Start LifestyleDzieciak po godzinach Jak pomóc dziecku polubić szkołę?

Jak pomóc dziecku polubić szkołę?

przez Redakcja
Ubrania marki F&F na rozpoczęcie roku szkolnego, początek roku szkolnego, ubrania na rozpoczęcie roku szkolnego

Za każdym razem, gdy lato zbliża się ku końcowi, dzieci wiedzą, co to oznacza. To złe „słowo”: szkoła. Fuj! Ale szkoła nie musi być synonimem strachu i wstrętu dla waszych dzieci. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko po raz pierwszy poszło do szkoły, czy też ukończyło już kilka klas, pomóż mu cieszyć się szkołą, korzystając z naszych porad.  „Postawa rodzica jest zaraźliwa”, więc zachęcanie dzieci do szkoły zaczyna się od ciebie.  Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz skierować swoje dzieci na właściwe tory, by przeżyły udany rok szkolny.

Jak pomóc dziecku polubić szkołę?

1. Bądź wzorem do naśladowania

Jako rodzic często jesteś najbardziej wpływowym nauczycielem w życiu swojego dziecka. Kiedy rodzice czytają książkę lub biorą udział w zajęciach edukacyjnych dla dorosłych, modelują, że wszyscy nadal się uczą – co jest jednym ze sposobów na zaszczepienie pozytywnego nastawienia edukacyjnego u swoich dzieci.

2. Naucz dziecko szacunku

Przypomnij sobie, kiedy byłaś w szkole – prawdopodobnie miałaś nauczycieli, których absolutnie kochałaś, ale również takich których nie lubiłaś. Niezależnie od uwielbienia (lub lekceważenia) niektórych nauczycieli, zawsze uczono cię szanować starszych. Te same wartości powinny zostać zaszczepione u waszych dzieci. Mów z szacunkiem o nauczycielach, aby dzieci szanowały ich i były im posłuszne.

3. Zachęć do bycia aktywnym

Szkoła to nie tylko czas spędzany w klasie – to także zabawa po szkole, niezależnie od tego, czy jest to sport, czy inne zajęcia. Zachęć swoje dzieci do realizowania swoich zainteresowań poza lekcjami, a da im to coś innego, na co mogą się oczekiwać po zakończeniu dnia szkolnego.

4. Nie przytłaczaj dziecka zajęciami

Lekcje muzyki, treningi piłki nożnej, zajęcia plastyczne, turnieje karate. Wiele dzieci jest tak przeładowanych, że potrzebujesz prawdziwego osobistego asystenta, aby pomógł Ci w organizacji. Twoje dziecko może pokochać wszystkie zajęcia pozaszkolne, ale nie doprowadź do tego, by Twoje dziecko było przytłoczone. Wszystkie dzieci potrzebują czasu na przerwę. Porozmawiaj z dziećmi o różnych zajęciach, w których uczestniczą, o tym co naprawdę lubią robić i co można usunąć z harmonogramu.

5. Pozwól dziecku dokonać wyboru

Praca domowa jest dużą częścią przygody szkolnej. Wielu z nas wychowywało się w przekonaniu, że najlepszym miejscem do odrabiania lekcji jest zrobienie tego w samotności, w cichym pokoju, przy schludnym biurku, z zaostrzonymi ołówkami w ręku. Ale wielu dzieciom lepiej odrabia się lekcje na podłodze w sypialni lub siedząc przy stole w kuchni. Dziecko samo wybierze miejsce; po prostu upewnij się, że jest tam stosunkowo nie zaśmiecona powierzchnia, na której można pisać, dobre światło i brak telewizji lub muzyki. Zachęcaj do odrabiania lekcji przed zabawą… Jednak zezwalaj na krótkie przerwy podczas pracy domowej.

6. Zachęcaj do zawierania przyjaźni

Dzieci mają szansę nawiązać przyjaźnie w szkole, ale kontakty towarzyskie nie muszą być silną presją. Nawiązując nowe znajomości, jakość jest ważniejsza niż ilość. Nie zmuszaj dzieci do„ popularności ”, zawierania mnóstwa przyjaźni. Raczej zachęcaj do kilku znaczących relacji.

7. Miej otwarty umysł w każdym momencie

Zachowaj atmosferę w domu zrelaksowaną, otwartą i zachęcającą, aby dzieci przychodziły do ​​ciebie z konfliktem lub problemem w szkole. Zamiast siadać i konfrontować się z dzieckiem, lub zmuszać go do uzewnętrzniania się, zastosuj formę terapii poprzez zabawę, w którą zaangażujesz dziecko, a następnie od niechcenia poruszysz temat, który chcesz omówić.

You may also like

Zostaw komentarz