Start LifestyleGadżet dla mamy i dziecka Wyprawka dla przedszkolaka – o czym nie zapomnieć?

Wyprawka dla przedszkolaka – o czym nie zapomnieć?

przez Redakcja
Co kupić dla przedszkolaka?

Pójście dziecka do przedszkola to niemałe emocje dla rodziny. Wzruszeniu rodziców towarzyszy stres dziecka, ale i konieczność skompletowania rzeczy przydatnych malcowi. Z jakich elementów powinna składać się wyprawka dla przedszkolaka? O czym pamiętać i na co zwracać szczególną uwagę podczas jej kompletowania? Oto kilka praktycznych podpowiedzi.

 Zanim rozpoczniemy kompletowanie wyprawki

W przedszkolu spotykają się dzieci w różnym wieku i o różnych potrzebach. Wyprawka dla przedszkolaka, który ma 3 latka, będzie się więc różniła od wyprawki dla starszaka, tak samo jak wyprawka dla starszaka różni się od tej, jaką przygotowujemy dla ucznia zerówki. Wynika to z różnic między zajęciami, jakie odbywają się w różnych grupach. Warto zatem zorientować się w wymaganiach placówki, do której zapisaliśmy naszego malca, by nie zaopatrzyć go w całkowicie zbędne na danym etapie edukacji przyrządy.

 Skąd wiedzieć, co dziecku będzie potrzebne w przedszkolu?

O listę niezbędnych w przedszkolu przyrządów można zapytać bezpośrednio dyrekcję placówki lub przyszłego wychowawcę dziecka. Niekiedy jest ona dostępna również na stronie internetowej placówki, o ile taką posiada. Nie do przecenienia są również wskazówki innych rodziców, których dzieci są już przedszkolakami.

 Po konsultacji z pracownikami przedszkola możemy rozpocząć kompletowanie wyprawki. Większość rodziców robi to w okresie wakacyjnym lub we wrześniu. Nie zdziwmy się jednak, jeśli w ciągu roku szkolnego wychowawca poprosi nas o jej uzupełnianie, gdy zacznie czegoś brakować lub coś się zniszczy.

 Lista wyprawkowa nie w każdym przedszkolu musi być taka sama. Wszystko zależy od możliwości budżetowych, zwyczajów i zasad, jakie sprawdziły się w danym miejscu. Z reguły wyprawka do przedszkola państwowego bywa bardziej rozbudowana, a przedszkola niepubliczne w ramach opłat zapewniają dzieciom część niezbędnych pomocy.

 Są jednak elementy wspólne dla większości przedszkoli. Trzeba tu wymienić: plecak, worek na kapcie, buty na zmianę, artykuły higieniczne. Gdy w planie dnia przedszkolaka jest przewidziana drzemka, warto zaopatrzyć dziecko także w piżamkę i komplet pościeli. Bardzo często, nawet jeśli dzieci w przedszkolu nie śpią, jest pozwolenie na zabieranie swojego ulubionego kocyka.

 Wyprawka dla przedszkolaka – czego nie może w niej zabraknąć?

 Plecak

Pierwszym przedmiotem, który powinien znaleźć się na liście wyprawkowej do przedszkola jest oczywiście plecaczek. Plecak do przedszkola różni się od szkolnego przede wszystkim rozmiarem. Po pierwsze dlatego, że maluch nie musi zabierać ze sobą tak dużo rzeczy jak uczeń. Przybory niezbędne do zajęć przynosi się na początku roku szkolnego, po czym są one przechowywane w przedszkolu. Wystarczy zatem, że do plecaczka zmieszczą się kapcie i bielizna na przebranie. Po drugie smykowi będzie po prostu wygodniej nosić na plecach mniejszy ciężar.Smiki, Miś, plecak

Ciekawym wyborem dla maluszka, który dopiero rozpoczyna przygodę z przedszkolem, będzie plecak miś. Najmłodsze dzieci lubią nosić ze sobą maskotki, a taki plecak może służyć jednocześnie do przechowywania niezbędnych w przedszkolu rzeczy, jak i za zabawkę.

Starszak najprawdopodobniej chętniej sięgnie po plecak z bohaterami ulubionych bajek. Ich wybór jest ogromny. Takie plecaki z reguły są nieco pojemniejsze od plecaków-maskotek, mogą się więc przydać także na późniejszych etapach nauki, np. podczas wycieczek szkolnych.

 Buty na zmianę

Nie ma zabawy na dywanie bez obuwia zmiennego. Kapcie to kolejny obowiązkowy punkt na liście wyprawki dla przedszkolaka. Wygodne, dopasowane do rozmiaru stopy obuwie zwiększa komfort podczas zabaw i zabezpiecza nóżki przed urazami. Wybór kapci także podyktowany jest wiekiem malca. Te dla najmłodszych smyków, powinny mieć delikatnie podwyższony zapiętek, który zapobiega wadliwemu ustawieniu stopy. Starszakowi za kapcie do przedszkola mogą już jednak służyć przewiewne tenisówki lub w przypadku dziewczynek.

 Worek

Worek na sznurkach lub ze sznurkiem jest praktycznym dodatkiem do plecaka. Dziecko zaniesie w nim do przedszkola np. koszulkę i spodenki do ćwiczeń. Przyda się także do noszenia kostiumu kąpielowego, czepka i ręcznika, gdy dziecko w ramach zajęć przedszkolnych chodzi na basen.

 Artykuły higieniczne

W przedszkolu obowiązkowo potrzebna będzie też szczoteczka do zębów oraz pasta. Jeśli przedszkole nie zapewnia dzieciom artykułów higienicznych, przyda się także kubeczek do płukania zębów oraz papierowy lub tradycyjny ręcznik do rąk, w zależności od otrzymanych wytycznych.Jordan, DUO Soft Clean, szczoteczka do zębów dla dzieci 3-5 lat, miękka, 2 szt.

Tym, co różni wyprawkę maluszka od starszaka, są wilgotne chusteczki. Małe dzieci brudzą się zdecydowanie częściej i prawie przy każdej okazji. Nawet jeśli na liście niezbędnych artykułów, jaką otrzymaliśmy, nie figurują chusteczki, warto spakować smykowi ich paczkę do plecaka, by w razie potrzeby były zawsze pod ręką – czy to podczas wycieczki, spacerku, czy w drodze do przedszkola.

Piżamka

Ubranie na zmianę, czyli majteczki, zapasowa bluzeczka, spodenki czy spódniczka, powinno się znaleźć w plecaku bądź szafce każdego przedszkolaka. Wszak w przedszkolu przygód jest wiele i nigdy nie wiadomo, czy podczas którejś z nich nie zachlapie się ubranko naszego malca. Gdy dzieci mają jednak w planie dnia leżakowanie, przyda się także coś na przebranie.

Kocyk

Smiki, Żyrafy, kocyk, biały, 76x102 cmNawet jeśli w przedszkolu, do którego uczęszcza nasz maluch, nie praktykuje się drzemki przed obiadem, warto, aby dziecko miało swój kocyk. Niektóre placówki dysponują bowiem materacykami, na których dzieci mogą się położyć, gdy się gorzej poczują lub gdy przedszkole jest otwarte bardzo wcześnie i chcą dospać jeszcze przed śniadaniem. Wybór kocyka to mocno subiektywna kwestia, dobrze byłoby jednak, gdyby bez przeszkód mieścił się on w plecaczku i był ozdobiony uroczym, dziecięcym motywem, który będzie się podobać naszemu przedszkolakowi.

 Wyprawka dla przedszkolaka powinna być podpisana

Pamiętajmy, by podpisać wszystkie przedmioty, jakich będzie używać nasz maluch. Szczególnie najmłodsze dzieci mogą się między sobą wymieniać elementami swojej wyprawki. Jeśli nie będą one podpisane, wychowawca może mieć trudności z rozpoznaniem, czy dzieci sobie wzajemnie czegoś nie zabrały. Podpisując przedmioty należące do naszego smyka, ułatwimy więc mu pracę.

W przypadku worka na kapcie, plecaka czy ubrań można wykorzystać metki i napisać na nich imię pociechy specjalnym wodoodpornym pisakiem. Do podpisania szczoteczki i kubka do mycia zębów można natomiast wykorzystać specjalne naklejki.

You may also like

Zostaw komentarz