Start Lifestyle Moje dziecko nie chodzi do przedszkola

Moje dziecko nie chodzi do przedszkola

przez Patrycja Hoffmann
Przedszkole czy opiekunka do dziecka?

Odwieczny dylemat rodziców – posłać malucha do przedszkola, czy może wynająć opiekunkę? To pytanie jest na tyle kłopotliwe, że na forach internetowych aż wrze od zajadłych kłótni i twardych argumentów z obu stron. Bo przecież każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, które powinniśmy zauważyć. W tym całym zamieszaniu chodzi także o to, by uwzględnić indywidualne potrzeby malucha, jego preferencje i to, jak potrafi się przystosować do nowego otoczenia. Przedszkole jest bowiem takim miejscem, gdzie dziecko będzie miało kontakt z innymi dziećmi, pozna różnego rodzaju zabawy i łatwiej mu będzie w przyszłości rozpocząć przygodę ze szkołą. Sprawdźmy więc jakie są wady i zalety obu rozwiązań, jaki jest odpowiedni wiek na posłanie dziecka do przedszkola i czy opiekunka może zastąpić kontakt z rówieśnikami,

Przedszkole dla dziecka – zalety i wady

Nie ma w życiu takich rozwiązań, które mają jedynie zalety. Zawsze znajdzie się taka rzecz, która będzie wzbudzać wątpliwości rodziców. Tak jest też w przypadku przedszkola. Przede wszystkim główną zaletą jest to, że przedszkole zapewnia profesjonalną i dostosowaną do potrzeb opiekę oraz edukację. Dziecko łatwiej i efektywniej uczy się w grupie, a także poznaje świat przez zabawę. Stymulacja rozwoju psychofizycznego, nawiązywanie nowych kontaktów z rówieśnikami oraz konieczność radzenia sobie w zastanej sytuacji to na pewno ogromny plus. Grupy i zajęcia są przystosowane do wieku maluchów, dlatego wszystko jest zorganizowane tak, by dziecko miało poczucie, że jest we właściwym miejscu. Uczenie się pracy w grupie, a także wspólne rozwiązywanie problemów i zabawy na świeżym powietrzu są nieodłącznym elementem codziennej edukacji przedszkolnej.

Niestety są też wady. W przedszkolu opiekunowie są przygotowani do tego, by zajmować się grupą dzieci, więc niestety nie mogą zaspokoić indywidualnych potrzeb każdego z nich. Każdy z maluchów jest więc częścią jakiejś społeczności, a tym samym nie jest zauważalną jednostką (dopóki coś się nie stanie). Co więcej, podczas wspólnych zabaw dzieci mogą przekazywać sobie różnego rodzaju zarazki i wirusy, a tym samym częściej chorować. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że dzieci w tak młodym wieku szukają osób, które będą mogły naśladować. Zły przykład, który podpatrzą u koleżanki, czy kolegi może skutkować nabraniem nawyków, które będą niepokoiły rodziców.

Przedszkole czy opiekunka do dziecka?

Opiekunka do dziecka – zalety i wady

Przedszkole to jedno, ale niektórzy rodzice decydują się na zatrudnienie opiekunki. I nic dziwnego, w końcu dzięki temu mamy pewność, że zapewniamy maluchowi indywidualne podejście. Osoba, która podejmuje się opieki nad dzieckiem stara się poświęcić całą uwagę brzdącowi – w końcu to jej praca. Takie rozwiązanie pozwala też na dostosowanie harmonogramu dnia do potrzeb dziecka. Maluszek nie będzie podążał za tłumem tak jak w przedszkolu, będzie mógł za to odpocząć, pobawić się, zjeść dokładnie wtedy, gdy przyjdzie na to ochota. Co więcej powstanie możliwość wybrania takich aktywności, które najbardziej mu się spodobają, a dzięki indywidualnemu podejściu będzie można pobudzić kreatywność. Domowa opieka jest też o tyle dobra, że mamy możliwość wpływania na różne aspekty życia: wychowanie, dietę, czas przeznaczony na zabawę.

Wybór opiekunki do dziecka ma także swoje wady. Nawet najbardziej wykwalifikowana osoba nie jest w stanie zapewnić tego, co przedszkole. Kontakt z grupą rówieśniczą pozwala na bliższe poznanie świata i sprawia, że nawiązujemy pewnego rodzaju relacje społeczne. Poznajemy imiona, charakter, wspólne zainteresowania, czyli coś, co jest potrzebne dzieciom, a czego nie zapewni opiekunka. Zazwyczaj jest też tak, że rola osoby zajmującej się maluchem polega na robieniu wszystkiego, by dziecku było jak najlepiej. Stąd pojawia się kolejna wada takiego rozwiązania, a mianowicie to, że w taki sposób zapewniamy mniejszą samodzielność podopiecznemu.

W jakim wieku wysłać dziecko do przedszkola?

Fora internetowe dla rodziców pękają w szwach, kiedy pojawia się temat dziecka, które ma na co dzień odwiedzać przedszkole. Jedni mówią, że wiek około 3. roku życia jest najbardziej odpowiedni do tego, by posłać swoje dziecko do przedszkola. Inni piszą, że to zdecydowanie za wcześnie, a najlepszy na to czas jest rok przed pójściem dziecka do zerówki. Podobno pięciolatki mają większą odporność, szybciej nawiązują kontakty i będą się lepiej czuły, gdy przedszkole zaczną odwiedzać właśnie w tym czasie. I pewnie jeszcze wielokrotnie zdania będą podzielone. Jedno jest pewne – mniej więcej przez pierwsze dwa lata życia dziecka najlepiej zapewnić mu opiekę domową (jeśli nie mogą jej zapewnić rodzice, którzy pracują to opiekunka jest doskonałym rozwiązaniem). Od około 3. roku życia warto pomyśleć o przedszkolu, które będzie wpływało na prawidłowy rozwój małej i dużej motoryki u dziecka, dzięki zabawom wybranym przez przedszkolanki.

Przedszkole czy opiekunka do dziecka?Istotny jest także czas

Czas, który dzieci spędzają poza domem jest naprawdę istotny. Przedszkole nie jest bowiem miejscem, gdzie maluch powinien spędzać całe dnie. Chociaż ma tam doskonałą opiekę i fantastyczne zajęcia, to jednak nie jest to jego dom. Rozwój psychomotoryczny jest naprawdę ważny, ale nie trzeba nad nim spędzać ponad 8 godzin dziennie. Optymalny czas to 4-5 godzin spędzanych w przedszkolu dla dzieci od 3. roku życia. Wtedy przyzwyczają się do kontaktu z rówieśnikami, przebywania w innym miejscu niż dom, dostosowania się do potrzeb całej grupy, a nie indywidualnych wymagań. Po roku, dwóch, można stopniowo wydłużać ten czas, przez co przygotujemy dziecko do chodzenia do szkoły. Niestety nie ma złotego środka, który pozwoliłby znaleźć najlepszą opcje. Każdy z rodziców wie, co jest najlepsze dla ich dziecka i nikt nie powinien się wtrącać w ten temat.

Moje dziecko nie chodzi do przedszkola

Coraz częściej rodzice wylewają na blogach i forach internetowych swoje postulaty mówiące o tym, że przedszkole nie jest miejscem dla ich dziecka. Przedszkole po to zostało stworzone, by dzieci spędzały w nim czas i przygotowywały się do różnych sytuacji społecznych. Odpowiednio wybrane przedszkole może być więc miejscem dla KAŻDEGO dziecka, niezależnie od sytuacji materialnej, rodzinnej, a także przystosowania się dziecka do pracy w grupie. Jak każda opcja miejsce to ma swoje wady i zalety, na które nie jesteśmy w stanie wpłynąć i nie uchronimy maluszka od każdego zła, które kryje się za rogiem.

A czy Twoje dziecko chodzi do przedszkola?

You may also like

Zostaw komentarz