Start Lifestyle Manualna, elektryczna, soniczna, czyli szczoteczka do zębów dla dziecka!

Manualna, elektryczna, soniczna, czyli szczoteczka do zębów dla dziecka!

przez Patrycja Hoffmann
Szczoteczka do zębów dla dzieci

Nadszedł czas, kiedy należy porozmawiać o higienie jamy ustnej dziecka. W końcu to bardzo ważny temat! Zdrowe ząbki i piękny uśmiech są przecież sprawą priorytetową dla większości rodziców. Edukację warto zacząć już od wczesnych lat, by ten zdrowy nawyk stał się codziennością, a nie przykrym obowiązkiem. Szczoteczka do zębów dla dziecka występuje obecnie w różnych rodzajach, kolorach i tysiącach modeli. Jak zatem w tym gąszczu propozycji wybrać najlepszą, by nie gryźć się w przyszłości, że nie zrobiliście wszystkiego, co było można w tym temacie? Do wyboru są przecież manualne, elektryczne, soniczne propozycje. Jaki wiek jest odpowiedni, by rozpocząć szczotkowanie zębów?

Szczoteczka do zębów

Utrzymanie higieny jamy ustnej jest bardzo ważne już od wielu, wielu lat. Potwierdzają to wykopaliska archeologiczne, w których znaleziono takie akcesoria, jak wykałaczki, nici, rybie ości. Pierwsza szczoteczka do zębów powstała w Chinach, około 1498 roku, była wykonana z roślin, które miały własności bakteriobójcze. Masowa produkcja zaczęła się jednak w 1780 roku w Anglii, natomiast pierwszy patent na szczoteczkę otrzymał H. N. Wadsworth z USA w roku 1850. Konstrukcja była naprawdę interesująca: w kości wywiercano dużą liczbę otworów, w której umieszczano sierść niedźwiedzia. Niestety rozwiązanie to nie sprawdzało się, ponieważ włosie wypadało, nie schło i zawierało dużo bakterii. Zastąpiono je materiałami syntetycznymi. W takiej formie szczoteczka została udostępniona do sprzedaży na początku 1938 roku. Ta historia potwierdza, że dbanie o jamę ustną stało się rzeczą ważną już wiele lat temu. Obecnie na rynku pojawiają się nie tylko szczoteczki manualne, ale także elektryczne i soniczne.

Kiedy zacząć szczotkować zęby?

Już u niemowląt należy zadbać o higienę w jamie ustnej i przemywanie dziąseł jałowym gazikiem zwilżonym wodą. O myciu ząbków możemy natomiast mówić około 1. roku życia. Oczywiście nie jest to takie szczotkowanie, jak u dorosłych. Mają być to jedynie pierwsze próby samodzielnego używania szczoteczki. Maluchy mogą myć zęby dwa razy dziennie, szczególnie przed pójściem spać, by wyrobić sobie dobry nawyk na przyszłość. Edukacja może też dotyczyć używania szczoteczki, to znaczy wskazania jej przeznaczenia – wykorzystuje się ją jedynie do czyszczenia jamy ustnej, a nie innych części ciała. Nie wolno jej żuć, gryźć, jest przystosowana jedynie do mycia ząbków, dziąseł i języka. Taka pierwsza szczoteczka do zębów dla maleństwa musi posiadać miękkie włosie, wygodną rączkę oraz być używana jedynie pod kontrolą rodziców.

Szczoteczka manualna

Manualna szczoteczka do zębów jest tą najprostszą, z którą dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z dbaniem o jamę ustną. Tak naprawdę nie ma tutaj znaczenia znana firma, ani kolorowe dodatki. Oczywiście manualne propozycje dla maluchów muszą spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim muszą być dopasowane do wieku dziecka. Do około 5. roku życia maluchy powinny używać małych szczoteczek, które dopasują się do rączki. Uchwyt może mieć dodatkowo silikonowe pokrycie, co ułatwi trzymanie tego akcesorium. Należy sprawdzić, czy włosie jest miękkie, a krawędzie zaokrąglone żeby nie podrażnić dziąseł oraz zębów. Taką szczoteczkę należy koniecznie wymieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące. Koszt takiego akcesorium to nie więcej niż 15 złotych, dlatego nie jest to duży wydatek. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o pierwszą przygodę z myciem ząbków.

Szczoteczka do zębów dla dzieciSzczoteczka do zębów dla dzieciSzczoteczka do zębów dla dzieci

Szczoteczka elektryczna

Taka szczoteczka do zębów jest przystosowana dla dzieci powyżej 5. roku życia. Nie należy dawać ich dziecku wcześniej, ponieważ myją one zęby z bardzo dużą częstotliwością obrotów oraz działają na zasadzie ruchów pulsacyjno-rotacyjnych. Są znacznie dokładniejsze niż te manualne, a modele przygotowane dla dzieci są także o wiele lżejsze niż te dla dorosłych. Dobrze byłoby, gdyby szczoteczki zostały wyposażone w timer, który zasygnalizuje maluchowi kiedy należy zakończyć szczotkowanie. Elektryczne szczoteczki mogą być zasilane akumulatorowo lub bateriami. Baterie należy wymieniać mniej więcej po dwóch miesiącach użytkowania. Wymienne są również końcówki – trzeba je zmieniać nie rzadziej niż co 3 miesiące (czyli tak, jak szczoteczkę manualną). Koszt takiej szczoteczki to mniej więcej 30-70 złotych, ale jest to inwestycja, która na pewno zaowocuje pięknymi i zdrowymi zębami.

szczoteczka-do-zębów-oral-bszczoteczka-do-zębów-oral-bszczoteczka-do-zębów-oral-b

Szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i od razu zrobiły furorę. Co prawda nie ma ich jeszcze zbyt wielu, ale pojawiają się co raz to nowe propozycje, na przykład marki Foreo. Czym wyróżnia się soniczna szczoteczka do zębów? Przede wszystkim działa na zasadzie pulsacyjnych ruchów, które emitują ultradźwięki. Doskonale usuwają bakterie, są idealne nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Maluchy ucieszą się, że ich wrażliwe ząbki i dziąsła nie będą narażone na mechaniczne ścieranie, a tym samym na podrażnienia. Wygląda nieco inaczej niż tradycyjna szczoteczka, ponieważ nie musi posiadć syntetycznego włosia. Może być wykonana z hipoalergicznego sylikonu i jest naprawdę miękka i delikatna. Mogą z niej korzystać dzieci powyżej 5. roku życia. To także fantastyczne rozwiązanie ze względu na oszczędność energii – trwały akumulator pozwala na ładowanie co 3 miesiące. Niestety koszt to około 400 złotych.

Szczoteczka do zębów dla dzieciSzczoteczka do zębów dla dzieci

Szczoteczka do zębów – decydujemy

Jak już wspominaliśmy początki to zdecydowanie najprostsza, manualna szczoteczka do zębów. Dla starszych dzieci przychylamy się do rozwiązań sonicznych. Są naprawdę dokładne, miękkie i doskonałe dla wrażliwych zębów. Szczotkowanie okaże się naprawdę przyjemne! Hipoalergiczne i higieniczne materiały będą odpowiednie dla każdego maluszka, a mycie zębów nie będzie przykrym obowiązkiem, tylko ogromną przyjemnością.

Ortodonta, stomatolog – kiedy pierwsza wizyta?

Dbanie o ząbki powinno być naturalną czynnością dla każdego człowieka, dlatego już od najmłodszych lat warto informować dzieci o korzyściach jakie płyną z higieny jamy ustnej. W przypadku wizyty u stomatologa dziecięcego można można rozpocząć je już po skończeniu 1. roku życia, gdy może pojawić się wczesna próchnica. Dzięki temu będzie można rozpocząć szybką profilaktykę fluorową. Około 3. roku życia, kiedy pojawią się już wszystkie mleczne zęby można spróbować pierwszej wizyty u ortodonty. Sprawdzi on, czy zgryz jest prawidłowy oraz zachęci malucha do dbania o swoje ząbki. Jeśli dziecko już od najmłodszych lat stwierdzi, że wizyty w gabinetach stomatologicznych to nic strasznego z pewnością chętniej będzie zaglądać na różnego rodzaju kontrole i zapewni sobie piękny uśmiech i zdrowe zęby.

You may also like

Zostaw komentarz