Start LifestyleDzieciak po godzinach Pierwszy dzień przedszkola – jak go przeżyć? :)

Pierwszy dzień przedszkola – jak go przeżyć? :)

przez Redakcja
adaptacja w przedszkolu

Przeprowadziłaś wszystkie badania opinii i wybrałaś idealne przedszkole dla swojego dziecka. Z pewnością ostatniej nocy upewnisz się, że twój maluch wcześnie poszedł spać, aby obudzić się wypoczętym. Przed drzwiami czeka plecak wypchany materiałami takimi jak kredki, papier i klej w sztyfcie. Ten najważniejszy strój na pierwszy dzień w przedszkolu wisi w szafie, a Ty zastanawiasz się – kiedy to dziecko tak urosło?

Nadszedł pierwszy dzień przedszkola i nadszedł czas, aby dziecko rozpoczęło edukacyjną podróż, która potrwa prawie dwie dekady. Jak sprawić, by ten monumentalny pierwszy dzień był wspaniały?

Przygotuj się na pożegnanie pierwszego dnia przedszkola

Pożegnanie się z mamą i tatą, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy raz poza domem, może być trudne dla wielu przedszkolaków. Dla niektórych jest to stara czapka – od lat są w przedszkolu lub po prostu mają niesamowicie swobodną, ​dostosowującą się do zmian osobowość. Kluczem jest upewnienie się, że jest ono gotowe, aby pójść do przedszkola.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, twoje dziecko natychmiast je odbierze. Tak więc, w wielki dzień, zachowaj pełny uśmiech na twarzy i bądź pozytywny. To nada Twojemu dziecku świetny ton i uświadomi, że chodzenie do przedszkola jest czymś, co może i powinno sprawiać mu przyjemność 🙂

Zarządzanie łzami

adaptacja w przedszkolu
Najpierw przygotuj się na trochę łez. Jest to scenariusz rozgrywany w przedszkolach na całym świecie. Dziecko krzyczące, trzymające nogi mamy lub taty, nie chcące nawet patrzeć na salę, a tym bardziej wchodzić do niej samemu. Zrelaksuj się – to normalne. Dzieci w tym wieku opierają się na tym co dobrze znają, więc kiedy są umieszczane w nowej sytuacji, często wpadają w panikę.

W przypadku niektórych dzieci płacz nie zaczyna się, dopóki nie zobaczą, jak robią to inne dzieci. To prawie jak presja rówieśników – prawie możesz zobaczyć myśli formujące się w głowie twojego małego: „Jeśli on płacze, to musi być tam coś, przez co powinienem być zdenerwowany”.

W każdym razie płaczące dzieci nie są niczym nowym dla nauczyciela w wieku przedszkolnym. Są szanse, że wdrożono proces radzenia sobie z tą właśnie sytuacją. Podążaj za tym. W większości przypadków będą zachęcać Cię do wyjścia. Prawdopodobnie będzie to najtrudniejsza rzecz, którą musisz zrobić, ale działa.

Dziewięć na dziesięć razy dziecko przestaje płakać w ciągu pięciu minut od odejścia rodzica.

Wrócisz do sali przedszkolnej kilka godzin później, aby znaleźć swoje dziecko, szczęśliwe i zadowolone ze stosu dzieł, których nie może się doczekać, by ci pokazać. Jeśli nauczyciel w przedszkolu nie będzie w stanie uspokoić dziecka, skontaktuje się z Tobą. Zaufaj ich doświadczeniu i wiedz, że mają na względzie dobro Twojego dziecka.

Osiedlenie dziecka

adaptacja w przedszkolu

Jeśli Twoje dziecko było wcześniej w sali (np.na dniach próbnych), skorzystaj z tej wizyty. Wskaż rzeczy, które może zapamiętać – powiedz: „Hej, są te klocki, które układałeś kiedy byliśmy tu ostatni raz. Pamiętasz, jak zbudowałeś tę wielką wieżę? Może mógłbyś to zrobić ponownie”.

Wspaniałą rzeczą w pierwszym dniu przedszkola jest to, że w szatni jest cała grupa ludzi, którzy przechodzą dokładnie to samo co ty. Jeśli pomożecie sobie nawzajem, staje się to o wiele łatwiejsze i znacznie przyjemniejsze.

Pomóż dziecku znaleźć pierwszego przyjaciela. Podejdź do dziecka i jego mamy i / lub taty, wskaż swojemu dziecku i powiedz: „Cześć, to jest Iza. Naprawdę podoba nam się twoja koszula księżniczki. Czy możemy tu usiąść z tobą? Przy odrobinie szczęścia drugi rodzic podchwyci Twój pomysł i przedstawi swoje dziecko.

Wyjście jest najtrudniejszym momentem

Jeśli chodzi o pożegnanie, wyraźny sprzeciw dziecka może utrudnić separację. Zasada numer jeden? Nie pozwól dziecku wyjść z tobą z sali.  .  to, że ​​o wiele trudniej jest wprowadzić go z powrotem. Nauczyciel twojego dziecka będzie prawdopodobnie przy tobie, oferując pomoc i wsparcie.

Może to być kuszące, ale nie wymykaj się, jeśli Twoje dziecko zostanie rozproszone przez inną aktywność. Twoje dziecko musi się dowiedzieć, że przedszkole to miejsce, do którego chodzi bez mamy i taty, a pożegnanie jest częścią tego procesu.

Nie pytaj, czy możesz odejść i nie składaj obietnic, takich jak: „Jeśli zostaniesz tutaj w przedszkolu, kupię ci lody, kiedy cię odbiorę”.

Jeśli twoje dziecko ma się dobrze pierwszego dnia, bądź przygotowana – jeszcze nie wyszedłeś z lasu. Niektóre dzieci idą do przedszkola tak szczęśliwe, jak to tylko możliwe i wszyscy są zadowoleni. Ale potem, znikąd, kilka tygodni w roku szkolnym, twoje dziecko może zacząć płakać, kiedy odejdziesz. To również jest bardzo powszechne. Nowość przedszkola przeminęła, a twoje dziecko zdaje sobie sprawę, że nie ma go z tobą. Zabieraj go do szkoły i podrzucaj zgodnie z ustalonymi godzinami. Najgorsze co możesz wtedy zrobić, to odpuścić i zostawić dziecko w domu. To też minie – uwierz nam!

You may also like

Zostaw komentarz