Baby blues

przez Redakcja
smutna kobieta zła kobieta smutna mama

Mam noworodka, którego kocham nad życie! Moja córka jest radością mojego życia. Czasami jednak czuję się smutna i nie wiem dlaczego. Co jest ze mną nie tak?- Marta

Przejście od ciąży do rodzicielstwa jest wielką zmianą i wymaga dostosowania życia – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Podczas pierwszych kilku dni życia dziecka normalne jest odczuwanie wzlotów i upadków emocjonalnych, co często określa się mianem „baby blues”. Z baby blues możesz poczuć się szczęśliwa w jednej minucie i płaczliwa lub przytłoczona w następnej. Możesz czuć się zła, smutna, rozdrażniona lub zniechęcona. Uczucia te nie oznaczają, że ​​jesteś „złą” matką lub że nie kochasz swojego dziecka. Uważa się, że te wahania nastroju są spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety po porodzie.

Baby blues – skąd się bierze?

smutna kobieta zła kobieta smutna mama

Poziom estrogenu i progesteronu potrzebny podczas ciąży nagle spada, powodując zmiany nastroju. Inne rzeczy – na przykład zmęczenie i niewystarczająca ilość snu – również mogą dołączyć się do tych uczuć. Na szczęście baby blues zwykle trwa tylko kilka dni lub tygodni i zwykle kończy się samodzielnie bez leczenia. Jeśli masz przypadek dziecięcego bluesa, postaraj się jak najlepiej dbać o siebie. Jedz zdrową dietę i odpoczywaj ile możesz, zwłaszcza, że ​​wyczerpanie i brak snu mogą wzmocnić i podsycać uczucie smutku.

Baby blues – jak sobie pomóc?

Oto kilka innych rzeczy, które mogą Ci pomóc przejść przez baby blues:

  • Przyjmij pomoc, szczególnie w pierwszych dniach i tygodniach po urodzeniu. Pozwól rodzinie i przyjaciołom pomóc w załatwianiu spraw, zakupach żywności, pracach domowych lub opiece nad dziećmi. Pozwól, aby ktoś przygotował posiłek lub obserwował twoje dziecko, gdy bierzesz prysznic, kąpiel czy masz drzemkę.
  • Odpoczywaj ile możesz i jedz pożywne jedzenie.
  • Porozmawiaj z bliskimi lub innymi nowymi matkami, które mogą pomóc Ci poczuć wsparcie i przypomnieć, że nie jesteś sama.

Jeśli baby blues trwa dłużej niż tydzień lub dwa, lub jeśli objawy nasilają się, porozmawiaj z lekarzem, aby omówić, czy to czasem nie depresja poporodowa może być przyczyną twoich słabości emocjonalnych.

You may also like

Zostaw komentarz