, jak również poprzez wykorzystywanie w domach i przedszkolach oczyszczaczy powietrza. Oczywiście, warto też zaangażować się w akcje, których celem jest walka o poprawę jakości powietrza we własnym regionie.

You may also like

Zostaw komentarz