Start LifestyleKącik małego czytelnika Nauka czytania – jak pomóc dziecku?

Nauka czytania – jak pomóc dziecku?

przez Redakcja
nauka czytania jak pomóc dziecku nauczyć się czytać

Dla wielu dzieci nauka czytania nie przychodzi łatwo. Niektóre dzieci mają problem ze zrozumieniem połączenia między literami i ich dźwiękami. Inne dzieci nie znalazły jeszcze tematyki, która je interesuje i nie rozumieją tego, jak przyjemna może być lektura. Jednak dla wszystkich dzieci znajomość liter, dźwięków i słów to ważne umiejętności istotne do nauki przez całe życie. Jak zachęcić więc dziecko do nauki czytania i sprawić, by to polubiło?

Daj dziecku wybór

Dzieci chętniej czytają coś, co ich interesuje. Na przykład komiksy lub książki z zabawnymi historyjkami mogą być ciekawym wyborem dla Twojego dziecka. Komiks może pomóc dzieciom zrozumieć, że wydarzenia odbywają się w porządku, ponieważ historie mają początek, środek i koniec. Pomagają również w tworzeniu słownictwa i pokazują, że książki mogą być zabawne. Gdy dziecko oswoi się z czytaniem, możesz zachęcić go do wyboru różnych trudniejszych treści.

Czytajcie wiele razy tę samą książkę

Czytajcie raz, czytajcie drugi raz i czytajcie ponownie! Wiele dzieci wciąż sięga po te same książki. To nie tylko w porządku, ale można rzec – bardzo dobrze! Powtarzanie pomaga dzieciom w nauce tekstu, a z czasem zaczyna czytać go z coraz większą pewnością. Każde nowe czytanie książki może również pomóc im zauważyć coś nowego i lepiej zrozumieć historię. To pozytywne doświadczenie może zainspirować dzieci do wypróbowania nowych książek.

Czytaj dziecku na głos

Czytanie na głos ulubionej książki swoim dzieciom pomaga budować ich słownictwo i pokazuje, że różny sposób czytania pozwala na inne ukazanie tej samej historii. Głośne czytanie może również pomóc im połączyć dźwięki z literami na stronie. 

Stwarzaj okoliczności do czytania

Twórz możliwości czytania i pisania poza standardowym czytaniem książki. Zapewnij dzieciom wiele okazji do czytania każdego dnia. Napisz notatki i pozostaw je na poduszce dziecka, w pudełku na drugie śniadanie lub w kieszeni. Poproś znajomych i krewnych o przesłanie pocztówek, listów, e-maili lub wiadomości tekstowych. Zostaw litery magnetyczne i słowa na lodówce, a Twoje dziecko poproś o stworzenie z nich słów, które dla ciebie przeczyta.

Nauka czytania to świetna zabawa – bawcie się słowami

W podróżach samochodowych / autobusowych / kolejowych lub podczas załatwiania spraw, graj w gry słowne, które budują umiejętności językowe. Możesz spróbować „Widzę coś..” („Widzę coś, co zaczyna się od” a „…”) lub gier, w których wybierasz kategorię (np. „Jedzenie”) i każdy musi nazwać jedzenie, które zaczyna się od określonej litery. Dzieci często lubią czytać znaki i reklamy, które widzą na zewnątrz (np. w restauracjach i sklepach, a także znaki drogowe i billboardy).

Poradź się specjalisty

Jeśli pomimo Twoich starać Twoje dziecko nie potrafi załapać o co chodzi w czytaniu, lub nie wykazuje żadnego zainteresowania tą czynnością – uzyskaj pomoc, jeśli się martwisz. Porozmawiaj z lekarzem lub nauczycielem swojego dziecka. Mogą być w stanie zaproponować inne sposoby, aby pomóc dziecku stać się zagorzałym czytelnikiem.

You may also like

Zostaw komentarz