Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Tablica motywacyja – idealna do kontroli dziecięcych obowiązków

Tablica motywacyja – idealna do kontroli dziecięcych obowiązków

przez Redakcja

Ile razy myślałaś sobie patrząc na swoje maluchy „Jak ja bym chciała być znów dzieckiem, bawić się beztrosko i o nic nie martwić”. Jednak czy dzieciństwo jest tak zupełnie beztroskie? Albo inaczej – czy powinno takie być? Naukowcy twierdzą, że im szybciej dzieciaki nauczą się obowiązków, tym lepiej poradzą sobie w dorosłym życiu. Kobiety szybciej odnajdą się w codziennych czynnościach, zaś panowie nie wyrosną na takich „z dwiema lewymi rękami” 😉 Więc wiemy już, że obowiązki powinny być – jednak jak odpowiednio dopasować je do wieku i kiedy zacząć je egzekwować?

Podział obowiązków wg wieku dziecka

Znaleźliśmy w sieci ciekawą grafikę, która prezentuje podział obowiązków dziecięcych wg wieku dziecka. Podobnych grafik, a także rozpisek jest wiele – jednak wszystkie mówią mniej więcej to samo. Obowiązki należy wprowadzać dziecku już od 2-3 roku życia! Początkowo są to codzienne czynności, które odpowiednio egzekwowane będą skutkować w przyszłości ułatwieniem codziennego funkcjonowania z dzieckiem. Zajrzyjmy do naszej grafiki.

obowiązki dziecka wg wieku

Więc tak – zaczynając od najmłodszych dzieciaków – to one zazwyczaj najchętniej pomagają rodzicom w wielu czynnościach, co więcej – one cieszą je bardziej, niż zabawa ich własnymi zabawkami. Dlatego warto wykorzystać ten moment, by nauczyć ich dobrych nawyków. Z pewnością należy do nich posprzątanie po zabawie, wyrzucenie własnych śmieci, czy nawet umycie zębów. Jak mówi przyszłowie „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Czyli im więcej nauczymy dziecko, tym mniej będziemy musieli za nie robić w przyszłości 😉 Z wiekiem obowiązków oczywiście przybywa – zgodnie z tabelką dzieci w wieli 12 lat powinny nas już wyręczać we wszystkim! 😉 Przyznajcie się – kto sobie wychował takiego małego domowego cyborga? 🙂

Wymagaj, ale i nagradzaj

Wiadomo – nie można dać się zwariować – dziecko to dziecko i zasługuje na dzieciństwo. Dlatego nie mówimy, że powinnyście wymagać wcześniejszego wstawania, by posprzątało jeszcze w domu przez wyjściem do przedszkola/szkoły 😉 Jednak fajnie jest, kiedy ma swoje obowiązki, które respektuje i wykonuje. Oczywiście – należy go chwalić za wszystko, tak, by poczuł, że to co robi jest ważne i ktoś to docenia. Zakres obowiązków ustalcie wspólnie z dziećmi – może warto zrobić jakąś listę w widocznym miejscu? Świetnym rozwiązaniem jest również tablica motywacyjna.

Tablica motywacyjna dla dziecka

Zakres obowiązków oraz ich dzienną realizację możecie kontrolować wspólnie za pomocą tablicy motywacyjnej. Stwórzcie własną listę rzeczy, którą dziecko powinno dziennie wykonywać, a wieczorem wspólnie sprawdźcie ich realizację. Co może znaleźć się na takiej liście? Przykładowo – umycie zębów rano/wieczór, samodzielne ubranie się, chętnie pójście do przedszkola/szkoły, odrobienie zadania domowego, posprzątanie swojego pokoju, przypilnowanie młodszego rodzeństwa, odłożenie brudnych ciuchów do kosza na pranie, wieczorna modlitwa itp. Skąd wziąć tablicę motywacjną? Możecie ją wspólnie stworzyć z dzieckiem i dziennie zmieniać część kontrolną, bądź też kupić gotową.

Tablica motywacyjna – nasze propozycje

Bardzo interesującą tablicę motywacyjną znajdziemy w sklepie internetowym fifishop.pl – magnetyczna tablica odpowiedzialności. Pierwsza część jest podzielona na pola: Responsibility – goal (odpowiedzialność – cel) oraz dni tygodnia (po angielsku). Druga częśc to po prostu biała tablica magnetyczna. W zestawie znajdziecie również aż 133 magnesy, a wśród nich:

tablica motywacyjna dla dziecka

  • magnesy z opisem czynności np. odrób pracę domową, bądź miły, zaopiekuj się zwierzakiem, posprzątaj pokój itp.
  • magnesy z pochwałami np: wspaniale, super star, dziękuję
  • magnesy ze znaczkami (po to aby uzbierać np. 7 znaczków za codzienne ścielenie łóżka) np. słoneczka, pieski, gwiazdki, piłki i inne
  • 4 magnesy puste, na których możecie napisać lub narysować własne cele

Całość w bardzo kolorowej oprawie po to, aby zachęcić dziecko do wspólnego realizowania wytyczonych celów. Dzięki tablicy uczysz dziecko odpowiedzialności i wzmacniasz jego motywację do codziennej pracy. Dodatkowo dziecko może samo dobrze się bawić wybierając własne zadania do zestawu i znaczki, które będzie otrzymywać za ich realizację. Przyczepianie codziennie znaczków może być Waszą prywatną ceremonią.

tablica motywacyjna dla dziecka

Tańsza i prostsza wersja również dostępna w fifishop to ścieralna tablica dobrego zachowania marki Alexander. Używanie tablicy najlepiej rozpocząć od poniedziałku. Dzień wcześniej należy wspólnie, razem z dzieckiem, uzupełnić pola tablicy. Po całym tygodniu uzupełniania tabelki, dorosły i dziecko zliczają ilość pozytywnych symboli i wpisują sumę punktów okienko pod spodem tabelki. Jeżeli dziecko zdobyło ustalona liczbę punktów to dostaje wcześniej ustaloną nagrodę.

A jak to wygląda w Waszych domach? Czy Wasze dzieci mają swoje obowiązki? W jakim wieku zaczęłyście je egzekwować? Czekamy na Wasze opinie!

You may also like

Zostaw komentarz