Szkoła rodzenia

przez Redakcja
szkoła rodzenia czy warto

Wiele z nas, zastanawia się, czy warto uczęszczać do takiej szkoły. Czy to w ogóle coś da? Jak wyglądają zajęcia? Jaki koszt takiej szkoły. Szkoła rodzenia ma za zadanie przygotować przyszłych rodziców do narodzin pierwszego czy kolejnego dziecka. Na takich zajęciach będziemy wykonywać różne ćwiczenia gimnastyczne, jak i nauczymy się podstawowych zasad karmienia piersią. Jakie są jej wady i zalety. Poznamy również jak poprawnie pielęgnować dziecko i jak przebiega poród.

W jakim terminie zapisać się do szkoły rodzenia?

Zastanawiasz się, w jakim czasie najlepiej zapisać się na takie zajęcia? Najlepszym okresem będzie koniec II trymestru, a początek III. Kobieta w tym czasie ma najwięcej siły i ochoty na ćwiczenia. Ciężarna jest wtedy też wystarczająco wypoczęta, a brzuch nie zaczyna jeszcze, aż tak bardzo nam przeszkadzać podczas zajęć. Zajęcia odbywają się przeważnie od 2 do 3 miesięcy. Powinniśmy pamiętać, aby nie zapisywać się już po 30 tygodniu ciąży, ponieważ wtedy nie zdarzymy wykonać całego kursu. Szkoły rodzenia oferują również zajęcia weekendowe tj. Sobota-niedziela. Wyróżniamy 3 plany zajęć, jakie mogą występować w szkołach:

1.     Zajęcia podstawowe- trwają przez 9 spotkań. Każde spotkanie trwa około 3 godzin i odbywa się raz w tygodniu.

2.     Zajęcia intensywne- trwają przez 16 spotkań po 2 godziny i odbywają się 2 razy w tygodniu.

3.     Zajęcia wakacyjne- trwają przez 6 spotkań, każde z nich trwa 3 godziny i odbywa się aż 3 razy w tygodniu.

Zazwyczaj w szkole rodzenia mamy określoną liczbę miejsc, po to, aby każdy czuł się komfortowo. Wiadomo, że lepiej jest ćwiczyć w mniejszej grupie i mieć więcej intymności niż w większej, tłocznej grupie. Na zajęcia możemy zabrać ze sobą partnera, mamę, przyjaciółkę czy siostrę. Nie jest wymagane, że musi być to ojciec dziecka. Nie każdy mężczyzna marzy, aby uczestniczyć w takich zajęciach, chociaż zdarzają się wyjątki ????.

Harmonogram zajęć w szkole rodzenia

Szkoła rodzenia pozwoli przygotować się rodzicom do przyjścia nowej osoby w naszym domu, czyli naszego maleństwa.  Pomoże przygotować się nam do odpowiedzialności rodzicielskiej, dzielenia się obowiązkami. Nie będzie w naszym domu już tylko ja i Ty, ale również będzie osoba trzecia, która po urodzeniu stanie się naszym oczkiem w głowie. Jednak mimo tego, nie powinniśmy zapominać w tym czasie też o sobie. Nauczy nas cieszyć się rodzicielstwem, byciem rodzicem, wspólnych spacerów i innych czynności podczas opieki razem nad dzieckiem. Pojawienie się dziecka w domu, tworzy zazwyczaj mocniejszą więź oraz uczucie, jakie panuje między nami. W szkole rodzenia dowiemy się o:

·       Psychologii ciąży- gdzie dowiemy się, dlaczego przyszła mama ma wahania nastroju.

·       Przebiegu ciąży i jej poród.

·       Łagodzenie bólu w czasie porodu.

·       Prawidłowym oddechu.

·       Opiece nad noworodkiem- jak powinniśmy kąpać maleństwo, jak pielęgnować pępuszek, oraz ciało noworodka.

·       Co to jest połóg.

·       Karmieniu piersią.

·       Prawach mam, wychowujących samotnie dzieci.

·       Jak wrócić do formy po porodzie.

O wszystkim możemy dowiedzieć się również z różnego rodzaju czasopism czy Internetu. Jednak nie zawsze mamy je dokładnie rozpisane i zgodne z prawdą. Dlatego warto zastanowić się nad taką możliwością zajęć. Nie trwają długo, więc każda z nas znajdzie może choć troszkę czasu na taką szkołę. Wiadome jest to, że nie każda kobieta w ciąży będzie mogła w nich uczestniczyć, ze względu na zalecenie lekarza, które wyraźnie będą mówić, że kobieta powinna leżeć dla dobra dziecka i samej siebie.

Czy warto zapisać się na kurs przy drugim dziecku?

Do szkoły rodzenia możemy zapisać się przy pierwszym, jak i przy drugim czy kolejnym dziecku. Jeśli od urodzenia dziecka upłynął już spory czas, to możemy dowiedzieć się na zajęciach co się zmieniło w prawie kobiety w ciąży czy przepisach. Możemy na zajęciach spotkać osobę, która ma ten sam termin wyznaczony co my, połączy nas wtedy więź, wsparcie, a może i nawet przyjaźń. Możemy opowiedzieć o swoich wcześniejszych przeżyciach czy trudnościach w trakcie porodu. Żeby uniknąć podobnych sytuacji, osoba prowadząca pomoże nam rozwiać obawy przed kolejnym dzieckiem i będzie nam łatwiej.

 Ile kosztują zajęcia?

Zastanawiasz się, jaki jest koszt takich zajęć? Większość szkół rodzenia jest finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak, gdy zdecydujemy się na wizytę w prywatnej szkole rodzenia, kwoty mogą wahać się między 50 zł, a nawet 500 zł. Gdy już zdecydujemy się na uczęszczanie na takie zajęcia, konieczne będzie dostarczenia zaświadczenia wystawionego przez ginekologa o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. W czasie ciąży mamy różne dolegliwości, które podczas zajęć fizycznych mogą źle wpłynąć na naszą ciążę, dlatego warto upewnić się, czy aby na pewno możemy korzystać z takiego kursu.

You may also like

Zostaw komentarz