Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Nowoczesny plac zabaw – plac zabaw z atestem

Nowoczesny plac zabaw – plac zabaw z atestem

przez Redakcja

Plac zabaw to miejsce rozrywki i odpoczynku dla dzieci oraz ich opiekunów. Jest to również przestrzeń sprzyjająca eksperymentowaniu i rozwijaniu kreatywności. Miejsce to powinno być przyjazne, kolorowe i bezpieczne dla wszystkich użytkowników. Pierwszy plac zabaw w Europie powstał prawie 160 lat temu, natomiast w Stanach Zjednoczonych zbudowano go około 130 lat temu. W pierwszym okresie XIX wieku dorośli zaczęli zauważać potrzeby dzieci i to sprawiło, że podjęto decyzję o stworzeniu bezpiecznych miejsc do zabawy. Pierwszym miejscem, gdzie założono plac zabaw, był Queen’s Park w Manchesterze. Wydarzenie to miało miejsce w 1849 roku. Plac zabaw był wyposażony w huśtawki, było tam miejsce do gry w kręgle, krykieta i inne gry zespołowe. Był to teren rekreacyjny z urządzeniami, które mogły być użytkowane przez dorosłych, jak również przez dzieci. Natomiast pierwszy plac zabaw założony wyłącznie dla dzieci powstał w 1877 roku w Birmingham.

Nowoczesne place zabaw dla dzieci

Plac zabaw to miejsce przeznaczone do rekreacji dzieci. W jego skład wchodzi wyposażenie oraz nawierzchnia zdefiniowane według różnych rozporządzeń. Oprócz urządzeń do zabawy dla dzieci plac zabaw obejmuje również inne elementy małej architektury jak ławki, tablica, kosze na śmieci, oświetlenie, zieleń oraz ogrodzenie.

Publiczny plac zabaw z atestem musi spełniać odpowiednie normy, dodatkowo przy jego budowie wymagane jest pozwolenie na budowę. Podczas planowania obiektu należy uwzględnić specyfikację terenu, jego ukształtowanie, położenie, zieleń oraz wiek użytkowników. Plac zabaw musi być położony 10 metrów od drogi, śmietników oraz linii okien budynków mieszkalnych, a także 20 metrów od parkingów i torów kolejowych. Budowa placu zabaw musi zostać zgłoszona do miejscowego wydziału architektury.

Urządzenia na plac zabaw z atestem

Wybierając urządzenia na plac zabaw, należy wziąć pod uwagę wiek użytkowników. Jeśli miejsce to ma być przeznaczone dla najmłodszych dzieci, powinny znaleźć się tam piaskownice, niskie podesty, huśtawki, zjeżdżalnie i sprężynowce. Gdy natomiast projektujemy plac zabaw dla starszych dzieci, wtedy warto zainwestować w urządzenia sprawnościowe, wysokie zjeżdżalnie i karuzele. Popularne są place zabaw mieszane, z których mogą korzystać zarówno dzieci młodsze, jak i starsze. Jednak w takim przypadku trzeba wyznaczyć odpowiednie sfery dla poszczególnych grup wiekowych oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z urządzeń.

Wykaz zasad dotyczący wyposażenia placów zabaw to normy PN-EN 1176 i PN-EN 1177. To zbiór wytycznych, dotyczących bezpieczeństwa placów zabaw i nawierzchni przeznaczonych do indywidualnego i wspólnego użytkowania przez dzieci. Zawarto tam także wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek, zjeżdżalni, kolejek linowych, karuzeli, urządzeń kołyszących.

Zabawki na plac zabaw z atestem

Bezpieczny plac zabaw dla dzieci to taki, który daje najmłodszym możliwość swobodnej, niezagrażającej zdrowiu i życiu zabawy. Atestowane zabawki na plac zabaw przechodzą serię testów, które są gwarancją ich stabilności, wytrzymałości, dobrej jakości wykonania i najwyższej klasy materiałów. Dodatkowo posiadają one wieloletnią gwarancję.

Oto kilka przykładów. Takie urządzenie jak np. bujak kwiatuszek posiada stosowne certyfikaty polskie i europejskie. Dodatkowo urządzenie jest zgodne z normą PN-EN 1176. Podobnie jest z lokomotywą, która rozwija koordynację ruchową i umiejętność poruszania się w ciasnej przestrzeni.

Współczesny plac zabaw musi być wyposażony w atestowane urządzenia, a do tego musi zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Obowiązek sprawdzania stanu urządzeń, zabezpieczania uszkodzonych elementów i naprawy należy do administratora lub zarządcy.

You may also like

Zostaw komentarz