Start LifestyleDzieciak po godzinach Sharenting – niebezpieczny trend w mediach społecznościowych

Sharenting – niebezpieczny trend w mediach społecznościowych

przez Redakcja

Media społecznościowe są dziś niezwykle popularne. Rodzice publikują zdjęcia, filmy i przeróżne statusy na popularnych platformach, takich jak Facebook, Instagram i TikTok. Większość treści publikowanych online przez rodziców dotyczy ich przyjaciół i rodziny. Jednak niektórzy rodzice przekraczają granicę i udostępniają zbyt wiele informacji osobistych o swoich dzieciach w Internecie. To udostępnianie w mediach społecznościowych, często określane jako „sharenting”, może w rzeczywistości narażać dzieci na ryzyko. Poniżej omawiamy, czym dokładnie jest sharenting, plusy i minusy z tym związane oraz co rodzice mogą zrobić, aby się ograniczyć.

Co to jest Sharenting?

Sharenting ma miejsce, gdy rodzic udostępnia treści w mediach społecznościowych na temat osobistych chwil i informacje na temat swojego dziecka. Można to rozszerzyć na dziadków, ciotki, wujków i innych bliskich krewnych dziecka. Sharenting jest szczególnie popularny wśród młodych mam, które chcą dzielić się każdą chwilą dorastania swojego dziecka w Internecie.

Dlaczego sharenting jest niebezpieczny?

  • Ujawnianie danych osobowych dotyczących Twojego dziecka.

Ogólna zasada online mówi, że dana osoba posiada wszelkie prawa do publikowanych informacji. Obejmuje to również dane osobowe dziecka opublikowane przez rodziców. Gdy informacje o dziecku, takie jak jego urodziny, ulubiony kolor i drużyna sportowa, w której gra, są udostępniane online, nie można ich „uprywatnić”. Są one dostępne dla reklamodawców, oszustów, hakerów, seksualnych drapieżników, złodziei tożsamości i innych przestępców internetowych.

  • Inni mogą udostępniać zdjęcia Twojego dziecka w Internecie

Podobnie jak w przypadku informacji o dziecku, po udostępnieniu ich zdjęć w Internecie, wszyscy mogą je zobaczyć. Każdy może pobrać lub przesłać zdjęcie dziecka z konta w mediach społecznościowych. Następnie można go opublikować w dowolnym miejscu w Internecie, w tym w witrynach pornograficznych.

  • Oznaczanie lokalizacji dziecka

Wiele platform mediów społecznościowych daje rodzicom możliwość oznaczenia swojej lokalizacji podczas publikowania. Na przykład oznaczenie boiska gry sportowej dziecka lub miejsca, w którym chodzi do kina. Oznaczanie lokalizacji może pozostawić ślad dla przestępców seksualnych i prześladowców, którzy mogą zaatakować Twoje dziecko w prawdziwym życiu.

  • Negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne dziecka

W przeciwieństwie do tego, w co wierzy wielu rodziców, publikowanie postów na temat dzieci bez ich wiedzy może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie psychiczne. Gdy zobaczą post w przyszłości, mogą czuć się zawstydzeni, wściekli lub zdenerwowani. Na przykład umieszczając kilka zdjęć częściowo nagich w mediach społecznościowych. W przyszłości zdjęcia te mogą być zawstydzające i stanowić zagrożone.

  • Może mieć wpływ na przyszłość Twojego dziecka

Wierz lub nie, treści, które udostępniasz na temat swojego dziecka, mogą negatywnie wpłynąć na ich przyszłość. Obejmuje to przyjęcie do szkół wyższych i rekrutację do pracy. Podmioty te często patrzą na czyjąś historię mediów społecznościowych i ślad cyfrowy, co można sprawdzić za pomocą prostej wyszukiwarki Google. Twoje „niewinne” posty na temat Twojego dziecka w mediach społecznościowych mogą się pojawić i spowodować utratę pracy lub wpłynąć na jego sytuację szkolną.

 

Czy sharenting może być dobry?

Tak, sharenting nie jest taki zły. Sharenting to sposób, w jaki rodzice mogą powiadomić swoich przyjaciół i rodzinę o tym, co dzieje się w ich rodzinie. Jest to w porządku, o ile rodzic działa odpowiedzialnie podczas udostępniania treści online. Kilka prostych pytań, które wszyscy rodzice powinni sobie zadać przed opublikowaniem treści swoich dzieci w Internecie, obejmują:

Czy naprawdę powinienem to publikować? Czy naprawdę muszę?
Czy moje dziecko będzie zdenerwowane ze względu na opublikowanie tego?
Czy powinienem poprosić o zgodę mojego dziecka przed opublikowaniem tego?
Czy zgadzam się z tym, że ktoś opublikuje to zdjęcie lub film w Internecie?
Komu chcę pokazać ten post?

5 porad, jak ograniczyć sharenting

  • Zastanów się przed wysłaniem

Zastanów się, zanim opublikujesz i zadaj sobie pytania, które zostały wcześniej wymienione. Czy naprawdę powinieneś to publikować i czy jest to konieczne? Czy istnieje sposób na zmianę mojego postu, aby mniej ujawniał życie osobiste mojego dziecka?

  • Unikaj publikowania jakichkolwiek zdjęć zawstydzających Twoje dziecko

Jak powiedzieliśmy wcześniej, zdjęcia, które publikujesz, można łatwo pobrać i dodać do różnych stron internetowych. Aby temu zapobiec, przede wszystkim unikaj udostępniania zawstydzających zdjęć swojego potomka, nawet jeśli jest on jeszcze dzieckiem.

  • Nie ujawniaj danych osobowych ani lokalizacji swojego dziecka

Podczas publikowania nie oznaczaj lokalizacji ani danych osobowych dziecka, takich jak jego pełne imię i nazwisko, adres itp. Utrzymuj swoje posty tak niejasne, jak to możliwe. Na przykład zamiast podawać nazwę drużyny sportowej dziecka i oznaczać boisko, na którym gra, po prostu wspomnij, że Twoje dziecko zrobiło dzisiaj niesamowitą robotę.

  • Upewnij się, że Twoje konta są prywatne

Aby mieć pewność, że niepożądane osoby nie będą widziały Twoich postów w mediach społecznościowych, upewnij się, że Twoje konta są ustawione jako prywatne. W ten sposób tylko ci, których jesteś przyjacielem lub którym pozwalasz się obserwować, mogą zobaczyć Twoje posty.

  • Sprawdź, kto może wyświetlać Twoje posty

Jedno z pytań, które musisz sobie zadać przed opublikowaniem, brzmi: komu chcę pokazać ten post? Na wielu platformach społecznościowych możesz określić, komu chcesz wyświetlić pojedynczy post. Czasami możesz nawet wybrać pojedyncze osoby, które mogą zobaczyć tylko post.

W zależności od twojego poglądu na sharenting, może być dobry lub zły. Jest to praktyka internetowa, która nie zniknie, dopóki istnieje Internet i media społecznościowe. Najważniejsze z tego wszystkiego jest to, że jeśli zamierzasz dzielić się czymkolwiek, w tym swoim dzieckiem, online, zastanów się i oceń to przed opublikowaniem.

You may also like

Zostaw komentarz