Start LifestyleDzieciak po godzinach Metoda karmienia BLW

Metoda karmienia BLW

przez Redakcja

Każdy z nas lubi mieć wybór. Nie lubimy kiedy ktoś nam coś narzuca, czy też nie pozwala zrobić po swojemu. Dlaczego więc nie mieć tego wyboru już od najmłodszych miesięcy życia? Wybór ten daje metoda żywienia BLW, czyli samodzielne jedzenie. Skrót ten pochodzi od słów baby led weaning, co oznacza mniej więcej odstawienie dziecka od piersi matki, następny etap żywieniowy.

Na czym polega metoda karmienia BLW?

BLW pozwala dziecku na dokonywanie wyboru, czyli samodzielne sięganie po jedzenie takie, na jakie ma ochotę. Poza tym metoda ta w założeniu ma ominięcie etapu papek oraz potrzebę karmienia łyżeczką, więc wspiera samodzielność dziecka i odrobinę wolnego czasu rodzica 🙂 Zamiast znanej wszystkim papki, czyli zmiksowanego warzywa ugotowanego, czy też ze słoiczka, dziecko otrzymuje je w całości. Oczywiście ugotowane i gotowe do spożycia.

Kiedy można wprowadzić metodę BLW?

Metoda BLW wymaga od dziecka stabilnej pozycji siedzenia w krzesełku do karmienia, dlatego też można ją wprowadzić nie wcześniej niż dziecko posiądzie tę umiejętność. Zazwyczaj dzieje się to między 6 a 8 miesiącem jego życia. Jego zainteresowanie otaczającymi przedmiotami jest ogromne, dlatego sięga po wszystko co w jego zasięgu, a poznawanie odbywa się przez… wkładanie wszystkiego do buzi. Dlatego też jest to idealny moment na rozpoczęcie przygody z BLW.

Od czego zacząć przygodę z BLW?

Tak jak wspominaliśmy już dziecko jedząc swój posiłek musi siedzieć w krzesełku do karmienia, dlatego trzeba je wpierw nabyć. Czasem te najprostsze krzesełka, bez żadnych udziwnień i udogodnień okazują się być najlepsze. Następnie zapraszamy dziecko do stołu, czyli dosuwamy jego krzesełko do stołu przy którym sami jemy i pozwalamy mu uczestniczyć w rodzinnych posiłkach. Pod krzesełko malucha najlepiej rozłożyć jakąś matę, czy folię, na której lądować będą odrzuty ze stołu (a początkowo będzie ich sporo 😉 Po skończonym posiłku wystarczy zwinąć folię i po bałaganie! Dziecko powinno otrzymać ugotowane warzywa (stopniowo wprowadzamy kolejne pokarmy) w całości, pokrojone w wygodne do trzymania słupki, czy też duże kawałki. Początkowo maluch je rączkami, jednak z czasem należy uczyć go używania sztućców. Wydaje Ci się, że większość jedzenia ląduje na ziemi, zamiast do brzuszka dziecka? To nic – do roku podstawowym pokarmem niemowlaka jest mleko – mamy, bądź modyfikowane, jedzenie innych pokarmów to tylko poznawanie nowych smaków.

Zalety stosowania metody karmienia BLW

Tak naprawdę metoda ta ma same zalety, nie ma wad – oprócz bałaganu, który wiąże się z pierwszymi miesiącami po wprowadzeniu BLW 😉 Do głównych zalet BLW z pewnością należą:

  • Dziecko uczy się wyboru od najmłodszych miesięcy życia, a także sięgania po to, na co akurat ma ochotę
  • Poznaje od małego różne kształty, konsystencje i smaki jedzenia – w papkach wszystko jest takie samo
  • Dziecko uczy się kontrolować to, co ma w buzi, dlatego maleje ryzyko zadławienia
  • Cała rodzina zaczyna zdrowiej jeść – z czasem przestajemy gotować osobno dla nas, osobno dla dziecka
  • Stosując tę metodę nie wychowamy niejadka – jeśli będziemy stopniowo wprowadzać wszystkie pokaramy, dziecko z pewnością nie wyrośnie na kapryszące przy jedzeniu
  • Oszczędność czasu – w czasie kiedy maluch radośnie pałaszuje swoją porcję mama ma kilka minut dla siebie

Jak widać nie ma się co zastanawiać – BLW to same zalety. W sieci znajdziecie wiele informacji na temat tej metody żywienia, a także gotowe przepisy wspomagające rozwój małego dziecka. Ani się nie obejrzycie, a będziecie mieć w domu samoobsługującego się malucha, który z radością zajada wszystko to, co mu ugotujecie.

 

You may also like

Zostaw komentarz