Start LifestyleDzieciak po godzinach Dłubanie w nosie, obgryzanie paznokci, ssanie kciuka, czyli nawyki dziecka

Dłubanie w nosie, obgryzanie paznokci, ssanie kciuka, czyli nawyki dziecka

przez Redakcja
złe nawyki u dziecka dziewczynka obgryzanie paznokci

Wiele dzieci ma nawyki, które mogą być denerwujące. Cztery najpopularniejsze to: obgryzanie paznokci, kręcenie włosów, dłubanie w nosie i ssanie kciuka. Chociaż te nawyki mogą cię niepokoić, a nawet martwić, zrelaksuj się. W większości przypadków nawyk jest tylko fazą w normalnym procesie rozwoju i nie jest powodem do niepokoju.

Co to jest nawyk?

Nawyk to wzorzec zachowania, który się powtarza, a dziecko, które to robi, zwykle nawet tego nie wie. Ale podczas, gdy dzieci mogą być błogo nieświadome nawyku, ich rodzice nie mają tyle szczęścia. A jeśli twoja pociecha ma zwykle jedną rękę wepchaną w usta, a drugą splecioną we włosy, nie zdziw się: nawyki zdarzają się w gromadach. Oto najczęstsze zwyczaje wśród dzieci i młodzieży.

Obgryzanie paznokci

Jeśli paznokcie przeżute przez dziecko są ci znane, nie jesteś sam. Obgryzanie paznokci jest jednym z najczęstszych nawyków dzieciństwa. Szacuje się, że od 30% do 60% dzieci i nastolatków obgryza jeden lub więcej paznokci. Od czasu do czasu dziecko może także gryźć paznokcie u nóg. Chłopcy i dziewczęta wydają się być podatni na ten nawyk we wcześniejszych latach; jednak wraz z wiekiem chłopcy są bardziej skłonni do obgryzania paznokci.

Kręcenie włosów

Jeśli jedno z twoich dzieci ma nawyk kręcenia włosów wokół palca, gdy jest senne, bądź stresuje się – są duże szanse na to to twoja córka. Większość dzieci, które skręcają, pociągają lub ciągną za włosy, to dziewczyny. Kręcenie włosów może pojawić się we wczesnym dzieciństwie jako prekursor wyrywania włosów, zarówno z wypadaniem włosów, jak i bez nich. Ale nawyk kręcenia włosów zatrzymuje się wraz z wiekiem. Jednak dla tych, którzy zaczynają ciągnąć włosy jako starsze dzieci lub nastolatki, nawyk jest trudniejszy do złamania i może być oznaką lęku, depresji lub zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (OCD).

Dłubanie w nosie

Dłubanie w nosie wydaje się być nawykiem, który, choć zwykle zaczyna się w dzieciństwie, może w rzeczywistości pozostać w dorosłości. Jeśli trudno w to uwierzyć, należy wziąć pod uwagę, że w 1995 r. badanie dorosłych wykazało, że 91% regularnie dłubie w nosie – a około 8% z nich twierdzi, że jedzą to, co wybierają!

Ssanie kciuka

Uważa się, że preferowanie przez dzieci kciuków jako palca do ssania jest wynikiem kontaktu kciuka z ustami podczas ruchów, które wykonują niemowlęta. Niektóre dzieci również ssą palce, dłonie lub całe pięści oprócz lub zamiast kciuków. Większość ssaczy kciuków to młodsze dzieci, a nawet połowa 2-4-latków lubi ssać kciuki. Wiele dzieci ssie kciuki, aby się uspokoić i pocieszyć. Ale częste lub intensywne ssanie kciuka w wieku powyżej 4 do 5 lat może powodować problemy, w tym problemy z zębami (takie jak zgryz), infekcje kciuka lub palca i dokuczanie.

Co powoduje nawyk?

Eksperci nie zawsze są pewni, co powoduje nawyk, ale wiedzą, że są to wyuczone zachowania, które zazwyczaj zapewniają pozytywny wynik dla dziecka. Nawyki mogą rozwinąć się jako rozrywka dla znudzonego dziecka lub, bardziej powszechnie, jako mechanizm radzenia sobie, aby złagodzić niepokój. Następnym razem, gdy zobaczysz obgryzanie paznokci lub kręcenie włosów, spróbuj przypomnieć sobie, czy twoje dziecko miało ostatnio stresujące doświadczenie. Jeśli tak, zachowanie może być próbą złagodzenia napięcia przez twoje dziecko, podobnie jak podczas ćwiczeń na siłowni. Z drugiej strony, niektóre dzieci angażują się w nawyki, kiedy są zrelaksowane, na przykład przed zaśnięciem lub cichym słuchaniem muzyki.Niektóre nawyki mogą być pozostałościami po niemowlęctwie. U niemowląt ssanie kciuka jest powszechnym zachowaniem zapewniającym samopoczucie, które ma przyjemne skojarzenia z karmieniem i końcem głodu. Może więc pozostać w dzieciństwie dzięki pozytywnym skojarzeniom. A może obgryzanie paznokci twojego dziecka jest w twoim lustrze. Czy gryziesz paznokcie? Badania sugerują, że obgryzanie paznokci może mieć silny składnik rodzinny lub genetyczny. Inne dzieci angażują się w nawyki, aby przyciągnąć uwagę lub manipulować rodzicami. Jeśli dzieci czują, że ich rodzice ignorują ich, mogą zaangażować się w irytujący nawyk, ponieważ wiedzą, że otrzymają reakcję od mamy lub taty.

złe nawyki u dziecka

Radzenie sobie z nawykami Twojego dziecka

Dobrą wiadomością jest to, że większość nawyków znika, zwykle do czasu osiągnięcia przez dziecko wieku szkolnego, ponieważ dziecko już go nie potrzebuje lub wyrasta z niego.Ale jeśli uważasz, że nadszedł czas, aby pomóc dziecku pokonać nawyk, rozważ następujące kroki:

  • Spokojnie zwróć uwagę na to, czego nie lubisz w zachowaniu i dlaczego. Takie podejście można zastosować w przypadku dzieci w wieku od 3 do 4 lat, aby zwiększyć świadomość problemu. Powiedz coś w stylu: „Nie podoba mi się, kiedy gryziesz paznokcie. To nie wygląda ładnie. Czy możesz spróbować przestać to robić?” Co najważniejsze, następnym razem, gdy zobaczysz gryzienie paznokci, nie skarć ani nie krytykuj. Kara, wyśmiewanie się lub krytyka mogą spowodować wzrost zachowania.
  • Zaangażuj swoje dziecko w proces łamania nawyku. Jeśli twój pięciolatek wraca do domu płacząc z przedszkola, ponieważ inne dzieci żartowały z jego ssania kciuka, zrozum, że jest to sposób na prośbę o pomoc. Rodzice mogą zapytać swoje dzieci, co myślą, że mogą zrobić, aby zatrzymać nawyk lub jeśli chcą zatrzymać nawyk. Podaj kilka sposobów, by dziecko miało wybór.
  • Zaproponuj alternatywne zachowania. Na przykład, kiedy twoje dziecko jest gryzakiem, zamiast mówić „Nie gryź paznokci”, spróbuj powiedzieć „Strzelajmy palcami”. Zwiększy to świadomość nawyku i może służyć jako przypomnienie. Aby zająć uwagę dziecka, spróbuj odwrócić uwagę, na przykład pomagając w kuchni lub proponując kolorowanie.
  • Nagradzaj i chwal samokontrolę. Na przykład pozwól swojej małej dziewczynie używać lakieru do paznokci, jeśli pozwoli im swobodnie rosnąć. Lub za każdym razem, gdy twój syn powstrzymuje się od ssania kciuka, wzmacniaj pozytywne zachowanie, chwaląc go i dając mu naklejkę lub inną małą nagrodę.
  • Bądź konsekwentna w nagradzaniu dobrego zachowania. Jeśli nie zauważysz dobrego zachowania, z czasem zniknie. Nowy, pozytywny nawyk musi być mocno ustanowiony, zanim stary zniknie.
  • Dla najlepszego sukcesu ważne jest, aby dzieci były zmotywowane do przełamywania nawyku. A ponieważ rozwój nawyków wymaga czasu, zastąpienie ich alternatywnym zachowaniem wymaga czasu, więc bądź cierpliwa.
złe nawyki u dziecka dziewczynka ssanie kciuka

Kiedy przyzwyczajenie przestaje być nawykiem?

W niektórych przypadkach nawyk jest wynikiem lub przyczyną problemu fizycznego lub psychicznego, a same nawyki mogą powodować pewne komplikacje medyczne, takie jak:

  • krwawienia z nosa w próbniku do nosa
  • wrośnięte lub zainfekowane paznokcie
  • problemy z zębami, takie jak wady zgryzu (brak prawidłowego dopasowania zębów w górnej i dolnej szczęce) lub infekcje kciuka lub palca w przyssawce kciuka

Nawyk może już nie być prostym nawykiem, jeśli negatywnie wpływa na relacje społeczne dziecka lub zakłóca codzienne funkcjonowanie. Starsze dzieci, które ciągle ssą kciuk, mogą doświadczać znacznego stresu lub niepokoju. Jeśli dzieci są przedmiotem dokuczania w szkole lub mają trudności z mówieniem, ponieważ nie wyjmują kciuków z ust, zachowanie to wykracza poza zwykły zwyczaj. Dzieci, które wyciągają włosy, mogą mieć trichotillomanię, stan, który powoduje wypadanie włosów.

Jednak większość nawyków nie powoduje żadnych istotnych problemów i ma tendencję do poprawy wraz z wiekiem dzieci. Ale jeśli martwisz się nawykami swojego dziecka, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

You may also like

1 komentarzy

nina 20 marca 2019 - 19:39

Kuzynka mojego męża do 10 roku życia ssała kciuk lewej ręki i nawet teraz w wieku 40 lat widać różnicę w grubości kciuka – ten ssany jest dużo chudszy:)

Odpowiedz

Zostaw komentarz