Start LifestyleKącik małego czytelnika Audiobook, czyli kiedy nie masz już siły czytać dziecku na dobranoc

Audiobook, czyli kiedy nie masz już siły czytać dziecku na dobranoc

przez Patrycja Hoffmann
Audiobook - alternatywa dla tradycyjnych książek

Czytanie dziecku na dobranoc jest niesamowicie ważną czynnością. Historie, które czytamy maluchowi rozbudzają jego wyobraźnię oraz kreatywność. Dzięki temu może przenieść się w świat fantastycznych stworzeń, bohaterów, którzy mają niesamowite przygody, a także poznawać dobro i zło, ucząc się je rozróżniać już od najmłodszych lat. Ale co wtedy, gdy po całym dniu pracy nie masz siły, by poczytać dziecku? Audiobook załatwi sprawę i przyda się właśnie wtedy, gdy rodzice mają końcówkę energii, a maluszek nie może zasnąć bez historii na dobranoc. Czym właściwie jest audiobook i w jaki sposób można go wykorzystać? Jakie bajki możemy tam znaleźć? Zaraz zdradzimy Wam wszystkie informacje na ten temat.

Audiobook, czyli…

książka mówiona. To po prostu nagranie dźwiękowe, które zawiera tekst jakiejś publikacji książkowej. Zazwyczaj odczytywany jest przez jedną osobę, czyli dokładnie tak jak bajka na dobranoc. W Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno, mniej więcej w połowie lat 30. Wtedy to zostały nagrane bajki Adama Mickiewicza, odczytane przez Mariusza Maszyńskiego, znanego aktora i malarza. Na samym początku były świetną alternatywą dla osób niewidomych, ponieważ książki pisane pismem Braille’a były bardzo obszerne. Obecnie zyskują ogromną popularność nie tylko wśród publikacji dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci. Maluszki mogą słuchać opowieści, które odczytywane są przez znanych aktorów, a przodująca w tym temacie jest aktorka Edyta Jungowska wraz z Piotrem Frączewskim. Czy zatem audiobook to dobre rozwiązanie dla dziecka? Zastanówmy się nad wszystkimi „za” i „przeciw”.

Argumenty za audiobookiem dla dziecka

Wiele osób bardzo popiera wynalazek, jakim jest audiobook. To świetne rozwiązanie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas zabawy maluchy mogą słuchać niesamowitych historii i radosnych piosenek, a wieczorem, kiedy pójdą spać z pewnością będą chciały usłyszeć swoją ulubioną bajkę. Takie nagrania doskonale rozwijają wyobraźnię – nie ma książki, nie ma też obrazka, który może podpowiedzieć jak wygląda sytuacja, a więc dziecko musi dokładnie wsłuchać się we wszystkie szczegóły i w głowie stworzyć swój własny, niepowtarzalny obraz sytuacji. Oprócz tekstu, audiobook posiada dość często muzykę w tle, a więc dziecko rozwija swój zmysł słuchu, poznaje muzykę i możliwości jej dopasowania do tekstu, a więc szybkość, tony niskie i wysokie. Maluch ćwiczy dzięki temu koncentrację. To prawdziwa nauka przez zabawę! Dzięki temu rodzice mogą odpocząć, przy wieczornym świetle nie muszą wytężać wzroku, a dziecko i tak może posłuchać ulubionych historii.

Argumenty przeciw audiobookom dla maluchów

Jeśli są zwolennicy, to muszą znaleźć się również przeciwnicy takiego rozwiązania. I istotnie tak właśnie jest. Każdy przecież pamięta historie opowiadane przez rodziców, czy dziadków w dzieciństwie, całusa na dobranoc, trzymanie za rękę podczas momentu kulminacyjnego bajki. Takich wspomnień nie przyniesie nam audiobook. Poza tym, mimo tego, że takie mówione książki przygotowane są także z myślą o dzieciach, to niejednokrotnie pojawiają się tam trudne i niezrozumiałe słowa. Kiedy bajkę czyta rodzic to jest on w stanie odpowiedzieć na każde pytanie zadane przez maluszka, a jeśli jest to nagranie, to nie zdąży wtrącić małego wyjaśnienia. Dzieci od mniej więcej 4. roku życia są w stanie skupić się na czytanej bajce, natomiast młodsze niekoniecznie. Maleństwa wolą tradycyjne książeczki z obrazkami, które mogą dotknąć, obejrzeć i ułatwić sobie tym samym wyobrażenie całej sytuacji.

Jak wybrać audiobook dla dziecka?

Przed zakupem rodzice powinni zwrócić uwagę na kilka niezbędnych elementów, by maluch chętnie korzystał z tego typu dobrodziejstwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ nikt nie chce, aby płyta leżała i kurzyła się na półce. Przede wszystkim lektor – jego głos musi być przyjemny, ale też zaspokajający różne potrzeby. Inaczej słucha się bowiem kogoś, kto cały czas czyta w jednym tonie, a inaczej, gdy nawet z wiersza potrafi zrobić prawdziwe przedstawienie, który porusza wyobraźnię! Równie ważny jest czas trwania jednej bajki – powinna trwać nie więcej niż 15 minut, a najlepiej w trakcie być przeplatana radosnymi piosenkami. W ten sposób skupimy uwagę dziecka. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ilustrowana książeczka, często dołączona do zestawu. Mniejsze dzieci na pewno będą nią zainteresowane.

Audiobook dla dziecka – nasze propozycje

W gąszczu oferowanych książek mówionych dla dzieci my znaleźliśmy trzy, na które naprawdę warto zwrócić uwagę. Sprawdźcie nasze propozycje poniżej!

Książka z audiobookiem „Mania czy Ania” autorstwa Ericha Kastnera przygotowana przez wydawnictwo Jung-Off-Ska, dostępna w sklepie online. Jest to niesamowita historia o dwóch dziewczynkach, które są do siebie bardzo podobne. Znalazły się na letnich koloniach, między tłumem dzieci i wpadły na szalony pomysł, który może odmienić ich życie. Ale najpierw plan musi się udać. To genialne wydanie, które oprócz słuchowiska zawiera też przepięknie ilustrowaną książkę. Cena to około 45 złotych, ale obecnie można ją znaleźć w korzystnej promocji! To naprawdę jeden z hitów, które pokochają trochę starsze dzieci.

Audiobook - alternatywa dla tradycyjnych książek

Miś zwany Paddington, czytany przez Artura Barcisia, czyli najbardziej znany miś i najprzyjemniejszy głos w bajkach dziecięcych. Przygody misia zachęcą każdego maluszka do odkrywania z nim nowych przygód! Główny bohater pojawia się w Londynie, a na szyi ma powieszoną karteczkę „Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem. Dziękuję”. Czy będzie mu łatwo pokonać wszystkie przeciwności losu? Czy znajdzie swój dom? Maluch dowie się tego wszystkiego , gdy wysłucha całej opowieści. Cena to około 20 złotych i będzie to dobra inwestycja! Jesteśmy o tym przekonani!

Audiobook - alternatywa dla tradycyjnych książek

Kto z dorosłych nie zna bajek Jana Brzechwy? Są przezabawne, poprawiają humor i pomagają maluchom zrozumieć otaczający je świat. Piękna polszczyzna, ale wcale nie taka trudna! 5 płyt CD, mnóstwo fantastycznych lektorów i ponad 6 godzin nagrania to coś, co pokocha Twoje dziecko. Jest to co prawda wersja bez książeczki, ale będzie doskonała dla maluchów około 5. roku życia. Znajdą tam historie, które ich zainteresują i będą chcieli ich słuchać każdego dnia! Cena to około 42 złote w sklepie SMYK, ale za taką ilość treści proponowanych przez Jana Brzechwę naprawdę warto zapłacić!

Audiobook - alternatywa dla tradycyjnych książek

O czym należy pamiętać?

Audiobook może być fantastycznym pomysłem na spędzenie czasu razem z rodzicem. Możecie wieczorem położyć się w łóżku i słuchać wszystkich wspaniałych historii! W razie potrzeby przytulisz malucha i szepniesz mu do ucha kilka słów wyjaśnienia. No i sprawa prawdopodobnie najważniejsza – dziecko nie powinno słuchać audiobooka przez słuchawki! Niech to będzie czas odpoczynku dla całego ciała – również dla uszu!

A czy Wy macie w swoim domu audiobooki?

You may also like

Zostaw komentarz