Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Foteliki I size – co warto wiedzieć

Foteliki I size – co warto wiedzieć

przez Redakcja

Aby zapewnić dzieciom maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem wprowadzono konkretne wymogi odnośnie fotelików. I-Size jest więc europejską normą bezpieczeństwa fotelików samochodów, a jej najbardziej aktualna wersja została wprowadzona w życie 9 lipca 2013 roku i obowiązuje do dzisiaj.

Co to jest i-Size?

Aby dziecko podróżowało bezpiecznie i komfortowo, należy zakupić dobry i przetestowany fotelik z homologacją i-Size, która informuje kupującego, że dany produkt spełnia normy i wymogi oraz został odpowiednio przetestowany. Dodatkowo wszystkie foteliki z logo są kompatybilne i bez problemu można je zamocować do samochodów oznaczonych tą samą homologacją.

Obowiązek przewożenia dziecka do piętnastego miesiąca życia tyłem do kierunku jazdy

Obecnie na rynku mało producentów oferuje na sprzedaż odpowiednio przystosowane do jazdy tyłem przez tak długi okres czasu. Najczęściej dają one możliwość jechania tyłem tylko do ukończenia dwunastego miesiąca życia przez dziecko.

Wożenie niemowlęcia w samochodzie przodem do kierunku jest uznawane za bardzo nieodpowiedzialne zachowanie rodziców. Ze względu na delikatną budowę ciała, skutki zderzenia mogą być dla malucha dużo bardziej tragiczne, niż dla osoby dorosłej.

Przy czołowym zderzeniu siła uderzenia jest tak duża, że dziecko siedzące przodem do kierunku jazdy mogłoby nawet rozerwać. Jeśli dziecko siedzi tyłem moc uderzenia rozchodzi się po całych pleckach niemowlęcia i jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych urazów.

Najnowsze normy i-Siza wymagają od producentów fotelików zwiększenie swojego asortymentu w foteliki umożliwiające przewożeniem dziecko tyłem do kierunku jazdy przynajmniej do skończenia przez nie piętnastego miesiąca życia.

Nacisk na montaż fotelików za pomocą systemu ISOfix

Obecnie większość fotelików dostępnych na rynku ma możliwość montażu za pomocą systemu ISOfix, jednak te najmniejsze foteliki (dla dzieci 0-13kg) często pełnią również funkcję nosidełka.

Przez to posiadają możliwość przymocowania ich również za pomocą samochodowych, przeprowadzając je przez trzy wyznaczone punkty. Nowe normy i-Size zalecają mocowanie wszystkich fotelików tylko za pomocą systemu ISOfix aby unikać sytuacji, w których dziecko wraz z fotelikiem było niepoprawnie przypięte.

Logo i-Size

Nowe normy wprowadziły również możliwość dla producentów samochodów oznaczania swoich foteli logo i-Size. Oznacza to, że auto fabrycznie będzie już wyposażone w zaczepy ISOfix i będą one kompatybilne z wszystkimi fotelikami oznaczonymi tym samym logo.

Nowe normy dotyczące wzrostu dziecka

W poprzednich normach bezpieczeństwa fotelików dla dzieci nie uwzględniano wzrostu ani innych wymiarów. W normach i-Size brany jest pod uwagę wzrost, szerokość ramion oraz szerokość bioder. Jednak najważniejszym kryterium doboru fotelika jest wzrost oraz maksymalna waga dziecka, które może korzystać z określonego fotelika.

Ochrona przed zderzeniami bocznymi

Z reguły najniebezpieczniejsze dla dziecka zderzenie to zderzenie czołowe. W związku z tym, według poprzednich norm, foteliki nie zapewniały dodatkowej ochrony przy zderzeniach bocznych.

Od lipca 2013 roku uległo to zmianie, ponieważ i-Size reguluje kryterium ochrony w związku z tego typu wypadkami. Oznacza to, że wszystkie foteliki i-Size zostały pod tym kątem starannie przetestowane i są odpowiednio skonstruowane, aby chronić dziecko również podczas zderzenia bocznego.

Bezpieczeństwo dziecka a i-Size

Normy i-Size zostały wprowadzone, aby rodzic mógł w świadomy sposób zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Zakup odpowiedniego fotelika z homologacją i-Size to podstawa – bez względu na to, czy rodzina często jeździ na spacery za miasto, czy raz w miesiącu na spotkanie rodzinne.

Wypadek, stłuczka mogą się zdarzyć każdemu i zakup odpowiedniego fotelika z pewnością nie jest produktem, na którym powinno się szukać możliwości przycięcia kosztów i oszczędności.

I-Size został wprowadzony w życie z myślą o najmłodszych, ponieważ dzieci są znacznie bardziej delikatne od dorosłych i wymagają szczególnej ochrony. To, co może u rodzica skończyć się delikatnym urazem, dla malucha może być tragedią.

Nie warto więc lekceważyć przepisów prawa i norm dotyczących bezpieczeństwa – wszystkie są poparte stosownymi badaniami i testami i mają na celu zapewnienie ochrony jak najwyższej jakości. Stosując się do i-Size zmniejsza się ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń dziecka. Po więcej zapraszamy tutaj.

 

You may also like

Zostaw komentarz