Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Najlepszy otulacz dla niemowlaka

Najlepszy otulacz dla niemowlaka

przez Redakcja

ISTOTA JAKOŚCI SNU U NIEMOWLAKA

Dzieci potrzebują z natury więcej snu niż dorośli. Noworodek przez pierwszy miesiąc życia przesypia większość doby, nawet do dwudziestu godzin. Wybudza się głównie z powodu głodu, natomiast po nakarmieniu (a często nawet w trakcie) odpływa z powrotem do krainy snu. Jednym z zadań rodziców w tym okresie jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do spokojnego snu.

Jakość snu niemowlęcia jest bardzo ważna, ponieważ podczas snu organizm wytwarza hormon wzrostu, co oznacza, że dziecko rośnie gdy śpi. Dodatkowo organizm się regeneruje i nabiera sił, by z czasem potrzebować tego snu coraz mniej.

Jeżeli rodzice nie zadbają o komfort snu dziecka już od pierwszych dni życia, odbije się to na obu stronach – rodzicach i dziecku. Niemowlę będzie niewyspane, płaczliwe i będzie często wybudzało się z drzemek i nocnego snu.

JAK ZAPEWNIĆ NIEMOWLĘCIU KOMFORT PODCZAS SPANIA?

Noworodek, który dopiero co pojawił się na świecie, jest nim przerażony. Jest to dla niego coś zupełnie nowego – nie zna niczego, poza swoją mamą, którą poznaje jedynie po zapachu i biciu serca, w które wsłuchiwało się przez cały okres ciąży.

Przyzwyczajony przez dziewięć miesięcy do ciasnego, ciepłego i ciemnego miejsca, nagle pojawia się w zupełnie innym świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że nowo narodzone dziecko przesypia prawie całą dobę, głównym zadaniem rodzica w tym okresie będzie zapewnienie mu komfortu i wysokiej jakości snu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są otulacze dla niemowląt. Są specjalnie zaprojektowane tak, by były bezpieczne i jednocześnie zapewniały dziecku dobry spokojny sen, przypominając uczucie, kiedy przebywały w łonie mamy.

CZYM JEST OTULACZ DLA NIEMOWLAKA?

Otulacz dla niemowlaka jest pierwszą pościelą polecaną dla noworodka. Ze względów bezpieczeństwa, nie powinno się przykrywać małego dziecka kocami czy też kołdrami – istnieje ryzyko, że malec nakryje się i nie będzie potrafił wydostać się spod materiału, co może doprowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej.

Kolejną wadą tego typu okryć jest to, że mogą się zsunąć, sprawiając, że malec zmarznie. Z tego powodu powstały otulacze – przypominają trochę śpiworki, z taką różnicą, że odpowiednio dopasowane i ułożone otulają dziecko blisko przy ciele, dając mu poczucie komfortu, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne i nie istnieje ryzyko nakrycia się lub przeciwnie – odkrycia.

JAKI OTULACZ WYBRAĆ?

Wybierając otulacz należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy – przede wszystkim na materiał, z jakiego jest wykonany. Odzienie będzie przylegało do ciała, więc nie może to być materiał sztuczny, nieprzepuszczający powietrza lub drapiący.

Dodatkowo warto sprawdzić przepuszczalność termiczną otulacza i dopasować do pory roku, kiedy będzie używany, aby dziecku nie było zbyt gorąco latem ani zbyt zimno zimą.

Na rynku można znaleźć wiele firm sprzedających otulacze, które różnią się wzorami, kształtami, a nawet funkcjonalnością. Tradycyjny otulacz utrzymuje ramiona dziecka wzdłuż ciała lub przy klatce piersiowej.

Lepszym rozwiązaniem, z pewnością bardziej komfortowym dla dziecka, będzie otulacz, który pozwala spać noworodkowi w jego naturalnej pozycji – z rączkami podniesionymi do góry.

Ta możliwość pozwala maluchowi na samouspokojonie – czyli może bez problemu dotknąć swojej twarzy i ssać kciuk. Dzięki temu dziecko będzie spało dłużej i lepiej, a to również oznacza więcej snu dla zmęczonej mamy.

Warto również zdecydować się na otulacz dla niemowlaka, który mimo, że jest ciasny przy klatce piersiowej i tułowiu, to w nóżkach pozostawia więcej swobody, aby dziecko mogło spać w prawidłowej dla niego pozycji, na tak zwaną „żabkę”. Ma to duży wpływ na prawidłowy rozwój bioderek.

DLACZEGO WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA OTULACZ?

Główną zaletą tego produktu jest to, że jest on bezpieczny dla dziecka, ryzyko nakrycia się lub odkrycia w tym przypadku nie występuje.

Specjalny krój pozwala na trzymanie rączek w naturalnej dla noworodka pozycji podczas snu – czyli w górze, natomiast nóżki mogą swobodnie ułożyć się w prawidłowej, szerokiej pozycji – sprawia to, że sen dziecka jest dłuższy, spokojniejszy i komfortowy.

Jest to równoznaczne z polepszeniem jakości snu rodziców i daniem im trochę czasu na odpoczynek. Wykonany z odpowiednio dobranych materiałów otulacz dla niemowląt niweluje również ryzyko przegrzania lub zmarznięcia dziecka.

Dzięki temu specyficznemu rodzajowi pościeli, oswojenie się z nowym otoczeniem i z dużą ilością bodźców, przychodzi małemu człowiekowi naturalnie i bez niepotrzebnych nerwów i stresów.

You may also like

Zostaw komentarz