Start LifestyleDzieciak po godzinach Wysiłek w ciąży – jakie mogą być skutki przeciążenia?

Wysiłek w ciąży – jakie mogą być skutki przeciążenia?

przez Redakcja

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Rewolucyjne wręcz zmiany ciała z jednej strony cieszą, z drugiej zaś napawają niepokojem. Wiele przyszłych mam obawia się, że zachowując normalną, codzienną aktywność zaszkodzą swojemu dziecku. Czy słusznie? Czy ciężarna kobieta może zachowywać się normalnie? Na co warto zwrócić uwagę? Jaki wysiłek w ciąży jest dopuszczalny? Przekonajmy się.

Z jakimi zagrożeniami wiąże się wysiłek w ciąży?

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami, które oznaczają nie tylko powiększający się brzuszek ale również znacznie większą ilość krwi w ciele kobiety czy zmianę punktu ciężkości. Wszystko to sprawia, że nawet normalna codzienna aktywność może w pewnych aspektach stanowić zagrożenie dla kobiety. Problemem może być chociażby dźwiganie w ciąży. Czy jednak oznacza to, że przyszła mama powinna całkowicie zrezygnować ze swojej normalnej aktywności? Na szczęście, nie jest to konieczne. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje na temat bezpiecznego wysiłku w ciąży.

Nadmierny wysiłek w ciąży może mieć wiele negatywnych konsekwencji, wśród których nie da się wyeliminować poronienia. Kobiety ciężarne, które zbytnio angażują się w trening czy pracę fizyczną muszą mieć świadomość, że na każdym etapie ciąży jest to niewskazane. Konsekwencje dźwigania w ciąży w pierwszym semestrze najczęściej wiążą się z poronieniem, w drugim mogą być związane z problemami takimi jak odklejenie się łożyska czy krwawienia. To jednak nie wszystko – również w trzecim semestrze nadmierny wysiłek może stanowić zagrożenie wiążące się chociażby z przedwczesnym porodem czy stanem przedrzucawkowym w jego trakcie. Słowem wysiłek w ciąży jest ogromnym zagrożeniem, którego nie możemy lekceważyć.

Jakie są normy dotyczące wysiłku w ciąży?

Wiemy już, że dźwiganie w ciąży nie jest dobrym pomysłem i w miarę możliwości należy z niego całkowicie zrezygnować. Teoria nie zawsze jednak idzie w parze z praktyką. Część pań ciężarnych nie może zrezygnować z pracy, część ma już dzieci, które mogą prosić o podniesienie, inne zaś muszą samodzielnie sprzątać czy robić zakupy. Czy istnieje więc jakaś bezpieczna waga, do której możemy dźwigać w ciąży? Trudno jest jednoznacznie określić taki ciężar, ponieważ każda ciąża jest indywidualnym przypadkiem. Niemniej jednak część lekarzy określa, że przedmioty o wadze do 5 kilogramów mogą być podnoszone przez kobiety w ciąży jeśli nie jest ona zagrożona.

Kto w szczególności powinien uważać na wysiłek w ciąży?

Zasadniczo, wzmożony wysiłek w ciąży nie jest wskazany każdej ciężarnej kobiecie, niemniej jednak istnieją sytuacje, w których ciężarna powinna szczególnie się go wystrzegać. Są to wszystkie schorzenia i problemy zdrowotne, które mogłyby doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Mowa tu między innymi o odklejającym się łożysku, krwiakach, obecności mięśniaków lub innych guzów macicy, zbyt krótkiej szyjce macicy czy przedwczesnym rozwarciu. Wysiłku powinny unikać również panie, które cierpią na nadciśnienie, cukrzycę czy anemię.

You may also like

Zostaw komentarz