Start Lifestyle Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

przez Patrycja Hoffmann
Oświetlenie do pokoju dziecięcego, propozycje, lampki nocne

Wyzwaniem dla każdego rodzica jest urządzenie dziecięcego pokoju. Zazwyczaj jest tak, że chcielibyśmy stworzyć niesamowity azyl dla malucha, gdzie będzie mógł się schować, odpocząć, poczuć bezpiecznie, czy też po prostu usiąść do nauki. W pewnym momencie pojawia się nurtujące pytanie: jakie oświetlenie do pokoju dziecięcego wybrać? Wszak wiadomo, że maluchy mogą bać się ciemności, więc potrzebują małego źródła światła w nocy, ale też w dzień, kiedy dzieci w wieku szkolnym odrabiają zadania domowe. Ile i jakie rodzaje światła są odpowiednie, a także w jakich miejscach je rozmieścić? Czy oprócz standardowej lampy sufitowej i lampki na biurku powinno znaleźć się jeszcze jakieś światło? A może to w zupełności wystarczy?

Oświetlenie do pokoju dziecięcego

Już podczas planów urządzania pokoju dziecięcego trzeba pomyśleć o źródłach światła. Pierwsze i najważniejsze musi być rozproszone i zainstalowane przy suficie. Dzięki temu dobrze oświetlimy cały pokój. Ważne jest także to, by zadbać o światło punktowe. Jego źródło nie powinno nas oślepiać przy codziennych czynnościach. Oświetlenie do pokoju dziecięcego, a przede wszystkim jego rozmieszczenie powinno być dobrze przemyślane. Dlaczego? Ponieważ już w pierwszych miesiącach życia maleństwa możemy je wykorzystywać – na przykład podczas przewijania, codziennej pielęgnacji, ubierania, a nawet, gdy dziecko bawi się na macie, czy w łóżeczku. Człowiek w każdym wieku potrzebuje odpowiedniego źródła światła, dzięki czemu możemy dbać o jeden z najważniejszych zmysłów, czyli wzrok. Przygotowaliśmy kilka informacji dotyczących oświetlenia, a także propozycje najciekawszych rozwiązań do wystroju pokoju dziecięcego.

Oświetlenie do pokoju dziecięcego, propozycje, lampki nocneOświetlenie górne – lampa sufitowa

Takie oświetlenie do pokoju dziecięcego należy zaplanować już w początkowej fazie przygotowań. To niezbędny element, który pozwoli stworzyć miejsce do zabawy, odpoczynku, spotkań z przyjaciółmi. Najlepiej, gdyby światło to było umieszczone centralnie na suficie. Najważniejszą informacją jest to, że musi być jasne i równomiernie rozproszone, dzięki czemu dziecięce oczy nie będą się męczyły tak szybko. Na rynku jest mnóstwo modeli lamp, które wpasują się w klimat dziecięcego pokoju. Są takie, które posiadają kolorowe i mocno zdobione klosze, są też bardzo proste, minimalistyczne propozycje bez wzorów. Oświetlenie górne ma przede wszystkim spełniać swoją najważniejszą funkcję, czyli oświetlać w stopniu wystarczającym pokój, a dopiero potem ma ładnie wyglądać. Przy planowaniu tego typu dodatku warto brać pod uwagę przede wszystkim praktyczność i użyteczność, a dopiero później względy estetyczne. Tylko dzięki dobremu rozproszeniu światła zapewnimy komfort maluchom!

Lampka przy biurku

Rysunki i malunki w pierwszych latach życia można przygotowywać przy dobrze oświetlonym biurku. Naukę i odrabianie zadań domowych również trzeba przenieść w przystosowane do tego miejsce. I właśnie dlatego niezbędna jest lampka, która stanie na biurku. Zdrowie dziecka jest najważniejsze, a wybór takiego oświetlenia do nauki nie może się okazać kwestią przypadku. Dwie najważniejsze informacje: lampka przy biurku dziecka praworęcznego powinna być ustawiona po jego lewej stronie, natomiast leworęcznego po prawej stronie. Tylko w taki sposób dziecko nie będzie zasłaniało ręką swojego pisma. Drugą kwestią jest to, że światło pozwala skupić się na konkretnej rzeczy, a więc jeśli oświetlenie z biurka będzie padało na zeszyt, to maluch skoncentruje się właśnie na tym zeszycie, a to przyniesie pozytywne skutki! Zadania domowe będą odrobione szybciej i dokładniej i nie będzie mowy o rozkojarzeniu.

Lampka nocna i dodatkowe oświetlenie

Na tym oczywiście nie koniec, bo jak już wspominaliśmy maluchy często boją się ciemności. Spanie w zaciemnionym pokoju może wywoływać lęk, szczególnie w pierwszych nocach. Niezbędna okaże się wtedy lampka nocna. Ta również nie może być byle jaka – powinna wzbudzać pozytywne skojarzenia, a jej światło musi być znacznie lżejsze niż to z lampki biurkowej. I to właśnie jest ten moment, kiedy oświetlenie możemy dopasować do designu pokoju. Wystrój pomieszczenia, w którym dziecko przebywa jest bardzo ważny, a miejsce to powinno tworzyć przyjazną atmosferę. Oprócz lampki nocnej można zainwestować we wszelkiego rodzaju łańcuchy świetlne, czy lightboxy. Rodzice, którzy chcą stworzyć bajkowy klimat zachęcamy, by zakupili oświetlenie do pokoju dziecięcego z króliczkiem Miffy! Zapewniamy, że każde dziecko zachwyci się taką dużą, stojącą na podłodze lampką (niektórzy będą ją chcieli „pożyczyć” także do swojego salonu)!

Oświetlenie do pokoju dziecięcego, propozycje, lampki nocneOświetlenie do pokoju dziecięcego, propozycje, lampki nocneOświetlenie do pokoju dziecięcego, propozycje, lampki nocne

Halogeny, lampy LED, zwykłe żarówki?

Pewnie niejeden z Was zastanawia się jakie powinno być dobre źródło światła. W końcu oczy dziecka są bardzo wrażliwe i potrzebują takich rozwiązań, które nie będą męczyć ich wzroku. I tutaj zaczyna się prawdziwa zagadka, bowiem wskazujemy najważniejszy parametr. Najpopularniejsze są te lampy, które wyposażone są w oprawę halogenową, niestety nie są one energooszczędne, a dodatkowo szybko się nagrzewają. Z drugiej strony wytworzone przez nie światło przypomina to naturalne, dzienne. Lampki biurkowe z wykorzystaniem LEDów będą dużo lepszym rozwiązaniem. Nie nagrzewają się do wysokich temperatur, dlatego nie ma obaw o to, że maluchy mogą się oparzyć. Oświetlenie do pokoju dziecięcego z wykorzystaniem lampek LED jest też oszczędniejszym rozwiązaniem, ponieważ pobierają znacznie mniej energii elektrycznej, zapewniając podobną intensywność świecenia. Nie ma więc chyba nad czym się zastanawiać, ponieważ to starcie wygrały lampy LED i to zdecydowaną ilością argumentów!

Gdzie znaleźć najlepsze sklepy z oświetleniem?

Polecamy zajrzeć do sklepów Ikea w całej Polsce. Tam znajdziecie ogromny wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego. Lampy sufitowe, ścienne, lampki nocne, biurkowe, a także wszelkiego rodzaju łańcuchy świetlne, ledowe znajdują się w stałej ofercie tej marki. Nie jesteśmy w stanie zliczyć ile propozycji się tam znajduje.

Kiedy jednak szukacie czegoś wyjątkowego, co naprawdę oczaruje Wasze dzieci uroczym designem i pięknymi kolorami to koniecznie wpadnijcie do sklepu Fifishop. Tam dopiero zaczyna się uczta dla oka! Tak naprawdę w sklepie nie ma wielu propozycji, ale modele tam oferowane są naprawdę niebanalne, kolorowe i takie, że spodobają się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Urocze gwiazdki, przepiękne chmurki, zwierzątka Skip Hop, i króliczek Miffy to propozycje wyselekcjonowane specjalnie dla tych, którzy mają wysokie wymagania! Bardzo dobra jakość produktów, tworzywa bezpieczne dla dzieci i przepiękne lampki nocne to coś, co musicie zobaczyć.

You may also like

Zostaw komentarz