Start LifestyleKącik zabawkowicza Sprytne zabawki – największe hity i kity

Sprytne zabawki – największe hity i kity

przez Patrycja Hoffmann
Sprytne zabawki dla dzieci, logiczne myślenie

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, dlatego stale musi być rozwijana. Rodzice powinni inwestować w zabawki i gadżety, które będą wpływały na zmysły, a także stosowały różnego rodzaju zasady fizyki, chemii, biologii. Dzięki temu już od najmłodszych lat wprowadzimy w domu element nauki przez zabawę, co w przyszłości może mieć bardzo pozytywne skutki i pozwoli w łatwy sposób rozumieć świat. Już jakiś czas temu na rynku pojawiły się sprytne zabawki, które doskonale wpływają na dzieci. Czy jest to jedynie internetowa moda? A może naprawdę się sprawdzają? Które z nich są prawdziwym hitem, a które nie nadają się dla dzieci?

Sprytne zabawki – co to jest?

Sprytne zabawki to takie atrakcje dla dzieci, które rozwijają maluchy na różnych płaszczyznach. Wykorzystują zjawiska fizyczne, chemiczne i tym podobne, które zastosowane w zabawkach tworzą niesamowite rozwiązania. Dzięki nim dzieci zaczynają zastanawiać się i szukać odpowiedzi na pytanie „jak to jest możliwe?”. Następnie obserwują dokładnie to, co się wokół nich dzieje i same chętnie szukają odpowiedzi. Sprytne zabawki swoją nazwę zawdzięczają temu, że wymagają błyskotliwych reakcji dzieci, ale też dorosłych. Prawda jest taka, że takie cuda mogą wykorzystywać zarówno rodzice jak i dzieci, ponieważ dla obu stron będzie to interesujące i magiczne przeżycie. Wspólnie spędzony czas, a także wyjątkowa rozrywka sprawi, że być może całe rodziny znajdą swoją pasję. Wybraliśmy propozycje, które od razu wpadną w oko wszystkim tym, którzy są głodni wrażeń i ciekawych rozwiązań, a także te, na które można zwrócić nieco mniejszą uwagę.

Sprytna plastelina

Każdy z nas pamięta szkolne zajęcia z plasteliną. Szybko brudziła ręce, a kiedy pomieszało się jej kolory dostawała szarobury odcień. Sprytna plastelina jest doskonałym rozwiązaniem dla dziecka. Przede wszystkim nie ogranicza wyobraźni – może być ciśnięta o podłogę, a wtedy odbije się jak prawdziwa piłka. Można też stworzyć z niej wymarzony kształt, a następnie uderzyć w nią młotkiem (tylko pod kontrolą rodziców), a ta rozsypie się jak prawdziwe szkło, w rękach rozrywa się natomiast jak papier. Plastelina ta została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych, nadaje się dla dzieci już od trzeciego roku życia! Nigdy nie zasycha, nie pozostawia tłustych śladów i można ją wielokrotnie wykorzystywać. Na rynku odnajdziemy taką plastelinę w różnych kolorach, z dodatkiem brokatu, świecącą w ciemności, niewidzialną, czy też namagnesowaną z dołączonym w zestawie magnesem! Pomyślcie sobie, że wyobraźnia rodziców właśnie ruszyła, a co stanie się z dziećmi, kiedy takie sprytne zabawki trafią w ich ręce?

Sprytne zabawki dla dzieci, logiczne myślenie

Zabawki kinetyczne

Prawa fizyki wcale nie muszą być skomplikowane, kiedy odpowiednio je rozgryziemy. Zafascynowanie konstrukcjami takimi jak Atom Kinetyczny, czy Orbita Kinetyczna na pewno w przyszłości będzie owocowało zainteresowaniem tą trudną dziedziną nauki. Być może w pierwszej chwili dzieci nie będą do końca wiedziały jak działają takie sprytne zabawki, które raz wprawione w ruch nie zatrzymują się nigdy (chyba, że wyczerpią się baterie) i poruszają się w różnych kierunkach. To świetne, hipnotyzujące i przyciągające wzrok zabawki, które będą intrygowały dzieci już od najmłodszych lat. Działającą mniej więcej na tych samych zasadach zabawką jest kinetyczne koło. To takie jojo, które porusza się na metalowej konstrukcji, zamiast na sznurku. W pierwszej chwili wygląda mało atrakcyjnie i pewnie nie od razu zainteresuje młodego zdobywcę świata. Jednak po zaprezentowaniu możliwości takiej zabawki gwarantujemy kilka godzin niesamowitych przygód i dociekania na jakiej zasadzie działa to cudo.

Sprytne zabawki dla dzieci, logiczne myślenie

Trójwymiarowe puzzle

Układanie trójwymiarowych puzzli jest z pewnością o wiele atrakcyjniejsze niż tworzenie wzorów na płaskim podłożu. Te sprytne zabawki wcale nie są aż tak sprytne i nie muszą spodobać się każdemu dziecku. Wiek przeznaczenia to +3 lata, niemniej jednak ułożenie prawie 300 elementów może być dla malucha nudne, żmudne i trudne. Nie do końca zachęcają też wzory, które dzieciom w pierwszych latach swojego życia nie będą zbyt wiele mówiły. Big Ben, Empire State Building i Krzywa Wieża są mało atrakcyjnymi konstrukcjami dla dzieci. My nie jesteśmy do końca przekonani, czy akurat takie puzzle wśród innych, o wiele ciekawszych propozycji będą w stanie zachwycić małego brzdąca. Być może tym razem tradycyjne rozwiązania okażą się lepsze, a trójwymiarowe, skomplikowane budowle sprawdzą się dla rodzica?

Sprytne zabawki dla dzieci, logiczne myślenie

Rysujący Robot

Technologia idzie cały czas naprzód, ale to nie znaczy, że wszystko, co nowe jest od razu najlepsze. Sprytne zabawki to również roboty, które łączą tradycję i nowoczesne technologie. Cały zestaw przeznaczony jest dla dzieci +8 lat. Konstrukcja robota przygotowana jest tak, że stanowi duże wyzwanie dla dziecka, a jednocześnie nie jest skomplikowana na tyle, by nie była możliwa do złożenia. Po samodzielnym stworzeniu robota wystarczy zainstalować mu narzędzia do rysowania (flamastry, ołówki), a on stworzy na kartce kolorowe wzory. Czy to jest ciekawa zabawka? To zależy, czy dziecko będzie zainteresowane takim obrotem sprawy. Czasami lepiej jest, gdy maluch sam weźmie do rączki długopis lub kredkę i stworzy własny, unikatowy rysunek, który może później przekazać mamie, tacie albo dziadkom. Z drugiej strony ćwiczenie myślenia przestrzennego podczas budowania na pewno może okazać się pomocne, ale i jednorazowe.

Sprytne zabawki dla dzieci, logiczne myślenie

Podpowiadamy gdzie znaleźć sprytne zabawki

Internet jest pełen propozycji takich sprytnych zabawek dla dzieci. Jedne wykonane są z bezpiecznych materiałów przeznaczonych dla maluchów, inne zaś to słabej jakości podróbki za kilka groszy. Na stronie SprytneZabawki.pl znajdziecie markowe propozycje od sprawdzonych dostawców, czyli dokładnie to, czego powinni poszukiwać rodzice. Tam szczególny nacisk kładziony jest na jakość. Świat niesamowitych zabawek, kinetycznego piasku, czy magicznych baniek mydlanych, które można dotykać ręką będzie właśnie tym, czego potrzebujecie. Każdy zakup powinien być jednak dobrze przemyślany i dostosowany do potrzeb dziecka. Nie ma sensu na siłę próbować przekonywać dzieci, że jakaś zabawka jest ciekawa. Lepiej samemu pomyśleć czy zabawka jest odpowiednia do wieku i czy wzbudzi konkretne zainteresowanie, a może będzie tylko jednorazową przygodą i zostanie rzucona w kąt. My przygotowaliśmy nasze największe hity i kity! Teraz czekamy na Wasze zdanie i komentarze w tej sprawie. Macie jakieś sprytne zabawki w swoim domu?

You may also like

3 komentarze

Sami 13 lutego 2018 - 20:36

Akurat ta plastelina wyglada mega ciekawie i jestem nią zainteresowana. Tym bardziej, że można wybrać taką świecąca w ciemności! Czy strona, którą polecacie jest sprawdzona?

Odpowiedz
Martyna 13 lutego 2018 - 21:09

Oczywiście – polecamy 🙂

Odpowiedz
Marcysia 13 lutego 2018 - 20:44

To prawda, że te przestrzenne puzzle są dość nudne dla dzieci i stanowią jednorazową zabawę. My wolimy zdecydowanie zabawki, które czegoś uczą, na przykład wahadło Newtona. To coś w rodzaju tych kinetycznych zabawek.

Odpowiedz

Zostaw komentarz