Start LifestyleDzieciak po godzinach Opryszczkowe Zapalenie skóry – choroba Duhringa

Opryszczkowe Zapalenie skóry – choroba Duhringa

przez Redakcja
opryszczkowe zapalenie skóry u dzieci

Choroba Duhringa jest to opryszczkowe zapalenie skóry, które występuje w reakcji styczności z glutenem. Nie ma szczepionek na tę chorobę ani nie możemy wcześniej się od niej uchronić. Na ciele pacjenta powstają liczne pęcherze oraz grudki. Leczenie tej choroby nie jest aż tak skomplikowane. Polega na usunięciu i wyeliminowaniu glutenu z naszej codziennej diety.

Objawy choroby Duhringa

Choroba Duhringa często atakuje dzieci w wieku młodzieńczym, jak i dorosłych. Szacuje się, że najczęściej pojawia się między 14, a 40 rokiem życia. Objawy choroby mają charakter dermatologiczny. Przejawia się to pęcherzami lub wypukłymi grudkami obsypanymi nasze ciało. Choroba powstaje wskutek nietolerancji glutenu w naszym organizmie. Takiej wysypce najczęściej towarzyszy pieczenie skóry oraz swędzenie. Wysypka pojawia się niemal na całym ciele, począwszy od twarzy, pleców, sięgając kolan i stóp. Objawami towarzyszącymi chorobie jest również poczucie osłabienia, depresja, a nawet niedokrwistość. Często możemy się spotkać ze zniszczonym szkliwem zęba.

Leczenie choroby Duhring

Przed postawieniem diagnozy przez lekarza, doktor zleci nam listę badań do upewnienia się o chorobie. Pierwszym badaniem, jakie nas czeka to:

-biopsja- lekarz ma za zadanie pobrać fragment skóry niezakażonej wykwintami. W tym przypadku lekarz zleci badanie histologiczne oraz immunopatologiczne.

-wycinek jelita- za pomocą endoskopu- tak zwanej rurki zakończoną kamerą lekarz będzie musiał nam wprowadzić do jelita cienkiego, aby następnie móc pobrać jego wycinek.

Za nim lekarz rozpocznie leczenie choroby, będziemy zmuszeni przejść na ścisłą dietę bezglutenową. Coraz więcej mamy na rynku produktów bezglutenowych. Takie produkty najczęściej mają na opakowaniu przekreślonego kłosa. Następnym krokiem będzie wyeliminowanie ze swojej diety jodu. Pieczenie skóry znika już po 2-3 dniach stosowania leków farmakologicznych.  Lekarz przepisze nam lek o nazwie Dapson, który ma właśnie za zadanie pozbycia się z naszej krwi przeciwciał i uspokojenie wysypki.

Powikłania w czasie jak i po chorobie

Po zakończeniu, jak i w trakcie trwania terapii, pacjent musi być pod stałą kontrolą lekarza. Pacjent narażony jest na powikłania po terapeutyczne, dlatego powinien co jakiś czas wykonywać badania kontrolne. Powikłaniami w czasie leczenia dapsonem są:

·       Uszkodzenie wątroby

·       Anemia

·       Uszkodzenia nerek

·       Obniżenia leukocytów w organizmie

·       Żółtaczka

Choroba Duhringa może towarzyszyć nam przez całe życie. Przebieg jest wieloletni, a choroba nawrotowa. Istnieje również ryzyko zaostrzenia się choroby. Dlatego właśnie należy pamiętać o badaniach kontrolnych i być pod opieką specjalisty dermatologa. Chorobie Duhringa nie da się wcześniej zapobiec.

Czy opryszczka może występować u maluchów?

Opryszczkowe zapalenie skóry występuje u dzieci od 14 roku życia i leczy się w ten sam sposób co osobę dorosłą. Ale nie mamy powodu do radości, że naszych najmniejszych pociech coś ominie.  Niemowlaki są narażone na opryszczkę czasem nazywaną -zimnem. Jest to wirus wywołany przez bakterię HSV-1. Im dziecko mniejsze, tym poważniejsza jest choroba i ciągnie za sobą wiele konsekwencji. Dziecko narażone na opryszczkę jest już od 6 miesiąca. Najczęściej zaraża się ją od osoby chorującej na nią, poprzez pocałunek, picia z jednego kubka, a nawet jedzenia tymi samymi sztućcami.

Jakie są objawy i jak leczyć?

Opryszczka najczęściej występuje w okolicach warg czy nosa. Objawia się świądem i zaczerwienieniem. Następnie pojawiają się w tym miejscu małe pęcherzyki wypełnione tak zwanym płynem surowiczym.  Dziecko w tym czasie może być bardzo rozdrażnione, niechętnie pije czy chce spożywać pokarm. Musimy uważać, aby nasza pociecha nie drapała gojących się miejsc, ponieważ dopóki one same nie znikną, cały czas możemy je rozprzestrzeniać, mając bakterie i wirusy na rączkach. Opryszczce najczęściej towarzyszy wysoka gorączka, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, nasilony ślinotok, jak i nawet nabrzmiałe dziąsła czy język. Gdy zobaczymy u swojego dziecka coś podobnego, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zazwyczaj opryszczka u dzieci trwa od 10 do 2 tygodni.  Leczenie małego dziecka nie jest takie proste, często wymaga hospitalizacji, a nawet podania kroplówki, gdy nie chce jeść i pić. Lekarz stosuje leki łagodzące ból, leki przeciw gorączkowe, czy okłady na miejsca obrzmiałe.

Powikłania po opryszczce u dziecka

Powikłania u takich maluchów są niestety bardzo ciężkie. Mogą doprowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych czy padaczki. Opryszczka u tak małych dzieci jest bardzo groźna, ponieważ nie mają jeszcze aż tak rozwiniętego mózgu. Każde dziecko przechodzi inaczej jedno bez powikłań drugie z ciężkimi skutkami, które mają wpływ na dalsze życie. Dlatego powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, aby można było podjąć szybkie leczenie. Niestety, lekarz nie jest w stanie przewidzieć na ile dziecko jest odporne i jak zniesie leczenie.

You may also like

Zostaw komentarz