High Need Baby

przez Redakcja
dziecko płacz high need baby

Czy Twoje niemowlę budzi się po kilkanaście razy w nocy, daje się uśpić wyłącznie na rękach, budzi się na dźwięk kichnięcia i na wszystko reaguje historycznym krzykiem? Jeśli tak być może trafił ci się trudny przypadek zwany High Need baby. Na pocieszenie powiem ci, że nie jesteś sama. Stwierdzono już wiele przypadków zespołu high need  baby. Czym się on objawia i co ze sobą niesie posiadanie dziecka bardzo wymagającego?

High Need baby

Czyli tak naprawdę niemowlę o szczególnych potrzebach, które bardzo specyficznie je objawia i wymaga ich zaspokajania.

Przeczytałaś już wiele poradników, słuchałaś się porad innych doświadczonych rodziców, a mimo wszystko Twoje dziecko wiecznie płacze, krzyczy i coś mu dolega? Bardzo prawdopodobne, że posiadasz w domu właśnie High Need baby. Termin ten wymyśliło amerykańskie małżeństwo William i Martha Sears, którzy tworzą poradniki będące bestsellerami w temacie rodzicielstwa. Skoro teoria taka powstała znaczy to, że nie jesteś sama a twoje dziecko wcale nie jest źle przez ciebie traktowane! Po prostu wymaga większej uwagi, większej ilości poświęconego mu czasu, jest po prostu wymagającym dzieckiem o wysokich potrzebach. Zazwyczaj ma wielki trud by zasnąć, za to niewiele potrzeba mu do tego, by się obudzić. Nawet głośniejsze zdanie czy też kichnięcie może wywołać jego pełną gotowość do ponownej..histerii.

dziecko płacz

Czym objawia się High Need Baby (HNB)?

Twoje dziecko prawdopodobnie należy do grupy High Need baby jeśli:

  • ma duże problemy ze snem, czyli tak jak wspomnieliśmy dzieci o wyższych potrzebach mają problemy z głębokim zaśnięciem. Mogą się budzić w nocy nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt razy (bardzo współczujemy rodzicom..). Co gorsze – nawet jeśli w końcu po bojach dziecko zaśnie wszystko potrafi je rozbudzić. Dlatego pierwsze miesiące życia z High Need baby są bardzo wyczerpujące.
  • porozumiewa się z Tobą wyłącznie krzykiem. Zazwyczaj niemowlaki jeżeli już posiądą umiejętność komunikacji głosem, czyli płaczą gdy jest im źle, rozpoczynają sygnalizowanie swoich potrzeb od delikatnego pojękiwania, stopniowo zwiększając tonację płaczu, przechodząc w końcu do krzyku. Natomiast High Need baby omijają wszelkie fazy łagodnego sygnalizowania i od razu przechodzą do krzyku. Twoje dziecko stale krzyczy a sąsiedzi zastanawiają się co ty właściwie robisz temu maluchowi? Z pewnością masz w domu High Need baby.
  • dziecko płacze o mało istotne rzeczy. Powodów do krzyku jest naprawdę wiele. Wystarczy przestać dziecko głaskać, zmienić jego ułożenie, zakończyć je karmić, bądź też nawet zgasić światło. High Need baby rozzłościć można dosłownie w jednej sekundzie i to przysłowiowymi pierdołami. Jak już wspomniałam dziecko to praktycznie cały czas krzyczy i płacze, dlatego powodów może znaleźć się mnóstwo.
  • dziecko chce być stale przy Tobie. High Need baby podobnie jak pozostałe niemowlaki potrzebuje bliskości rodziców, jednak w ich przypadku ta bliskość wiąże się z tym że możemy zapomnieć o osobnym łóżeczku dla dziecka i odkładaniu go do leżaczka, bujaczka czy na kocyk. High Need baby musi być cały czas blisko mamy. Najlepiej zaopatrz się w chustę do noszenia, nosidełko czy też dodatkowe osoby do noszenia wokół ciebie. Jeśli Karmisz piersią możesz nastawić się na to, że High Need baby praktycznie nie będzie się od Ciebie odklejać.

Jak radzić sobie z High Need baby?

Pocieszę Cię – przeważnie zwiększone potrzeby mijają po roku, no czasami półtora 😉 Później nasze dziecko staje się wspaniałym, cudownym i grzecznym dzieckiem, ponieważ w większości High Need Babies wyrastają na wrażliwe dzieci, empatyczne i kontaktowe, u[arte w dążeniu do celu. Jeżeli chodzi o stały kontakt z dzieckiem i bliskość której ono potrzebuje, po prostu musisz się do niej przyzwyczaić, a będzie ci łatwiej. Nie myśl, że dziecko w ten sposób robi ci na złość, czy też już z natury wredne. Nie – ono po prostu takie jest, potrzebuje bliskości i potrzebuje ciebie, a ty musisz mu ją zapewnić. Wszelkie cenne rady matek i ciotek wpuszczaj jednym uchem, a drugim wypuszczaj. Wiem że z Twojego małego terrorysty wyrośnie naprawdę fajny dzieciak, który będzie nad wyraz inteligentny i z pewnością wynagrodzi Ci Twoje trudy. Będzie lepiej! Trzymaj się mamo!

You may also like

Zostaw komentarz