Start LifestyleKącik małego czytelnika Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko

Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko

przez Redakcja
kiedy twoja złość krzywdzi dziecko poradnik dla rodziców

Dlaczego dzieci są niegrzeczne? Zastanawialiście się kiedyś nad tym głębiej? Czy to przez ich charakter, czy może kwestia wychowania? A może to przez nas? Złościmy się na ich zachowanie każdego dnia. Nie ma idealnego rodzica, który nigdy nie został wyprowadzony z równowagi, który nigdy nie krzyknął na swoją pociechę. Codziennie zmagamy się z wieloma trudami i problemami, które potęgują w nas uczucie frustracji i gniewu. Niegrzeczne zachowanie naszych dzieci potrafi stać się bardzo szybko zapalnikiem i wpadamy w niekontrolowaną złość, którą czasem zdarza nam się wyładować na dziecku. Jednak to wszystko się na nim odbija. By zrozumieć lepiej ten temat, polecamy bardzo dobry poradnik „Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców”.

kiedy twoja złość krzywdzi dziecko poradnik dla rodziców

Dlaczego moje dziecko jest niegrzeczne?

To nie jest tak, że dziecko jest niegrzeczne bo mu się tak podoba. Dziecko jest niegrzeczne, bo chce osiągnąć swój cel. Każde dziecko pragnie być kochane i postrzegane jako ważny członek w swojej rodzinie. Cel ten spróbuje zrealizować jednak na różne sposoby, w zależności od tego, jak będzie traktowane przez swoich najbliższych. Jeśli rodzice dadzą dziecku możliwość np. pomagania im przy codziennych pracach, a także docenią je za wniesiony wkład, poczuje ono, że zajmuje istotne miejsce w swoim domu. Zachęci je to nie tylko do dalszych starań, ale również umożliwi mu zdrowy i prawidłowy rozwój. Jednak jeśli nie okażemy dziecku wystarczającej ilości uwagi, miłości i zaufania, będzie chciało wyegzekwować je na swój własny sposób. Wbrew częstemu przeświadczeniu rodziców, dzieci potrafią dokonywać trafnych i wnikliwych obserwacji, jednak problemem jest ich nie zawsze trafna interpretacja.

Rodzic idealny nie istnieje

Książka „Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców” jest oparta na dwuletnich badaniach, którym poddano blisko trzysta rodziców. Ich wyniki są wstrząsające – znaczny odsetek respondentów przyznał, że w złości zdarzyło mu się mocno uderzyć swoje dziecko, bądź byłoby gotowymi w taki sposób je ukarać. Wielu z nich przyznało się również do krzyków na swoje dzieci, a także ich zastraszanie. W końcu dyscyplina musi być! Jednak nie tędy droga.  „Ukarane” aktem przemocy fizycznej czy psychicznej dziecko doświadczy bowiem poczucia zagubienia, braku emocjonalnego wsparcia, odrzucenia i osamotnienia, nie wynosząc z tego żadnych cennych lekcji wychowawczych, jak to często argumentują swoje zachowanie rodzice.

Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko

kiedy twoja złość krzywdzi dziecko poradnik dla rodziców„Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców” pokazuje oblicze złości w prosty, ale również dosadny sposób. Każdy akt przemocy fizycznej, bądź psychicznej ma ogromny i tragiczny wpływ na nasze dziecko. W szczególności autorzy zwracają uwagę na psychikę dziecka –  dzieci, doświadczając kar cielesnych, same również stają się bardziej agresywne, nieposłuszne i zamknięte w sobie, a ponadto w przyszłości cechuje je większa skłonność do wchodzenia w konflikt z prawem oraz podatność na depresję. Dlatego najważniejsze jest to, by zrozumieć nasze potomstwo, a przynajmniej się o to postarać. Znamy własne dziecko, więc zwróćmy uwagę na jego temperament, etap rozwoju oraz indywidualne potrzeby. W poradniku znajdziemy wyjaśnienie podłoża naszego gniewu oraz odpowiednie rozwiązania na jego uniknięcie. Nie unikniemy gniewu, towarzyszy nam on każdego dnia z bardziej, lub mniej poważnego powodu. Jednak musimy nauczyć się go kontrolować i nie krzywdzić nim najbliższych. Zespół psychologów w bardzo przystępny sposób tłumaczy, jak zmienić nie tylko swoje postępowanie, ale również sposób myślenia, który pozwoli wyeliminować złość w relacji z dzieckiem i rozwiązywać konflikty bez agresji i przemocy. Warto zapoznać się z poradnikiem, by zrozumieć nie tylko własne dziecko, lecz również samego siebie.

You may also like

Zostaw komentarz