Start LifestyleDzieciak po godzinach Wyprawka dla wcześniaka

Wyprawka dla wcześniaka

przez Redakcja

Wyprawka dla wcześniaka niewiele różni się od tej dla dziecka urodzonego w terminie. Istnieją między nimi jednak pewne różnice. Gdy zatem miną szok i zaskoczenie związane z przedwczesnym przybyciem dziecka na świat, należy uzupełnić wyprawkę o kilka akcesoriów, które będą niezbędne podczas opieki nad dzieckiem niedorównującym wagą i wzrostem innym noworodkom. Oto o czym należy pamiętać.

Ubranka dla wcześniaków

Przebywającemu w inkubatorze wcześniakowi potrzebna jest tylko pieluszka i czasem czapeczka. Przed zabraniem dziecka do domu, a wcześniej po wyjęciu z inkubatora, należy jednak skompletować zestaw ubranek. Powinien on zawierać minimum 4–5 sztuk koszulek, kaftaników, pajacyków i śpioszków. Konieczne będą też niemowlęce kocyki, 2–3 sztuki.

Standardowe ubrania dla noworodka będą pasować dopiero, gdy dziecko będzie ważyło około 3 kg. Wcześniej należy zaopatrzyć się w nieco mniejsze rozmiary. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele sklepów, które specjalizują się w tego typu artykułach.

Trzeba też pamiętać, że ubranko dla wcześniaka to nie tylko kwestia odpowiedniego rozmiaru. O czym jeszcze należy pamiętać, kompletując wyprawkę dla maluszka?

  • Przy wszystkich noworodkach, a szczególnie wcześniakach, wykonywanych jest wiele zabiegów chociażby pielęgnacyjnych czy diagnostycznych. Potrzebne są zatem ubranka, które umożliwiają lekarzom i pielęgniarkom łatwe wykonywanie procedur medycznych, najlepiej takie zapinane z przodu na rzep czy napy.
  • Mimo że wcześniaki są drobne, na ogół mają szczupłe i długie rączki, dlatego przed zakupem koszulek czy kaftaników warto ocenić długość rękawków. Jeśli standardowe nogawki śpioszków są zbyt długie dla maleństwa, można ubierać dziecko w koszulki nocne dla noworodków, czyli takie, którym zaciąga się troczki na dole i tym samym ochrania stópki przed zimnem.
  • Wcześniaki szybko rosną, dlatego można wybierać ubranka o rozmiar większe.

Wyprawka dla wcześniaka powinna też zawierać skarpeteczki, czapeczki oraz rękawiczki dla noworodków – tak zwane „łapki niedrapki”, dzięki którym dziecko nie podrapie skóry paznokietkami. Maleństwo nie powinno przemarznąć, ale nie wolno go też przegrzać. Kompletując wyprawkę dla wcześniaka, należy pamiętać, aby ubranka pozwalały ubierać dziecko „na cebulkę”. Wtedy w każdej chwili będzie można zdjąć niepotrzebną część odzieży.

Gdzie kupić pieluchy dla wcześniaka

Wiele sklepów z artykułami dla małych dzieci oraz specjalistycznych e-sklepów ma w ofercie jednorazowe pieluszki dla bardzo małych dzieci lub wcześniaków. W asortymencie można znaleźć pieluszki nawet dla dzieci o wadze niższej niż 800 g. Warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar pampersów, ale również ich wykonanie. Ciekawymi zamiennikami dla standardowych opcji są pampersy bambusowe, a także cieszące się coraz większą popularnością wkłady i otulacze przeznaczone do wielopieluchowania. Nierzadko pozwalają one na uniknięcie odparzeń skóry wrażliwej pupy noworodka; dostępne również w rozmiarach dla wcześniaków.

Fotelik samochodowy dla wcześniaka

Przed zakupem fotelika samochodowego warto skonsultować się z personelem oddziału neonatologicznego. Bardzo ważne jest jego ustawienie w samochodzie – wcześniaki, tak jak wszystkie noworodki, powinny podróżować w odpowiednio zamocowanym foteliku lub łóżeczku samochodowym skierowanym tyłem do kierunku jazdy.

Ponieważ bardzo małe lub przedwcześnie urodzone niemowlęta mogą mieć problemy z oddychaniem, gdy przebywają w pozycji półleżącej (są uniesione), należy ustawiać oparcie fotelika tak płasko, jak to tylko możliwe. Warto o tym pamiętać przy zakupie fotelika, podobnie jak o odpowiednich, „oddychających” materiałach, z których został wykonany. Bardzo ważne jest także, aby nigdy nie zostawiać swojego wcześniaka samego w foteliku samochodowym i nie używać fotelika jako łóżeczka, wózka czy bujaczka.

Łóżeczka dla wcześniaka

Bezpieczeństwo podczas snu jest bardzo ważne dla takiego maleństwa, ponieważ u wcześniaków występuje większe ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS).

Wcześniak powinien mieć puste łóżeczko lub kosz Mojżesza, co oznacza, że nie powinno być w nim poduszek ani żadnych zabawek. Szczególną uwagę należy również zwrócić na ochraniacze do łóżeczek, które mogą zabierać dzieciom dostęp powietrza. Najlepiej zrezygnować z ochraniaczy całkowicie – noworodki zazwyczaj leżą grzecznie w swoich łóżeczkach, zatem nie ma ryzyka, że uderzą się o ich krawędzie.

W szpitalu maluszki mogą leżeć w różnych pozycjach pod kontrolą personelu medycznego, ale po powrocie do domu należy zadbać o to, aby spały w bezpiecznej pozycji. Zasada spania dla wcześniaków jest taka sama jak dla dzieci urodzonych w terminie. Zaleca się układanie dziecka do snu na plecach. Taka pozycja zmniejsza ryzyko SIDS.

Dziecko powinno spać w łóżeczku w tym samym pokoju co rodzice przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy. Lekarze odradzają spanie we wspólnym łóżku.

Karmienie wcześniaka

Specjaliści są zgodni, że mleko matki to najlepszy pokarm dla wcześniaków. Oprócz substancji odżywczych zawiera również przeciwciała, które chronią dziecko. Jeśli przedwcześnie urodzone maleństwo ma jakieś schorzenia lub wady rozwojowe, może być dokarmiane specjalistyczną mieszanką mleczną. Do tego będą potrzebne różnego rodzaju akcesoria. Należy kupić smoczki i butelki przeznaczone specjalnie dla wcześniaków. Są mniejsze i zapewniają wolniejszy przepływ płynów niż standardowe rozwiązania. Do ściągania pokarmu może być potrzebny laktator. Najlepiej skonsultować jego zakup z doradcą laktacyjnym.

Inne przydatne akcesoria, które warto dołączyć do wyprawki dla wcześniaka

Aby mieć pewność co do temperatury panującej w domu, warto zakupić termometr pokojowy. Idealne warunki dla dziecka to około 20–22 stopni Celsjusza. W nocy temperatura powinna być nieco niższa niż w dzień, jednak nie może przekraczać 18 stopni Celsjusza. Rodzice kompletujący wyprawkę dla wcześniaka mogą także zwrócić uwagę na rożki bądź otulacze. Niektórym osobom wygodnie jest stosować śpiworki do spania. Warto przemyśleć zakup wkładki do wanienki, która pozwala na bezpieczne ułożenie dziecka podczas kąpieli. Obowiązkowy jest również termometr do wody. Sporo osób decyduje się też na zakup wagi dla niemowląt, aby móc kontrolować przyrost swojego maleństwa. W przypadku wcześniaków absolutnie konieczne będzie urządzenie przeznaczone do monitorowania oddechu. Przydatnymi gadżetami są również elektroniczne nianie.

You may also like

Zostaw komentarz